http://www.iltasanomat.fi/asuminen/uutinen.asp?id=1680993 Onpa Iltasanomat saanut melko paljon hamstrattua tavaraa mökkiviikonlopulle! Meetvurstiakin peräti kilo ja saman verran jäävuorisalaattia, hehheh. Jos syöjiä on yhtä vähän kuin yhden kossupullon ja mäyriksen juojia, niin eihän tuota ruokamäärää saa ahdettua mitenkään yhden viikonlopun aikana. Jos taasen ruokailijoita on sen verran paljon, että sapuskat menee, niin kossusta ja oluista ei juuri suut pääse kostumaan. Milläkähän broilerillakin on rintapuolella fileitä?
Mökkiviikonlopun hinta?
8
277
Vastaukset
- Mustalakki
Mitäpä tuohon voisi muuta sanoa. Meillä ainakin menee kotiviikonloppua enemmän rahaa mökkiviikonloppuna koska esim. erilaisia herkkuja ja parempia juomia tulee nautittua enemmän mökillä kuin kotona. Samoin mökillä nautiskellessa tulee helpommin käytettyä puolivalmiita ja valmiita elintarvikkeita tai jos ruokaa laitetaankin, se on yleensä normaalia arkiruokaa juhlavampaa.
...mökkiviikonlopuksi kilon jäävuorisalaattia!? Liharuokia 5 kg ja vain 0,5 kg perunaa (ranskalaisia), sekä kilon riisiä? Meetvurstiakin leipien (1,5 kg) päälle peräti kilon?
- Mustalakki
Kairakettu kirjoitti:
...mökkiviikonlopuksi kilon jäävuorisalaattia!? Liharuokia 5 kg ja vain 0,5 kg perunaa (ranskalaisia), sekä kilon riisiä? Meetvurstiakin leipien (1,5 kg) päälle peräti kilon?
Emme syö mökillä perunoita. On myös melko vaikeaa arvioida todellista kulutusta/viikonloppu kun jääkaappiin/pakastimeen jää kuitenkin usein perusjutskaa jota ostetaan enemmän kerralla kuten jäätelöä ja pakastevihanneksia yms. Lisäksi perusvarastoihin kuuluu aina runsaasti suklaata, pähkinöitä ja muut naposteltavaa. Alkuperäisessä viestissä oli kai kysymys hinnasta.
Mustalakki kirjoitti:
Emme syö mökillä perunoita. On myös melko vaikeaa arvioida todellista kulutusta/viikonloppu kun jääkaappiin/pakastimeen jää kuitenkin usein perusjutskaa jota ostetaan enemmän kerralla kuten jäätelöä ja pakastevihanneksia yms. Lisäksi perusvarastoihin kuuluu aina runsaasti suklaata, pähkinöitä ja muut naposteltavaa. Alkuperäisessä viestissä oli kai kysymys hinnasta.
Eihän tuollaista summaa saa viisihenkinen perhe kulutettua viikossakaan, häh? Lista muutenkin ihan perseellään.
- sowhat.
eihän sinne tartte kuin makkaraa ja olutta. bensalasku kaupan päälle ja ei ole kallista.
- voi korvata
elintarvikkeella - maidolla tai muulla
- sowhat.
voi korvata kirjoitti:
elintarvikkeella - maidolla tai muulla
kun on sauna. jo itse sauna on ihan huippujuttu ja siihen kylmää olutta päälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1533410Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk832952Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva582440Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro412330Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?502243Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1152235Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1512149Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,162041Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121526Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville291503