Suomalaiset tavat

eeviko

Mistä suomalaisten tapa jättää kengät eteiseen tai ulos on peräisin? Entä mitä muista tapoja Suomeen tulevan olisi hyvä tietää?

6

1095

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Historiaa

      Ennen asfaltoituja valtateitä joutuivat suomalaiset kulkemaan toistensa luo soita pitkin.Tällöin oli käytännöllistä jättää suo-muran tahrimat jalkineet ulos ja mennä sisälle sukkasillaan.Että siitä se tapa tulee! Jo nimi suo-malainen kertoo mistä on kysymys!

    • Rateki

      ...pohjautuvasta kokemuksesta. Täällä kun on ollut pakko käyttää järeitä saappaita tai lapikkaita ettei varpaat palennu, jotka ei ole mukavat sisäkengät. Ja joka tapauksessa kengät on aina lumessa ja/tai kurassa, ei niillä viitsi sisätiloihin röntöstää.

    • Aika ajoin olen minäkin oudoksuen tullut aatelleeksi jalkineitten poisriisumista, joka vaikuttaa yleistyneen meillä Suomessa. Muualla maailmallahan semmoista tapaa on noudatettu erinäisistä syistä kuten lämpimän ilmaston eli jalkojen hikoilun kimmokkeena ja/tai siihen liittyen uskonnollisista seikoista johtuen. Meillä Suomessa entisaikaan asiat olivat kuitenkin omalla kannallaan omien olosuhteittemme vuoksi. Kenkiä nimen omaan ei otettu pois jalasta, kun esim. tultiin kylään. Käytäntö johtui siitä syystä, että väestö oli valtaenemmistöisesti maalaisväestöä ja maalla puutalojen olosuhteet olivat lattian pinnassa vetoisia, viileitä, jopa kylmiä. Muistan, kuinka ovia ei saanut jättää sisääntuleessa eikä ulosmennessä auki availemisten jälkeen eli: "Ovi kiinni, ostolämmin!". Niin sanottiin, vaikka puulämmityksen polttopuut olisi hommattu omasta metsästä. Varmaankaan kaikkialla ei vallinnut samanlaista käytäntöä. Silti varsinainen rahvas on perinteisesti pitänyt sisällä ja varsinkin maalla kenkiä ja myös saappaita jalassaan sisäjalkineinakin. Kenties niin on ollut kaupungeissakin, vaikka sitä en tiedä, kun olen itse maalaispoikia. Asiaan sisältyy totta kai käytäntö, että jalkineet olivat siistit, siistityt tai erityiset sisäjalkineet. Vanhaan aikaan ei toki lähdettykään kylään muutoin kuin parhaissa ykkösjalkineissa. Mahtaisiko jalkineitten riisuminen meillä Suomessa olla aika uutta tapakäytäntöä syntyperältään. Ehkä asiaan on voinut vaikuttaa tietynlainen elämän olosuhteitten muutos. Varsinkin kaupungeissa lattiat ovat muuttuneet entistä lämpöisemmiksi ja myös lattioitten päällystemateriaalit ovat muuttuneet eli parketeilla on soveliainta liikkua sukkasillaan, vieraittenkin.

      • on uusi tapa.

        Kyllä jalkineiden riisuminen on tullut tavaksi vasta lattiamattojen myötä ynnä muiden sellaisten uusien materiaalien. Samaten helposti riisuttavat jalkineet, kuten saappaat tai tohvelimalliset kengät ovat yleistäneet sukkasillaan olo -tatapaa. Ajatelkaapa nyt, miten entismuinoisten karvakenkien tai paulavirsujen, kenkäheinien tai jalkarättien riisuminen olisi käynyt päinsä, joka kerran sisälle poikettaessa? Ei mitenkään, liikaa vaivaa olisi ollut. Sikäli kuin muistan maalla jouduttiin kävelemään saappaat jalassa sisälle vielä aika hiljattain - kun oli ne jalkarätit käärittävänä.


    • käytäntö

      Sitä harrastetaan monessakin maassa. Kenkien riisuminen estää mattojen ja lattioiden likaantumisen. Muslimimaissa moskeijaan ei pääse riisumatta kenkiä. Minusta se on hyödyllinen tapa.

      • eeviko

        Olet aivan oikeassa. Muotoilin kysymykseni väärin. Tarkoituksenani oli lähinnä selvittää, miksi Suomessa toimitaan tällä tavoin. Eri kulttuureissahan on toisinaan hyvinkin erilaisia syitä samoihin käytöstapoihin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      71
      8416
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      135
      4768
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      112
      3876
    4. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      77
      3417
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      74
      3006
    6. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      141
      2730
    7. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      11
      2424
    8. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      39
      2167
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      1983
    10. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      56
      1968
    Aihe