köyhät sinne etulinjaan laitetaan

mut katsotaan yhteiskuntaluokka niin pahimpaan liriin köyhät pistetään. Herrat ovatkin jo sukuineen Länsi-Ruotsissa kun köyhät laitetaan tappamaan toisiaan.
1193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Majurit ja muut militaristi-upseerit vaan etulinjaa ensin -oli sitten Rampoja tai Ramboja. He tietävät kuulemma nykyisin kuinka sodassa menetellään, vaikkei olisi ollut sodassa kertaakaan. Toivottavasti ne upseerit kuolevat ensin sodassa, jotka ovat ns. militaristeja ja hyvin itsekeskeisiä vätyksiä ja muut säilyvät reservinkieltäytymisellään hengissä? Kaikkeen kovaan siviilityöhönkin vaaditaan nykyisin suurta työkokemusta ja samaa vaatisin maanpuolustukseenkin sitä yhtä kovaa työkokemusta, että olisi toiminut esim. "rauhanturvaajana" tms. monta vuotta, jotta tulisi nimittää edes Suomen sotilaaksi ja työhönsä sopivaksi. Jos on käynyt jonkun "kurssin" (varusmiespalvelus), niin tohtisin kutsua kaveria oloihin soveltumattomaksi, koska ei ole tohtinut pitää taitojaan yllä tai pyytää itse vapaaehtoisesti PV:n kertausharjoituksiin (jota tulee kehittää, mikäli Suomessa ylläpidetään ensinnäkään asevelvollisuutta).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SIVARI tai MAJURI kirjoitti:

mut katsotaan yhteiskuntaluokka niin pahimpaan liriin köyhät pistetään. Herrat ovatkin jo sukuineen Länsi-Ruotsissa kun köyhät laitetaan tappamaan toisiaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu