Onko mahdollista tehdä javascriptillä tai html:llä niin, että jos käyttäjä painaa esim. f8 niin se avaa uuden tietynkokoisen ikkunan jossa kysytään vaikka salasanaa ja jos se menee oikein niin siirrytään uudelle sivulle. toivottavasti ymmärsitte.
Näppäimen painaminen
kotisivuohjelmoija
3885
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
http://www.gjtech.net/javascript_keystrokes.php Kannattaa kattoo enempi tietoa googlesta hakusanalla javascript key codes En nopeasti kerennyt mitään parempaa esimerkkiä löytää, muuta kuin että IE ja Firefox käsittelee noita eri tavalla.
Näin linkkiin saa näppäinkomennon: lisää ACCESSKEY="w" -komento linkkiin. Sitten linkin saa auki painamalla alt w. Tuon tuplaween tilalle voi siis vaihtaa myös muun numeron tai kirjaimen. Testaa: alla oleva linkki vie google.fi:hin ja toimii myös komennolla alt w.
GOOGLE
Niin nyt kun painaa tuplaweetä niin toi linkki aukeaa. tuo ACCESSKEY="w" jutun voi upottaa myös buttoniin. Ks. salasanakoodi http://www.dynamicdrive.com/dynamicindex9/password.htm. Eli ton koodin login-nappulaan upotat sitten ACCESSKEY="x".
Kysyttävää? t. Aleksi
TOssa toi esimerkki ei toiminu mut se toimii nettisivuilla kyllä...