Meneekö taivaaseen muita kuin Helluntalaisia?
Ketkä menevät
taivaaseen?
11289
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
No oikeastaan sinne ei mene kukaan, ei helluntailaiset uskonsuntana, ei luterilaiset "kasteenarmon" kautta. Kukaan ei mene taivaaseen, mutta ne pääsevät sinne, jotka uskovat Jeesukseen Kristukseen henkilökohtaisena pelastajanaan, syntien anteeksiantajana. Taivaaseen ei ole olemassa minkäänlaista oikotietä. Jeesus sanoi itse mikä tie vie taivaaseen, Joh.14:1- 6. 1. "Älköön sydämenne olko murheellinen. Uskokaa Jumalaan ja uskokaa Minuun. 2. Isäni kotona on monta asuinsijaa. Muutoin sanoisin teille: menen valmistamaan teille sijaa. 3. Vaikka menen valmistamaan teille sijaa, tulen takaisin ja otan teidät tyköni, jotta tekin olisitte siellä, missä Minä olen. 4. Tiedätte, minne menen, ja tien tiedätte." 5. Tuomas sanoo Hänelle: "Herra, emme tiedä, minne menet; kuinka tietäisimme tien?" 6. Jeesus sanoo hänelle: "Minä olen tie ja totuus ja elämä. Kukaan ei tule Isän tykö, paitsi Minun kauttani. Tämä riittänee vastaukseksi.
Vapaa pääsy kuule! Jos rupeet muilta lupaa kysymään, niin silloin olet hakoteillä! Sinä ja minä ja moni muukin! Me mennään Taivaaseen, eikä meinata! Vapaalippu meillä kaikilla! Ei nyt noinkaan, kiltti on pitänyt olla eläessään, mutta jos on ollut kiltti, niin sinne vain, Taivaan iloihin! Tavataan/kohdataan Taivaassa Ystävä!
me, te, he
ketkä menevät Nukku-Matin luokse tai ketkä menevät Joulupukin vieraiksi. Taivas on taikauskoisten ja tietämättömien ihmisten mielikuvituksen tuote.
Elä nyt höpsöjä haastele!
tuollainen taikauskoinen ja primitiiviset aivot perinyt älykääpiö. Kerropa mitä todisteita sinulla on tuon "taivaan" olemassa olosta!
armahdetut syntiset.
...Kuin apteekin hyllyltä tai aamiainen Manulle. Osaatko ajatella mitään itse? Onko sinulla mitään itsenäistä sanottavaa, muuta kuin papukaijan lailla toistettavia mantroja? Mikä helvetti tuo fiksaatio tuohon VEREEN oikein on? Juotko sitä samoin, kuin Lordi syö lasten sisäelimiä?
Taivas ja helvetti ovatkin vain mielentiloja? Mukavan realistista, eikä satuja siitä, mihin matomotellista mennään muka jatkoille. Mikään kohta Raamatusta ei kumoa esittämääni väitettä ja eikö koko kirjaa tulisi lukea metaforana?
On hullutusta niille, jotka kadotukseen joutuvat. Miksi olet noin levoton ja mikä saa sinut kiehumaan??? Tiedätkö itse, että pahahenki saa sinut raivoamaan. Huuda täyttä kurkkua, jos Jumala vielä sinua auttaisi ja Armahtaisi
tuohon mielisairaan ja taikauskoisen Paavalin "hullutus"-ideaan. Toivottavasti sinä joudut sinne teikäläisten keksimään helvettiin. Sinne tuollaiset tontut kuuluvat.