Istutin viime kesänä syyshortensioita. Niiden kuivuneet kukat koristivat talventörröttäjinä ja ilmeisesti tuuli tai jänis katkoi oksat kukkien tyvestä. Nyt törröttää suorat n. 50cm oksat. Pitääkö niitä leikata, kuinka paljon ja milloin?
Syyshortensian leikkaus
milloin ja miten
43169
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
toiset leikkaa ne kukinnot pois kun ne on kukkineet tai sitten viimeistään talven jälkeen. Laikkaamista ei tarvita, mutta jo skukkimisvaiheessa saattaa oksia katketa varsinkin sateella kun kukinnon paino kasvaa isoksi. Koska hortensia kukkii uudella kasvustollaan niin ei ole väliä leikako vai ei, mutta mielestäni se kasva akauniimmaksi jos sitä hieman leikkaa ja se sen seurauksena tekee oksia tiheämpään.
syyshortensiasta puumaisen älä leikkaa kuin kukinnot pois.Kukintoja tulee enemmän mutta pienempiä.Jos haluat pensasmaisen leikkaa toisen tai kolmannen silmuparin yläpuolelta.Kukintoja tulee vähemmän mutta isompia.
sehän leikataan kevättalvella. Jos leikkaat vähemmän, saat enemmän mutta pienempiä kukintoja. Jos taas leikkaat voimakkaammin, saat vähemmän, mutta suurempia kukintoja. Itse suosin tuota varovaista leikkaamista, syystä että isot kukinnot painavat paljon ja katkovat oksat helposti, jos sattuu satamaan paljon.
taidan leikata nyt vähän alempaa, jotta saisin lisää oksia ja perusvarren paksummaksi. Ne ovat vielä niin pieniä, että tuskin kukkien painosta katkeaa.