Evankeliumi Matteuksen mukaan 24 luku
14 Jae;Ja tämä valtakunnan evankeliumi pitää
saarnattaman kaikessa maailmassa, todistukseksi
kaikille kansoille; ja sitten tulee loppu.
(33/38 käännös,AAMEN)
On turha Profetoida lihassa ja tutkia Raamattua
ja arvailla milloin ylöstempaus tulee.
Aika on uskovien valvoa omaa uskoaan, ja kiittää joka päivästä että saa viedä Evankeliumia uskosta
osattomille. Herra Jeesus Kristus Jumalan Poika kyllä johdattaa niitä ihmisiä Uskossa ja Totuudessa kulkevien luokse. Jotka rukoillen
kulkevat ja ovat Herralle Jeesukselle kuuliaisia ja uskollisia Opetuslapsia.
Uskotaan Herraa Jeesusta ei ihmisiä.
Ja sitten tulee loppu
Iso Lapis
21789
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
http://eliyah.com
Ihme ettei kaikki voi aatella ees kerran sitä tolleen. Siis siihen aikaan kun on tapahtunu tollasta tosi ihmeellistä (jota ihan varmasti on tapahtunu), niin ihmisillä on ollu tapana liiotella asioita ja muunnella niitä vähän. Ei millään pahalla siis. Samanlaistahan se on nykyäänki. Jokainen suhtautuu asioihin omalla tavallaan ja tulkinnallaan.
Koe kuinka suuri voima nimessä Jeesus on kun rukoilet Hengessä ja totuudessa, AAMEN.
Silloin kun saa totuutta tuoda muillekkin on helppo elää. Joka omiansa puhuu etsii omaa kunniaansa. Mutta joka puhuu lähettäjänsä sanoja ei etsi omaa kunniaansa. Jos sua kiinnostaa niin tutki 33/38 käännöstä ja mieti mitä sinulle siellä on luvattu. Herra Jeesus sinua siunatkoon;AAMEN. Herra Jeesus rakastaa paljon myös sinua!
Miks maailmanlopun pitäs tulla? Kristitytkö oottaa ihan innoissaan koko maailman loppua? Ja ne kristytkö saa päättää millon se maailmanloppu tulee? Eikö maailma oo kristittyjen mielestä hyvä paikka? Jännä kirja se raamattu. Tai sitten sen tulkintatapa.
Miksi Jumala loi ihmisen ja kuitenkin ihmisen pitää kuolla.Vastaukset löydät kun luet 33/38 Raamattua aloita alusta niin ei tarvi turhia miettiä. Isä Jumala päättää milloin kaikki tapahtuu,koska hän yksin on kaikki valtias,ei ihmiset. Uskovat jotka ovat uudesti ylhäältä syntyneet saavat jo täällä maan päällä eläessä kokea Herran Jeesuksen läsnäoloa Pyhässä Hengessä ja sitä on ihmisten vaikea käsittää jos eivät ole uskossa. Anna elämäsi Herralle Jeesukselle Kristukselle Jumalan pojalle niin tulet todella vapaaksi ja kun olet uudestisyntynyt ylhäältä niin ymmärrät, mitä on uskossa eläminen. Herra Jeesus sinua siunatkoon,AAMEN. Hyvä täällä elää olisi jos kaikki Rakastasivat toisiaan, mutta ne lupaukset mitä Raamatusta löytyy niille jotka vahvana pysyvät loppuun saakka. Ovat paljon tärkeämmät kuin tämä maailma. Jokaiselle on annettu täysi vapaus valita uskooko vai ei, AAMEN
Ja tämä valtakunnan evankeliumi pitää saarnattaman kaikessa maailmassa Mitä tämä Raamatun kohta sinun mielestä tarkoittaa? Mistä evankeliumista on kyse?
Meidän jotka olemme uudestisyntyneet ylhäältä, kuuluu kertoa pelastuksesta uskosta osattomille. "Lahjaksi olette saaneet, lahjaksi antakaa" Toinen ; Luopuneiden luku on täysi? Kuinka voi olla luopuneita jos ei ole julistettu Evankeliumia! Tässä sinulle tietoa netissä: sites.google.com/site/kulmakivenseurakunta En koskaan mieti mitä mikin Raamatun kohta tarkoittaa, on mukavampaa rukoilla ja anoa Herralta Jeesukselta että Pyhässä Hengessä se avattaisiin. Herra Jeesus sinua siunatkoon,AAMEN.
Meidän jotka olemme uudestisyntyneet ylhäältä, kuuluu kertoa pelastuksesta uskosta osattomille. Seurakunta voi julistaa vain Paavalin evankeliumia eli armon evankeliumia. Iankaikkisen evankeliumin kaikille kansoille julista enkeli, joka lentää keskitaivaalla (avaruudessa). Evankeliumeja on siis monta. Toinen ; Luopuneiden luku on täysi? Kuinka voi olla luopuneita jos ei ole julistettu Evankeliumia! Jumala ei luovuta. Mikä muuten on luopuneiden luku? Herra Jeesus sinua siunatkoon,AAMEN. Kiitos.
Et ole uudesti Ylhäältä Syntynyt koska et ymmärrä että ei ole mitään Paavalin Evankeliumia. Herran Jeesuksen elämästä ja tapahtumista kirjoitti neljä opetuslasta Matteus,Markus,LUUKAS JA JOHANNES, jokainen sen mukaan kuin muisti. Sen takia ne eroavat toisistaan jonkun verran.Mutta samaa niissä on paljon, tapahtumia ja Jeesuksen Voimallisia tekoja ja todistusta Isästä ja Herrasta Jeesuksesta. Iankaikkinen Evankeliumi on täydellinen, mutta nämä neljä Evankeliumia ei ole täydellisiä. Mutta Pyhässä Hengessä se totuus avataan joka niissä on, ymmärsitkö. Herra Jeesus ei luovuta, koska Isä Jumala on antanut hänelle Täydellisen vallan Taivaassa ja maan päällä. Luopuneiden lukua ei ole kerrottu. Turvaa sinäkin Herraan Jeesukseen Kristukseen Jumalan Poikaan, anomisin ja rukouksin niin sinun élämässäsi alkaa tapahtua ihmeitä. Herra Jeesus saakoon täyttää mielesi ja sydämesi rauhalla, rakkaudella ja totuudella, AAMEN
Et ole uudesti Ylhäältä Syntynyt koska et ymmärrä että ei ole mitään Paavalin Evankeliumia. Pakanaseurakunnalle annettiin Paavalin evankeliumi; evankeliumi on tämä: ihminen pelastuu yksin uskosta, ei tekojensa kautta. Seurakunta ei pelastu Mooseksen lain tai marttyyrikuoleman kautta. Armo on yhtä kuin Paavalin evankeliumi. Herran Jeesuksen elämästä ja tapahtumista kirjoitti neljä opetuslasta Matteus,Markus,LUUKAS JA JOHANNES Totta, edellä mainitut apostolit kirjoittivat, sen mitä näkivät ja kokivat. Evankeliumi nimi on harhaan johtava, koska he eivät vielä silloin tienneet, miten ihminen pelastuu. Apostolit elivät Mooseksen lain alaisuudessa, jonka Jeesus sitten täytti. Iankaikkinen Evankeliumi on täydellinen, mutta nämä neljä Evankeliumia ei ole täydellisiä. Iankaikkinen evankeliumi ilm 14:7peljätkää Jumalaa ja antakaa hänelle kunnia. Evankeliumin julistaa enkeli vihan- ja ahdistuksen aikana. Ilm 14:6 Ja minä näin lentävän keskitaivaalla erään toisen enkelin, jolla oli iankaikkinen evankeliumi julistettavana maan päällä asuvaisille, kaikille kansanheimoille ja sukukunnille ja kielille ja kansoille Enkeli hoitaa julistustyön vihan aikana. Seurakunta on silloin taivaassa. Luopuneiden lukua ei ole kerrottu. Pitäisi varmaan kysyä sinulta, keitä ovat nämä luopuneet? En oikein ymmärrä, mitä tarkoitat. Herra Jeesus saakoon täyttää mielesi ja sydämesi rauhalla, rakkaudella ja totuudella, AAMEN Aamen.
Usko jo, ei ole Paavalin Evankeliumia! Laki tuli Mooseksen kautta, Armo ja Totuus tuli Herran Jeesuksen kautta. Lue ja tutki Evankeliumit Matteus ja Johannes sieltä löydät vastaukset. Kyllä he tiesivät miten ihminen pelastuu Herra Jeesus kertoi sen heille. Olet Paavalin opetuslapsi kun hänestä puhut. Isä jumala ottaa vallan ja hallituksen, keneltä hän sen ottaa ja milloin.Tiedät kai sen ? Kun tulee ahdistus ja vaino sanan tähden niin he luopuvat Herrasta Jeesuksesta ja kieltävät hänet. Tee jo se uskon ratkaisu niin saat Pyhässä Hengessä opetusta. Sinulla on omia sivuja Profetia sivuilla, kun luin niitä ne oli lihassa kirjoitettuja. Ei, Pyhässä Hengessä, älä kirjoita oman pääsi mukaan koska olet Paavalin opetuslapsi. Kun olet Herran Jeesuksen opetuslapsi niin saat kirjoitta Hengessä ja totuudessa ja Jumalan sana Raamatussa alkaa aukeamaan. Lopuksi. Usko ilman tekoja on kuollut. Ymmärrä!
Usko jo, ei ole Paavalin Evankeliumia! Jumala antoi evankeliumin pakanaseurakunnalle Paavalin kautta. Apostoli Paavali oli valittu julistamaan evankeliumia pakanoita eli seurakuntaa varten. Ydin on tämä: ihminen pelastuu uskon kautta eikä tekojen kautta, ettei kukaan kerskaisi. Ihminen pelastuu armosta. Paavalia pidettiin harhaoppisena evankeliumin takia, jota hän julisti. Juutalaisten oli vaikea luopua Mooseksen laista, jopa apostoleilla oli vaikeuksia hyväksyä Paavalin julistama armon evankeliumi. Mitä Paavali itse sanoo evankeliumista, jota hän julisti: gal 1:8 Mutta vaikka me tai vaikka enkeli taivaasta julistaisi teille evankeliumia, joka on vastoin sitä, minkä me olemme teille julistaneet, hän olkoon kirottu. Jos halutat voit lukea gal 1:6-9 . Kyllä he tiesivät miten ihminen pelastuu Herra Jeesus kertoi sen heille. Missä kohtaa Raamatussa Jeesus kertoi ihmisille, miten he pelastuvat? Olet Paavalin opetuslapsi kun hänestä puhut. Kiitos kunniasta. Isä jumala ottaa vallan ja hallituksen, keneltä hän sen ottaa ja milloin.Tiedät kai sen ? Raamatun valossa olen tietoinen asiasta. Kun tulee ahdistus ja vaino sanan tähden niin he luopuvat Herrasta Jeesuksesta ja kieltävät hänet. Jos on noin, niin Apostoli Pietari on mielestäsi luopio; hän kielsi Jeesuksen. Epäilen vain, että oletko sinä suurempi, kuin Apostoli Pietari eli mitenhän sinä mahdat kestää koetuksia. Itse uskon, että mikään ei voi erottaa Kristuksen rakkaudesta. Ei edes uskottomuus, koska Hän pysyy uskollisena. Sinulla on omia sivuja Profetia sivuilla, kun luin niitä ne oli lihassa kirjoitettuja. Toivottavasti sait niistä kuitenkin jotain. Lopuksi. Usko ilman tekoja on kuollut. Ymmärrä! Jumalan pojan usko ei ole koskaan kuollut. Tämä usko on yliluonnollinen usko, joka on kätketty saviastian sisälle. Tämä usko synnyttää ihmisen uudesti ylhäältä. Se on Jumalan teko, että me uskomme häneen, jonka Isä on lähettänyt.
Etsi Raamatusta kohta: Oksa joka ei tuota hedelmää karsitaan pois. Sanaa tunnet mutta et ole sisäistänyt sitä ! Tutki sanasta mitä Paavali puhuu ja vertaa sitä mitä Herra Jeesus puhuu. Pietari katui että oli kieltänyt Jeesuksen mutta sai sen armosta anteeksi,tutki apostolien tekoja. Tutki Raamatun valossa mitä se sanoo vääristä Profeetoista ja tutki oletko armosta saanut Profetoida,Pyhässä Hengessä. Kun Herra Jeesus antaa Pyhässä Hengessä tiedon sanat sinulle siitä missä kuljet niin kerron sen heti sinulle. Etsi Raamatusta kohta jossa Herra Jeesus sanoo: Joka syö minun lihani ja juo minun vereni. Ilman Herran Jeesuksen Armoa ja Rakkautta ja Pyhässä Hengessä saatua voimaa tuskin olisin uskossa, Näyt,Profetiat ja kielillä puhumisen ja Voimallisten tekojen Armolahja. Sekä sanat: Minä valmistan teitä tulevaa työtä varten. Itse en ole mitään mutta Herra Jeesus minussa Pyhän Henkensä kautta,AAMEN. Julistetaan Evankeliumia että monet pelastuisivat ,AAMEN.
Etsi Raamatusta kohta: Oksa joka ei tuota hedelmää karsitaan pois. Hedelmä ja pelastus ovat kaksi eriasiaa. Jokainen, joka pysyy Kristuksessa tuottaa hedelmää. Kristus sinussa tuottaa aina hyvää hedelmää. Oksa tuottaa aina hedelmää, joko lihassa kylvettyä tai hengessä. Lihassa kylvetty hedelmä heitetään tuleen, mutta ihminen, joka on syntynyt uudesti ylhäältä pelastuu. Jeesus opetti uudesti ylhäältä syntymisestä, mutta hän ei kertonut, miten se tapahtuu. Vasta hänen kuolemansa jälkeen ihmiset ymmärsivät, mitä Jeesus tarkoitti. Tutki sanasta mitä Paavali puhuu ja vertaa sitä mitä Herra Jeesus puhuu. Jeesus opetti uudesti ylhäältä syntymisestä, mutta Paavalin evankeliumin kautta ihmiset syntyivät uudestaan. Paavalin tehtävä oli tehdä suurempia tekoja, kuin Jeesus. Pietari katui että oli kieltänyt Jeesuksen mutta sai sen armosta anteeksi Pitääkö minun ymmärtää rivien välistä, että kaikki eivät kadu? Uskon, että riippumatta siitä, miten paatunut Jumalan lapsi onkaan, niin hän katuu. Jos ei millään muulla tavalla, niin Pyhähenki murehtii lapsen sisällä sanomattomilla huokauksilla. Meistä kukaan ei voi sanoa, että veli ei kadu tarpeeksi, jos sanoisi, niin se tarkoittaisi sitä, että ihminen itse katuu riittävästi. Itse en ole mitään mutta Herra Jeesus minussa on Tästä ole täysin samaa mieltä kanssasi. Jumalalle kelpaa vain Jumala eli Kristus minussa tai sinussa yksin voi tehdä Jumalan tahdon; voi tehdä tekoja, joita Jumala on ennalta valmistanut.
Monet katuvat mutta eivät halua tehdä parannusta. Sinä et halua tehdä parannusta, sinä pidät että Jeesus on Jumala, mitä sanoo ensimmäinen käsky? Koska olet pelkkä käännynnäinen, et ole elävässä uskossa. lue 33/38 käännöstä ja opi tuntemaan totuus ennenkuin on liian myöhäistä. Hyvää kesää sinulle ja Herra Jeesus sinua siunatkoon,AAMEN
tutki Profetia sivulta otsikolla: Ihmeellistä ja Luterilaisuus sivulta:Pyhässä Hengessä saatu rukous. Herra Jeesus sinua siunatkoon,AAMEN.
Onkohan tällä palstalla ketään, jolla on sinun mielestä eläväusko Kristukseen? Vastaukseksi ei kelpaa, että löytyy täältä muutamia ihmisiä, jotka ovat sinun kanssasi samaa mieltä. Sinuna minä en väittäisi Jumalan lapsia uudestisyntymättömiksi. Vaikka täällä onkin kaikenlaisia mielipiteitä Raamatusta, niin uskon silti enemmistön olevan uudestisyntyneitä. Sinäkin taidat olla, mutta olet liian innokas. Muista, että maailma tuntee kristityt Jumalan lapsiksi siitä, että meillä on keskinäinen yhteys. Yhteyttä ei ole, jos pidät kaikkia muita eksyneinä ja harhaoppisina.
Profetia sivulla: Ihmeellistä Luterilaisuus :Pyhässä Hengessä saatu rukous Jos olet lukenut meidän koti sivuja niin vertaa mitä näillä sivuilla julistetaan: Kaikki turvaavat Jumalaan, Poikaan Jeesukseen vain harva. Herrasta Jeesuksesta on monelle tullut kompastuskivi ja loukkauskalio. Herra Jeesus sinua siunatkoon;AAMEN.
näyttää olevan "yhteys keskenänne". Onkohan se hengellistäkin? Hehän ovat juoneet samasta hengellisestä kalliosta. Heillä on sama ajatus ja sama mieli. Ja he ovat kaikessa yksimieliset. Ja he käyvät samassa hengessä rukoukseen toistensa puolesta. Uhraten aikansa lähimmäistensä puolesta, palvellen kiittäen Herraansa. Ollen aina iloiset Herran työssä nurkumatta. Kuka on uudestisyntynnyt siitä katoamattomasta siemenestä, joka on rikki mennyt? Ja sitten on tuottava uutta hedelmää uskossa, toivossa ja rakkaudessa, taivaan viljalaariin, missä totuus iloitsee yhdessä rakkauden kanssa.
Totuus satuttaa ja ihmiset jotka eivät halua kulkea totuudessa rupeavat valhetta puolustamaan. Tutki totuutta jos kiinnostaa netissä: sites.google.com/site/kulmakivenseurakunta Herra Jeesus sinua siunatkoon,AAMEN.