Yhdyttekö te siihen yleiseen väittämään, että suomalaisilla ja komilaisilla on yhteinen suomalais-ugrilainen alkukoti.
Minua tämä yleistys loukkaa syvästi, koska tunnen maamme historian ml. väestön ja kulttuurien (usko, veri jne) liikkeet.
Alkukoti
Vaka Vanha
5369
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kautta. Kieli on eri asia. http://en.wikipedia.org/wiki/Komi_language
Nykyiset suomalaiset ovat tulleet Suomeen monesta suunnasta. Idästä, etelästä, lännestä. Täällä tuo kaikki sekoittuu. Ei ole mitään yhtä alkukotia. Suomalaisen kulttuurin alkukoti on Suomi ei mikään muu. Suomen kielen osalta tilanne ei ole aivan sama vaan sille löytyy alkukoti Volgan mutkasta. Suomalaisilla ja Komeilla on varmaankin kapea yhteinen lanka ja joitakin yhteisiä esi-isiä, mutta myös valtava määrä esi-isiä, jotka eivät ole yhteisiä.
koko ajattelu jostain alkukodista on erikoinen. Minusta olemme napanneet ajatuskulun Vanhasta testamentista. Siellä jopa Jumala johdatti kansaansa kotiin. Ajattelutapaan kuitenkin kuului ajatus siitä, että oli valmiina kansa, joka siirtyi uuteen paikkaan. Tunnumme ajatteleman suomalaisista samoin. Sen mukaan olisi jo monta tuhatta vuotta sitten ollut olemassa valmis kansa, joka siirtyi uusille asunsijoille. Tuskin mistään suomalaisuudesta vielä silloin voitiin puhua.
Kiinnostais kuitenkin tietää miten Vakaa loukkaa tällainen alkukotinäkemys, vaikka se onkin aika lailla puuta heinää.
Onhan niillä yhteinen alkuperä, sitäen osaa sanoa onko kysessä alkukoti ... Komilaiset on asuneet Vienanmeren etelärannikoita, alue josta on suora yhteys Karjalaan ja Ääniselle, joka on samaa juurta kuin Suomalaiset.