Hei!
Muutin juuri pohjoisesta tänne Tampereelle ja törmäsin ongelmaan jota en osannut aavistaa:
Mistä saan tietää Kone- ja metallialan työpaikoista? Täällä on todella paljon firmoja, mutta harvoista pienemmistä saa selvää mitä he valmistavat.
Pyytäisinkin jos jollain on antaa vinkkejä yrityksistä minne kannattaa yrittää hakea.
Tai jotain listaa tampereen yrityksistä?
Olen siis Automaatiotekniikan osaaja. Työpaikkoja joissa koulutuksellani voi työskennellä on Kone pajat ja tehtaat. Hydrauliikan, pneumatiikan ja tietysti automaation osaaminen kuuluvat osaamiseeni.
Ainoot firmat mita minulle tulee mieleen ovat valiolla huolto ja johndeere.
Kivaa kesää kaikille!
- Pekka
Yritykset - Kone- ja metalli
Pekka1987
9555
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tampereelle oli kiva muuttaa. Ihmiset täällä ovat ystävällisiä ja avoimempia kuin pohjoisessa! Kiitos kaikille lämpimästä vastaanotosta. -Pekka
On tamperelaiset verrattuna muihin suomalaisiin ystävällisiä. Suomen ystävällisimmät ihmiset on tampereella mutta on täällä silti myös ilkeitä.
tampereen konepajat, jne. Tulee taatusti firmojen nimiä riittävästi, kunhan välillä muutat hakusanaa mieleiseksesi. Esim: http://www.google.fi/search?hl=fi&q=Tampereen konepajat&btnG=Hae&meta=lr=lang_fi
joka sijaitsee Hämeenkadulla, saat varmasti pyytäessäsi, kattavan listan mahdollisista avoimista työmahdollisuuksista.. http://internetsivu.tampereopas.com/tampereentyovoimatoimisto/
Työvoimatoimistossa eivät osanneet neuvoa. Tällä hetkellä ei avoimia paikkoja ole eikä heillä ole mitään systeemiä joka pitäisi listaa tietyn alan firmoista. Tämmöisen vastauksen sain kun kävin kysymässä. - Pekka
Jos et väännä Tapparaa, niin voit yrittäjä unohtaa työt. Sisäsiittoista porukkaa. Takaisin pk-seudulle ja töitä riittää. Moni yrittäjä joka on Tampereelle muuttanut, ovat aika nopeasti muuttaneet pois. Turku suomen pers reikä, myös Tampere Tappara ja Ilves. Jos et pidä urheilusta, niin älä muuta.
Ennenvanhaan olisi voinut ottaa puhelinluettelonm keltaiset sivut ja soitella firmoihin pyytäen saada puhelimeen työhönotosta vastaavan henkilön. Nykyään ollaan pitkään työttömänä ja lopulta työvoimatoimisto laittaa karenssin uhalla käsipäivää kurssille harjoittelemaan kirjallisia hakemuksia.
Nykyään on parempia keltaisia sivuja, jossa on jokainen firma Ja se on FINDER voi hakea tietyltä paikkakunnalta ja tiettyjä toimijoita : lisäpalveluna voi ostaa tarkemmat taloustiedot.
Ei kannata metalli ala. kun jäät eläkkeelle työurasi jälkeen metallimiehenä niin tuntipalkkasi on jo 14 egee. Mäkkärin tiskilläkin saa paremmin !