Suomen Työväenpuolue STP vaatii Johan Bäckmanin välitöntä vapautusta.
Viron rajavartiosto on tänään 26.04.2009 pidättänyt puolueemme EU-vaaliehdokkaan, dosentti Johan Bäckmanin Tallinnan satamassa hänen tullessaan maahan lautalla Helsingistä. Viron sisäministeri Jyri Pihl on määrännyt hänelle pysyvän maahantulokiellon perusteena Bäckmanin "Viron vastainen toiminta".
Suomen Työväenpuolue pitää tätä Viron sisäministeriön temppua vakavana rikkeenä sananvapautta, yksilön oikeuksia ja EU:n vapaan liikkuvuudenperiaatetta vastaan. Bäckmanin pidätys on osoitus siitä, ettei Viro halua käydä keskustelua omasta menneisyydestään ja että se haluaa vaientaa ne äänenpainot, jotka vaativat maassa asuvan ison venäläisvähemmistön oikeuksien parantamista.
Suomen Työväenpuolue vaatii eurovaaliehdokkaansa Johan Bäckmanin välitöntä vapautusta Viron rajavartioston huostasta sekä tapauksen perinpohjaista tutkimista. Samalla vaadimme Suomea EU-jäsenmaana ottamaan esille EU-maa Viron toimet tässä asiassa ja tuomaan sen esille kaikilla EU:n virallisilla foorumeilla.
Suomen Työväenpuolue STP rp.
PL 780
00101 Helsinki
[email protected]
www.tyovaenpuolue.org
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
on selkärankaa, toisin kuin Suomella. Desantti Bäckmanhan voi mennä mamuksi Venäjälle.
kuuluvan systemaattinen välirikko kampanja länsivaltoja vastaan. Suhteet kokonaan katkaistu Yhdysvaltoihin, Ranskaan, Saksaan, Liettuaan, Latviaan, ja lopuksi Viroon. http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000104&posting=22000000043444257
Nyt on ulkoministeri Stubilla todellinen näytön paikka, koska Euroopan ihmisoikeussopimuksessa todetaan mm., että Jokaisella on sananvapaus. Tämä oikeus sisältää vapauden pitää mielipiteitä sekä vastaanottaa ja levittää tietoja ja ajatuksia alueellisista rajoista riippumatta ja viranomaisten siihen puuttumatta. Eikä Bäckman ole mitenkään syyllistynyt sellaiseen toimintaan, jolla voitaisiin rajoittaa sopimuksen kyseistä artiklaa. Joten saa nähdä, kuinka Stubb puolustaa EU:n takaamaa sananvapautta yleensä ja erityisesti suomalaisten osalta! Tästä myös Bäckman toteaa blogillaan, että: "Olisin toivonut, että Alexander Stubb ottaa asiaan kantaa. Eivätkö sananvapausasiat ole Suomelle tärkeitä? Miksi jonkun suomalaisen ilmaisun vapaus estetään sen takia, että hän Viron sisäministerin mielestä harrastaa Viron vastaista toimintaa? Entä mitä tuo Viron vastainen tominta mahtaa olla? Vääriä historian tulkintojako? Eikö historiasta pidä voida keskustella vapaasti?"
että joku vierasmaalainen, mieleltään nyrjähtänyt, dosentti saa rikollisella tavalla solvata itsenäisen ja demokraattisen valtion ihmisiä ja vääristellä kansan kärsimylsiä miehittäjän mielivaltaan perustuvan väkivaltakoneiston kynsissä. Menisitte venäjälle, siellä on mieleisenne hallinto, totuuden puhuminen lailla kielletty.
Ehdottomasti vIRON POLITIIKKA ON LÄHTENYT SELLAISELLE KAPITALISTISELLE POLITIIKAALLE JA RAJOITTAA RAUHAN TEKIJÖILLE PORTTIKIELTOA vIROON,SAATTAA OLLA,ETTÄ KOHTA ON TILANNE,NIIN,ETTÄ Venäjällä on kohta asiaa muuttaa Viron politiikkaa,koska se on alkanut kokoontumisvapautta,historian vääristelevää politiikkaa muuttamaan NATON SUUNTAISEKSI. Dosentti Bäckman on mennyt Tallinnaan rauhanomaisissa asioissa,eikä mellakoimaan,vaan kertomaan historian totuuden asioista,ei suinkaa Beckman mennyt Viroon kalasnikovin kanssa. Suomessa on myös poliittinen porvaristo alkanut rajoittaa sanaan ja kokoontumisvapautta,minkä Viro on aloittanut tekemällä itselleen ongelmia,eli Viro palaa ja luottaa Naton politiikkaa,eli kummastuttaa tässä,että Bäckman ei todellakaan halua rettelöintiä,asiallinen historian tuntija,vääristelijät löytyvät Virolaisista itsestään,sellaista rienaavaa kapitalistista politiikan tekoa,ei ihme että entinen ministeri Mart Laar ei saanut Venäjälle viisumia Natsismin kannatuksestaan. toveri suhoi-160.
yleensä on mennä sinne Viroon omaa propagandaansa julistamaan, jos ne ei kerran kommunisteista siellä pidä? Ei minullakaan mitään pakonomaista tarvetta mennä Venäjälle.
ensinnäkin Suomen suhteiden huonontaminen länteen ja Natoon. Halonen ja kumppanit laskevat, ettei Natoon liittymisestä tule mitään kun on tarpeeksi tulehtuneet välit Naton jäsenmaihin. Pitää muistaa, että yksikin natomaa voi estää Suomen jäsenyyden. Nyt Halonen on saanut välit poikki Yhdysvaltoihin, Saksaan, Liettuaan, Latviaan, ja lisäksi "täysi nolla" Tuomioja puolestaan hoiteli välit poikki Ranskan kanssa.
olet sinä aikamoinen vekkuli. pidät ääntä jostain "luokkapetturuudesta" mutta et ole koskaan tainnut vilkaista peiliin? meinaan noin vanhana kapitalistina - silloin ennen kun petit työläisiä - niin sinähän olit porvarin pehmolelu. sitten aloit huutaa, että porvari petti sinut ja sinusta tulikin kommunisti. työläisen ystävä ja petit vanhat ystäväsi kapitalistit. sitten hehkutit skp:n jäsenyydelläsi ennenkuin aloit haukkumaan heitä revisioneiksi. nyt sinusta on tullut tammen ja bäckmannin mies. kenet petät seuraavaksi?