Iran on hirttänyt nuoren Delara Darabin - kenties jopa julkisesti, kuten (ilmeisesti alaikäiset) homot Mahmoud Asgari ja Ayaz Marhoni vuonna 2005. Darabi itse oli 17-vuotias tuomionsa hetkellä.
Mikä vielä pahempaa, Darabi oli tuomittu rikoksesta, jota hän ei tehnyt. Hän murtautui poikaystävänsä kanssa asuntoon, ja poikaystävä surmasi sen asukkaan. Darabi tunnusti teon, koska uskoi alaikäisenä välttyvänsä kuolemantuomiolta. Toisin kävi. Poikaystävä sai jonkin lievemmän tuomion.
Törkeät ihmisoikeusrikokset ovat Iranissa yleisiä, kuten Amnestyn raportit kertovat. Tässä olisi diplomaattisuhteiden katkaisun paikka, kunnes maa alkaa kunnioittaa ihmisoikeuksia.
Delara Darabi
Anti-Iran
1318
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jotenkin ihmettelen miksi Suomi tekopyhyydessään jaksaa vaivautua nuhtelemaan Iranin kaltaista hylkiövaltiota samalla kun se ihmisoikeuskysymykset muiden lähi-idän maiden kohdalla, kieltäytyy Kiinan pelossa tapaamasta Dalai-Lamaa valtiomiestasolla ja kiertelee Venäjän ihmisoikeuksia kysymyksiä miten parhaiten taitaa. Ei niin ettei Delaran kohtelu olisi tuomittavaa, mutta miksi juuri Iranin kohdalla pitää päteä? Onko lyötyä helpompi lyödä? Tietääkö kukaan miksi Suomi on niin ylenmäärin kiinnostunut juuri Iranin ihmisoikeustilanteesta? Taannoinhan nuhdeltiin Iranin suurlähettilästä kivitystuomiosta.