Hän ei kertomansa mukaan halua olla hajottamassa maahanmuuttokriittistä rintamaa. Peruste siinä missä joku muukin.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200904279484803_uu.shtml
Halla-Aho ei ehdokkaaksi
mikä ettei
10491
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
äänestämään Sampo Terhoa. Aika loogista.
Halla-Ahon työntöavun turvin jopa kristillisten Essayahin.
Eihän Suomessa ole mitään "maahanmuuttokriittistä liikettä" joten ei kai sellaista silloin ole mahdollista hajoittaa? Persuissa saattaa olla mukana maahanmuuttokriittisiä, mutta se ei kuitenkaan ole tehokas kanava liikkeelle. Halla-Aho olisi pikemminkin saanut "maahanmuuttokriittisen liikkeen" alulle asettumalla ehdolle omalta listaltaan, jos se olisi johtanut varsinaisen asiaan keskittyvän puolueen kokoamiseen ennen seuraavia eduskuntavaaleja.
oikein on? Eikö se ole jotenkin maahanmuuttokriittinen? Toivottavasti "propellipäät" antavat Halla-Ahon nyt hieman rauhoittua tämän rumban jälkeen. Lisää sirpalepuolueita tämä maa ei todellakaan tarvitse, niitä taitaa nytkin olla eduskunnan ulkopuolella liki kymmenkunta.
Saipahan juoksetettua propellipäitä ympäri Suomea nimien perässä. Ehkä listan kokoaminen kävi liian vaikeaksi ja venkoilijalle selvisi, ettei mitään valtavaa äänisaalista olisi tulossakaan.
Halla-aho osoittaa vastuullisuutta päätöksessään. Pienillä liikkeillä ei ole samoja vaikutusmahdollisuuksia kuin isommilla. Vahinko, että nyt oikeanlaista puoluetta ei ole. Soini tyhmyydessään on kaivanut omaa kuoppaansa.
voimia, sitähän nämä svekomaani Sasit ja Lipit vaan toivoiskin
Soini on jo kymmenen vuoden ajan kunnostrautunut änkyröiden äänten keräämisestä. Mutta käsi sydämmellä: Mitä Soini on tehnyt asianne eteeen? Poistanut pakkoruotsin? Ei, vaikka pitää sopivin välein siitä puheenvuorooja silloin kun asiat on jo päätetty. Pysäyttänyt maahanmuuton? Ei, vaikka siitäkin pitää puheitaan tietäen ne tehottomiksi. Jarruttanut EU:n ytimeen kiinnittymisen? Ei, vaikka siitäkin räksyttää sopivan paljon silloin kun sillä ei ole merkitystä. Soini on jo pitkään ollut tae siitä ETTEI maahan saada äärikansallismielistä liikettä. Hän antaa sopivasti ymmärtää, mutta ymmärtää täsmälleen olla antamatta (änkyröille tilaa ja valtaa). Ja tohon samaan vipuun olette menneet kerta toisensa jälkeen. Soini on totisesti suuren liksansa ja mojovan eläkkeensä tienannut maatamme suojellessaan (teiltä).
Nyt siis tämä "tiettyjen piirien" jumala ja ajatusten tonava siis majestiittiseti kieltäytyy kunniasta, vedoten johonkin itseääkin suuremaan? Pyh! Vaimo pisti pojun ruotuun ajattelen itseään ja lapsiaankin. Ehkä myös juristiti ovat kertoneet hänelle että puolustuksensa ontuu molemmilla jaloilla, ja kannattaisi nyt vain pitää matalaa profiilia jos ei halua leimata itseään ja perhettään liikaa. Poju pysyy nyt poissa julkisuudesta niin häly mahdollisen tuomion ympärillä on pienempi. Maahanmuuttokriittisen liikeen hajottaminen? Voi niitä juttuja! Ainoa tapa aikaansaada sellainen olisi irrottaa se Persusuomalaisista. Soini ei ole tähänkään asti antanut sille siivelle tilaa tai valtaa. Vain skinien äänet kelpaavat, mutta linja ei. Näinhän se on ollut jo yli kymmenen vuotta. Kaiken tämän Hallis tajuaa, joten selityksensä on...no hiukan dramaattisempi kuin totuus. Ja draamaahan primadonna kaipaa enemmän kuin mikä olisi maineelle ja terveydelle hyväksi.
Todellinen syy Halliksen ohareihin on se, että Mäki-Ketaleen ilmoittamat kannattajakorttimäärät ovat sitä ihan ensimmäistä 959 kappaletta lukuun ottamatta olleet silkkaa bluffia.