Tekojesi kautta pelastuminen ja lain teot
Ef. 2:9
ette tekojen kautta, ettei kukaan kerskaisi.
Tit. 3:5
pelasti hän meidät, ei vanhurskaudessa tekemiemme tekojen ansiosta, vaan laupeutensa mukaan uudestisyntymisen peson ja Pyhän Hengen uudistuksen kautta,
Gal. 3:10
Sillä kaikki, jotka perustautuvat lain tekoihin, ovat kirouksen alaisia; sillä kirjoitettu on: "Kirottu olkoon jokainen, joka ei pysy kaikessa, mikä on kirjoitettuna lain kirjassa, niin että hän sen tekee".
Jaak. 2:10
Sillä joka pitää koko lain, mutta rikkoo yhtä kohtaa vastaan, se on syypää kaikissa kohdin.
Omien tekojen ja lain kautta pelastuminen
"kirottu olkoon jokain...
8132
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jos olemme panneet toivomme Kristukseen ainoastaan tämän elämän ajaksi, niin olemme kaikkia muita ihmisiä surkuteltavammat.
Adventistit päättävät kenelle kuuluu sunnuntai pedonmerkki ja menolippu saatanan luokse. Tack so mycket.
On muitakin tekoja kuin lain teot ja on useampi kuin vain yksi laki. Kunhan vain vielä kristityt muistaisivat tämän...
"Sillä kaikki, jotka lain tekoihin, ovat kirouksen alaisia."
oikeamielisyyteen lähimäisiään kohtaan. Vaikka ei kukaan voi teoillaan ansaita pelastusta, mutta jokainen joka on saanut kokea Jumalan rakkauden ja armosta pelastettu, haluaa karttaa syntiä. Room.5:8- 5:8 "Mutta Jumala osoittaa rakkautensa meitä kohtaan siinä, että Kristus, kun me vielä olimme syntisiä, kuoli meidän edestämme. 5:9 Paljoa ennemmin me siis nyt, kun olemme vanhurskautetut hänen veressään, pelastumme hänen kauttansa vihasta. 5:10 Sillä jos me silloin, kun vielä olimme Jumalan vihollisia, tulimme sovitetuiksi hänen kanssaan hänen Poikansa kuoleman kautta, paljoa ennemmin me pelastumme hänen elämänsä kautta nyt, kun olemme sovitetut; 5:11 emmekä ainoastaan sovitetut, vaan vieläpä on Jumala meidän kerskauksemme meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen kautta, jonka kautta me nyt olemme sovituksen saaneet. 5:12 Sentähden, niinkuin yhden ihmisen kautta synti tuli maailmaan, ja synnin kautta kuolema, niin kuolema on tullut kaikkien ihmisten osaksi, koska kaikki ovat syntiä tehneet - 5:13 sillä jo ennen lakiakin oli synti maailmassa, mutta syntiä ei lueta, missä lakia ei ole;
##Jumalan armossa elävä pyrkii luonnostaan oikeamielisyyteen lähimäisiään kohtaan. Vaikka ei kukaan voi teoillaan ansaita pelastusta, mutta jokainen joka on saanut kokea Jumalan rakkauden ja armosta pelastettu.## Usko on kokemus? Ihminen pelastuu jos hän saanut kokea Jumalan rakkauden? Halpaa armoa? Onko sunnnuntai pedonmerkkiin ja sapattisinettiin uskova oikeamielinen? Onko se oikeamielisyyttä jos oma lapsesi on eksyksissä ja sinä varoitat häntä?
Mistä laista sinä puhut?
Uskolla Jeesus sydämemme puhdistaa taivaskelpoisiksi eikä hyvillä teoilla!! Ap. t. 15:9 eikä tehnyt mitään erotusta meidän ja heidän kesken, sillä hän puhdisti heidän sydämensä uskolla.