Kristukselle voittamasi henkilön, ellei omassa seurakunnassasi ole juuri sinä päivänä eikä seuraavanakaan kokousta, vaikka esim. "naapuriseurakunnassa" on?
Jätätkö uuden uskonveljesi/-sisaresi odottelemaan kaikessa rauhassa oman seurakuntasi tulevaa kokousta, vai menetkö hänen kanssaan "naapuriin" kylään?
Sielujen voittamissen tarkoitushan on nimenomaan sielun voittamisesta Kristukselle, eikä suinkaan omaan yhteisöömme..
Mihin ohjaat
stefanus
16291
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kukaan oikea helluntailainen ei ohjaa "kristukselle voittamaansa" henkilöä mihinkään toiseen seurakuntaan. Jokainen uhri joka saadaan käännytettyä on sulka hattuun jonka avulla saa arvostusta ainakin hetkellisesti, joten saaliista ei luovuta.
taitaa kiteytyä seurakuntalaisten motiivit sielujen voittamiseen erinomaisesti, mikäli kerroit lähinnä oman helluntailais-yhteisösi perusteet asialle..
jäsen ollut vuosiin. Sellainen "markkinatalaous" meillä kyllä oli, että kova kapitalistin sitä olisi kadehtinut. Uskon mittari oli pitkälle ulkokultaisuus, eräänlaista hurskauden teatteria, jossa tähtiä olivat suustaan lipevimmät ja röyhkeimmin kyynärpäät edellä etenijät. Ei tätä kaikki toki hyväksyneet, nöyrimmät ja hurskaimmat lähtivät. Ja moni muukin, minäkin.
että jokaisessa seurakunnassa näin olisi, tiedän ettei ole. Se oli sitä uuskarismaattisun ja torontolaisuuden nousun aikaa, jotka hajoittivat monta seurakuntaa silloin.
Minä en jättänyt seurakuntaa,,,olin uskollisesti paikallani. Etsin Herraa ja toin esille Hänen totuuttaan. Jumala siunasi minua ja kaikkia niitä, jotka perustivat uskonsa Jumalan sanaan eikä sielulliseen tunteiluun ja "vatkaamiseen". Tämän päivän vitsaus ovat vielä nämä ovelat saatanan kätyrit, joista Raamattu varoittaakin, ihmisviisauteen ja järkeilyyn perustuvat, jotka vääristelevät Jumalan Sanaa omaksi kadotuksekseen. He sanovat olevansa henkiruumiita ja Jeesuksen kaltaisia kokonaisuudessaan jo nyt, syntisessä liharuumiissa ollessaan ja kieltävät Jeesuksen Jumalauuden. Jeesus on heille vain jumalallinen, tai eräs jumala... luotu olento, ei Jumalan Poika, siinä merkityksessä kuin Raamattu todistaa. Kukahan isä poikansa luo... ottopoikia kyllä luotiin, mutta meistäkin tuli Jumalan lapsia vasta uudestisyntymisen kautta... emme olleet sitä luonnostamme, syntiinlankeemuksen tähden.... sorry, minä rönsyilin taas....
Jos olet tehnyt työtä ihmisen kanssa viikkoja, jopa kuukausia säännöllisin vierailuin ja tapaamisin ja hän on halukas tulemaan kokouksiin, tottakai haet hänet oman hengellisen kotisi hyvän sanoman iltaan. Seuraavaksi Raamattutunneille ja rukouskokouksiin. Imettäjän on huolehdittava "vauvasta", opetettava Raamatun Sanan pohjalta periaatteet, rukous, armolahjat ja niiden käyttö seurakunnassa, esim. Halleluja-sanan merkitys, miksi niin sanotaan, jne.. Hyvin ja oikealla Raamattuun perustuvalla tiedolla varustettu ihminen tuntee olonsa hyvin pian kotoisaksi kokouksessa, kun huomaa että juuri niin siellä toimitaan kuin ystävä on Raamatun avulla osoittanut ja selittänyt toimittavan. Silloin ei tule kauhistumisia kielillä puhumisen, tai profetoinnin, jne takia. Näin toimien olen saanut Jumalan armon kautta johdattaa ystäviä seurakunnan tilaisuuksiin ja he ovat kastattaneet itsensä uskoon tultuaan ja liittyneet seurakuntaan. Kunnia tästä kaikesta kuuluu Jumalalle, koska vain Hän yksin voi pelastaa ihmissielun ja me välikappaleet olemme ansiottomia palvelijoita, joille Hän kerran tulemuksessaan palkan maksaa. Meidän leipämme on Jeesuksen tahdon tekeminen ja se tyydyttää sismmän ihmisen ja saa valtavan ilon ja kiitoksen kumpuamaan kohti Vapahtajaa. Olikohan tästä apua?
..apuakin. Minua vaan rassaa välillä eräs omalle kohdalleni sattunut tapaus tässä sielujenvoittamisjutskassa.. Kun eräs uskonasioista kiinnostunut henkilö tahtoi tutustua myös toiseen yhteisöön, kuulumani yhteisön lisäksi.. Ja niin kävin vierailulla hänen kanssaan tuossa toisessa yhteisössä.. Kun seuraavassa "oman seurakuntani" kokouksessa kerroin asian, niin srk:n perustaja julmisteli asiassa sanoen: 'Mitä sinä sinne niitä viet, ommaan seurakunttaanhan se pittää tuua'! Ja tällaisen tapauksen seurauksena ajattelen hyvinkin usein, että ovatkohan kaikki seurakunnat samanlaisilla motiiveilla varustettuja, vaikka puhuvat sielujen Kristukselle voittamisesta ilman seurakuntarajoja.. Ja sanamuotoon, ihmisestä puhuttaessa, 'ne' ja 'niitä', olisi kiinnitettävä huomiota, ettei esim. eläimestä käytettäisi muotoa 'hän' ja ihmisestä 'se'..
Kumpaa sinä käytät, se vai hän, lampaasta?
Jumalan Karitsa on "hän", eksynyt Lammas on "se". Eikös se näin mene?
helluntailaisten hapatusta, joka pitää kiertää kaukaa....
Ovat aina syntiset pelänneet että se henki ja voima tarttuu ja joutuu vielä synnistäkin luopumaan ;-)
Kukaan ihminen ei kykene opstamaan muuhun tasoon kuin jossa on itse. Opettaja opettaa itsensäkaltaiseksi. Siksi juuri meidän tulee olla yltiöpäisiä, ja hamuta korkein opettaja, Vapahtajamme Jeesus Kristus!
henkilökohtainen asia. Meinaat siis että, jonkun pitäisi aina olla päällystakkina vartioimassa uskovaista? Ei liene voitettu "sielu", jos pitää vartija olla.
Sonnit ne meinaa.. Ei uskoon tullutta tarvitse senkummemmin vahtia, koska Jeesus vartioitseepi Pyhän Henkensä kautta uskovaa.. Mutta missä ohjausta juuri uskoon tulleelle ei Raamatun kirjoitusten suhteen ole, kirjoitukset jäävät lukijalleen ns. 'hepreaksi' ja uskova näin ollen hedelmättömäksi.. Seurakuntiemme Raamattutunnit ovat oivallinen apu Raamatun kirjoitusten tutkisteluun itsekullekin..
edelleenkin meinaat että uskovaista pitää olla sinun tai kaltaisesi vartioimassa. Ensin kiellät asian ja heti perään myönnät.
että uskovalla on täysin oma ja itsenäinen tahto toimia uskonasiassaan, niinkuin itse haluaa.. Jos uskova tahtoo lähteä esim. minun kanssani seurakunnan kokoukseen, niin hän myös lähtee.. Olen tavannut paljon sellaisia, juuri uskoon tulleita arkoja uskovaisia, jotka haluaisivat srk:n kokoukseen, mutta eivät yksin rohkene mennä. Ja kun joku sellainen pyytää minua kaveriksi tai kyytiin, niin mikä minä olen häntä siitä estelemään..