Virrat tarvitsee kuntaliitoksen jotta saadaan tehokkaampi hallinto hoitamaan liikenne ym. ongelmat voitaisiin ratkaista.
Virroilla näytää olevan liian pieni asukasmäärä jotta se selviäisi asukkaiden palveluista, kuten järjestyksen valvonnasta.
Virroille tarvitaan
kuntaliitos
20869
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Onko nuoriso ajanut Vapun kunniaksi pari kierrosta korttelin ympäri vai mitä tällä yleensä hiljaisella paikkakunnalla noin tuohduttavaa on tapahtunut? Ei se ainakaan kuntaliitoksella parane jos loputkin ihmiset karkotetaan Virroilta pois kun kaikki palvelut loppuu!- Nykyiset liittyneet kunnat parkuu köyhyttään ja palvelujen pois siirtämistään.Kannattaisi lukea sanomalehtiä! Älä hyvä ihminen kuvittele että kuntaliitoksella tänne saataisiin yhtään poliisia lisää kun entisetkin on lähetetty Mänttään ja muualle!!! Maaseutu tyhjäksi - on Helsingin motto - siellähän asutaan kasassa kanikopeissa kaikki 5,5 miljoonaa ja syödään velaksi ulkomaan ruokaa kunnes luotto loppuu ja nälkä meidät korjaa! Sekö on idea tässä kuntaliitos-suuruudenhulluudessa???
Eikö poliisi ole saapunut paikalle kun nuoriso on ollut liikenteessä? On helpompi muuttaa omaa suhtautumista ympäristöön kuin yrittää muuttaa sitä haluamakseen. Ole enemmän huolissasi niistä nuorista joiden autojen perävalot näkyy horitsontissa kuin niistä jotka vielä viihtyvät täällä.
Jokainen ihminen on joskus nuori, jos elää saa! Mutta vanhempana ( ja toivottavasti viisaampana) ei enää tarvitse ajaa kiitää tyttöjen - tai poikien perässä keväisin esim.vappuna - Mutta ellemme ole suvaitsevaisia keväisinä ilon juhlina - emme näe nuorisoamme muulloinkaan täällä Virroilla - vaan he ovat lähteneet muihin kaupunkeihin - ja täällähän sitten harmaannumme ja vaikerramme työvoiman ja palvelujen puutteessa! Eri asia on ihan "pisipäinen" jatkuva autoilla kaahaaminen ympärivuotisesti ja -vuorokautisesti! --Enää ei ajeta hevostrilloilla kilpaa tanhuamaan kyläkeinulle vaan ajetaan niillä keksinnöillä jotka meidän vanhempien ikäpolvet on nuorisolle keksinyt!- Mutta poliisia kyllä täytyisi olla enemmän joka kunnassa, tapahtuuhan muutakin kuin autoilla ajelua! -On lupa-asioita ym. joissa poliisilaitokset palvelee, valitusasioita tiedoksi, tiedoksi annettavia papereita ym ym. Niin että poliiseja kyllä mutta ei kuntaliitoksia Muistetaan itse kukin että itse joskus ollaan oltu (luojan kiitos!!) nuoria itsekin! Niihän se vanha sananlasku sanoo, ettei vanha lehmä (tai härkä) muista vasikkana oloansa!!!!
Aina Virroilla kannustetaan pärräämään ja valitetaan ettei nuorilla ole mitään tekemistä. Mielikuvitusta peliin. Rahaa on laittaa autoihin prätkiin mönkijöihin lumikelkkoihin j.n.e Alaikäiset ajelee autoilla yöaikaan ja kotoa vain kannustetaan. Tässä ei ole kyse häininnästä vaan turvallisuudesta. Aseet selässä kuljetaan pitkin pusikoita ammuskelemassa tai kivittämässä räkätin pesiä. Luonnon eläimiä otetaan vangeiksi ja rääkätään. Mahdollisuudet tekemisiin on samat kuin muualla. Virroilla on kirjasto, urheiluseura, uimarannat, kalastus, retkeily,luonto,tanssi,kerhot, koulut. Kävelevä ihminen tai pyöräilevä nuori on ihme. Ei muuta kuin harrastamaan ja nauttimaan vaikka vain hiljaisuudesta tai toisten seurasta.
Pitäisi olla kohtuus kaikessa, sillä eihän Jyväskylä rallikaan ole kuin kerran kesässä. Kuitenkin Virroilla on jokainen ilta ja yö ralli menossa aina 02:00 asti ja pidempäänkin. Tämä ei ole mitään normaalia nuorten ajanviettoa vaan törkeää häirintää yöaikaan. Sanoisimpa sen olevan eräänlaista terrorismia.
Kuntaliitos ei tuo ratkaisua nuorten liikennekulttuuriin. Jos nuoren kotona ovat asenteet kohdallaan, eivät ne perheen nuoret kuluta aikaansa besaa ja renkaita käryttäen asfalttiin. Normaalin perheen nuorille menee mielestäni asiallinen hyvin perusteltu puhe perille. Siis, kasvatus kunniaan.
Niin, kyllä nämä joilla on autot ja ajokortit ei puhe pure. Ei poliisikaan näytä mitään mahtavan. En tiedä missä on vika, mutta ei poliisia näytä kiinnostavan normaali asukkaiden häirintä ollenkaan. Onko tuollainen häiriökäytös sitten perua jostakin muusta tekijästä, mutta ei Virtain kaupunki kyllä tule saamaan uusia asukkaita jos meno on tällaista.
Muuta muualle siitä valittamasta! Kyllä Virroilta erämaitakin löytyy, jos näillä kulmilla haluat asua, ja jos hiljaisuutta kaipaat.
Ympäristöään voi muuttaa muuttamalla omaa käytöstään. Aivan oikein. Jos elämä kaupungissa häiritsee niin silloin pitää tehdä jotain oman mukavuutensa eteen. Tällaisilla valittajilla on aina jotakin valittamista. Ei valittaminen lopu, se on elämäntapa. Samalla tavalla tuollaiset valittajat häiritsevät lähimmäistensä elämää kuin nuoret.
Vaan ns. aikuiset, sillä Heillähän on ikää 18 ja yli koska omistavat ajokortin. Tietoista häirintäähän tuo vain on.
Jos joku Mannerheimintiellä valittaisi liikenteen melusta tai kaupunkielämään liittyvistä äänistä niin häntä kehotettaisiin muuttamaan pois. Sama kai se täällä pätee. Olen itse Virroille vastikää muuttanut ja ei minun kriteereihini kuulunut..onko siellä nuorisoa metelöimässä?? Haloo!
Tulitko itsekkin ehkä Ylojärveltä ?
Ei Mannerheimintiellä pörrätä eikä Stadissa missään muuallakaan. Poliisi puuttuisi heti asiaan. Ehkä se on hyvä ettät Virrat tyhjenee ja nuoret lähtee katsoon maailmaa.
Jos sinun käsityksesi Suomesta päättyy Ylöjärveen niin sitten kai olen sieltä. Sorry, en vaan ymmärrä vielä tätä sisäsiitosvittuilua. Selvennä.
jep, hyvä kun itse uskot juttuihisi.
Virroille tarvitaan muutama sata kuntasiitosta että nuorisoa saataisiin lisää nurkkiin pörräämään.
Tässä ketjussa on sujuvasti yhdistetty kuntaliitos ja kyläralli. Saisiko tähän vielä sotkettua vaikka lääkäripula. Tai ne jossain kiistellyllä suojelualueella asustavat kuukkelit. Tai laivarannan risteyksen taideteos. Mielikuvitusta kehiin!
Virtolaisten mennyt kaiikki sekaisin asioitten hoito. Onko nyt loppunut paukut pikkuleuhkoilla Isoo maatila osoo veronmaksaja. Hys hys me ollaan isoja me ollaan isoja ja ollaan isoja hyss hyss ja köyhijä,mutta vielä näytellään vielä vaan ja vielä hys hys ja vielä hyss hyss Nyt nää lopettaa veron maksamisen mitenkä me pärjäämme, joi kauheeta, , voi kauheeta. ja kauheeta.
Todella edellisessä viestissä aikaslailla vinha perä. Jos nää pikkuleuhkat olis potkastu pois aikanaan niin olis moni asia toisin. Nyt ne syö euroopansosialirahastoa ja työttömien kanssa yhteistyössä ja ovat itsellisiä.
Nyt meni ymmärrys ympäri meikäläiseltä - missä ja kuka on pikkuleuhka ja miten se ilmenee? Olen utelias tietämään?