Ellen väärin ole ymmärtänyt niin Saksa odotti viimeiseen asti kehitteillä olleiden ihmeaseiden ratkaisevan sodan. Eivät ratkaisseet. Mutta en suoraa päätä nauraisikaan ihmeaseille: Olihan siellä monenmoista ihmettä: rakettia, suihkukonetta...Mutta kun kaikki nämä olivat ns. osaihmeaseita. Yksi V2-ohjus, niin ihmeellinen kuin kantorakettinsa puolesta olikin, kantoi vähemmän pommikuormaa kuin yksi lentävä linnoitus. Mitä se silloin auttoi. Samoin suihkukoneita oli niin vähän että vaikka sinansä ylivoimaisia olivat, eivät pahkaakaan voineet 3000 koneen pommilaivueille.
Ei, amerikkalaisten ydinpommi oli tosi ihmease, kerralla luu kurkkuun. Saksalaiset mokasivat ihmeasestrategian(kin) pelkäksi näpertelyksi.
Ihmeaseet
Rateki
10566
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Saksan V-aseet (V-1, V-2) eivät olleet tarkoitettu sodan ratkaisu aseiksi vaan ainoastaan ns. "kostoaseiksi" (saks. Vergeltungswaffe) Saksaan kohdistettujen pommitusten vuoksi.
Olivatko ne ME-262 koneet nyt mitään ihmeaseita? Britithän kuitenkin ottivat oman suihkuhävittäjänsä käyttöön vain muutamaa kuukautta myöhemmin ja torjuivat niillä V-1 ohjuksia.
Lentävä linnoitus on tiputettavissa yhdellä tykinlaukauksella ja suihkukonetta ei saanut ammuttua alas kuin maassa, nousussa tai laskussa. Kolmannen valtakunnan viimeiset yritykset liittoutuneiden pommikonemuodostelmien tuhoamiseksi keskittyivät uuden aikakauden ihmeaseeseen: suihkukoneeseen. Ensimmäiset suihkuhävittäjät toimitettiin hävittäjälennostolle vuoden 1944 puolivälissä. Me 262, He 162, Ar 234 ja rakettimoottorinen Me 163 olivat huomattavasti edistyksellisempiä kuin mitkään edes koeasteella olevat liittoutuneiden lentokoneet, mutta suihkukoneiden pieni määrä ja epäluotettavat moottorit kuitenkin lopulta mitätöivät niiden teknisen ylivoimaisuuden. Siitä huolimatta pieni joukko saksalaislentäjiä saavutti hämmästyttäviä tuloksia sodan viimeisen vuoden aikana lentäessään näillä lentokoneilla JG 7:ssä, JV 44:ssä ja NJG 11:ssä. Luftwaffen suihkuhävittäjälentäjät toimivat moottoriteiltä ja metsän suojassa olevilta kiitoradoilta, kärsivät jatkuvasti erikoispolttoaineen puutteesta ja joutuivat taistelemaan lukumääräisesti alakynnessä.
Saatteko jotain orkkuja kun kertaatte mitä hävinneellä saksalla oli sodassa muuta maailmaa vastaan? Saksa hävisi ihmeaseineen eikä historia siitä muutu vaikka nostaisitte kerrasta toiseen näitä juttujanne puitaviksi toisten kotinatsien kanssa. Säälittävää historian tutkiskelua kun ei muuta saada näpytettyä kuin natsien ihmeaseiden ihannoinnit.
Ole kertomukset Hitlerin Saksan noususta ja tuhosta. Olet kuitenkin jo varmaan, niin iso poika, että ymmärrät varmaan suihkukoneen ja ropellikoneen eron.
Gloster Meteor oli paljon luotettvampi kuin Me-262. Me-262 myöhästyminen laitetaan yleensä Hitlerin piikkiin, mutta totuus on että saksalaisilla oli valtavia ongelmia moottoreiden kanssa.
Me 262 olisi ollut nopeana hävittäjänä aivan hyvä, mutta valitettavasti Hitler määräsi että hävittäjästä tehdään pommikone. Pommittamiseen Me 262 ei oikein soveltunut huonojen hidaslento-ominaisuuksiensa vuoksi. Eihän sitä oltu pommikoneeksi alunperin tarkoitettukaan. Ongelmana toki oli myös lyhyt lentoaika ja suuri huollon tarve. Me 262 suihkarit olivat melko helppoja tuhottavia laskeutuessaan lentokentälle jonka lähistöllä liittoutuneiden hävittäjät, nuo sjakaalit ja raadonsyöjät niitä odottelivat.
Käypä vaikkapa Berliinissä tai Stuttgartissa katsastamassa miten "hävinnyt" Saksa nyt on. Ei se minun mielestäni aivan olemattomiin kuitenkaan ole hävinnyt...
"liittoutuneiden hävittäjät, nuo sjakaalit ja raadonsyöjät niitä odottelivat." Meinaatko että toimivakin me-262 oli raadon tasolla... noh.. mitä moottorien luotettavuuteen tulee niin oikeassa olet.
Fyyreristä kuin välillisesti sillä tiivisteissä jouduttiin käyttämään Auswitsin keskitysleirin kaasukammioisssa tuotettua jouhta.