Tänään taas uutisissa kuinka kahdeksan ihmistä joutui sairaalaan Jyväskylässä juotuaan lasinpesunestettä!Esim.Venäjällä ei näe lainkaan yhtä paljon juoppoja katukuvassa kuin suomessa.Pietarissa voi liikkua missä vain näkemättä juoppoja,mutta suomessa ei tarvi mennä kuin pikkukaupungin katua niin monta örveltäjää sattuu jo silmiin.Juomatavat ja käytöstavat varmaan selittävät osaltaan.
Miksi suomalaiset juoppoontuvat?
Matkailija
3198
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Näitä kuset housuissa sammuneina makaavia ihmisiä.Nuorena on oppi otettu vanhemmista kun useasti ovat n.10-15 vuotiaita pikkutyttöjä.Venäjällähän ovat käytöstavat ja sivistys kunniassaan,joten eipä siellä tällaiseen törmää.Pakkasneste lienee suomalainen erikoispiirre?
Suomalaisten juomatavat ovat kyllä jostain historian kehdosta. Vaikea ymmärtää. Samanlaisia juttuja kuulee inuiiteista ja ehkäpä norjalaisista. Venäjälläkin juodaan, mutta se on aika paljon erilaista kuitenkin.
Suomalaiset halusivat kieltää alkoholipitoisen ikkunanpesunesteen valmistuksen EU:n alueella tai ainakin Suomessa. Kilpailusyistä se ei käynyt EU:lle, eikä käynyt sekään, että pesunesteeseen olisi lisätty jotain ainetta, joka estäisi juomisen.
Tämä aiheutti vaan suurta ihmetystä. Miksi Suomessa pitää vahtia tuulilasin pesuaineen koostumusta ja myyntiä?
Juurihan Hesarissa oli uutinen muutama päivä sitten pahasta ongelmasta Venäjällä jossa juodaan kaikkia mahdollisia aineita joissa on vaan alkoholia.