Neuvotteluissa on olleet mukana kaikki puolueet ja lopputulos on oikeaan osunut kompromissi! Täällä porvarirakit yrittää vierittää vastuun yksinomaan demareille! No se nyt ei ole ensimmäinen kerta, kun porvarit ei ota vastuuta yhdessä tehdyistä päätöksistä. Se osoittaa millaisten luihujen kanssa pitäisi osata elää.
Mediamaksu on neuvottelujen tulos!
varma.kosto
5200
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
OHO! SINÄHÄN JO TUOMITSIT kertaalleen tämän mediamaksun, joka on sosialidemokraattisen YLEn vaatimuksesta kehitetty. Kuinkas nyt noin mielesi muuttui?
nyt ! Huomataan vasurit miten ailahtalee ajatukset päivittäin. Kosto tuomitsi eilen, tänään hyväksyy, kun oli vasureita mukana päättämässä tulevaa mallia Yle rahoitukseen. Jos karva korhonen olisi sanonut ettei tuo käy, Kosto mauhkaisi myös, ettei tuo porvari malli käy. v 1995 vasemmiston kannatus oli vielä yli 40 % v 1997 enään oli 30 % kannatusta eduskunta vaaleissa vasemmistsolla. Huomataan että alaspäin on tie. "Koston" malli jää. Syy aina "porvareissa" Oma paita on aina puhdas. Nämä tyypit sopii paremmin vappulippuja kantamaan nyrkki pystyssä.
päin vastoin! Asian voit tarkistaa nimimerkkini kirjoitus historiasta.
Neuvottelunkin tulos voi olla huono, mistä on hyvänä osoituksena kansalaisten yleinen vastustus tämänkaltaista mediaveroesitystä kohtaan. Koska aivan todennäköisesti Ylen johtaja, joka on demari, on lähtenyt esityksellään hakemaan helppoa ratkaisua, esitys menee kyllä demarien piikkiin. Esim. keskustan taholta on tullut puolueenkin piiristä arvostelua mediamaksua vastaan, sen epäoikeudenmukaisuuden takia, mutta demarit ovat sitä vastoin olleet aivan hiljaa. Heillä olisi ollut nyt erinomainen tilaisuus puolustaa vähävaraisia, jos olisi ollut halua. Mikäli mediamaksu toteutuu, demarien valta mediassa säilyy varsinkin, jos jatkossa johtajiksi valitaan samanmielisiä.
Nimimerkki "varma.kosto" kiivailee suunnitellusta TV-luvan korvaavasta mediamaksusta riviensä välissä täysin muuallakin esiintyneen tiedotteen sanakäänteillä. Suomessa oli aikoinaan tilanne, jossa voimakkaasti haluttiin maamme integroituvan Itä-Eurooppalaiseen sosialististen maiden järjestelmään. Suomessa riitti myötäily, muissa otteet olivat ronskimpia. Suomessa myötäilevän politiikan tuotteita olivat esim. TV2, joka rakennettiin Ylöjärvelle ja jota varten perustettiin Tampereelle yliopisto tiedotusopillisine tiedekuntineen. Silloin TV2 palveli haluttua yhteiskunnallista muutosta niin tehokkaasti, että mahdollisuuteen hullaantunut Eino S. Repo onnistui pilaamaan koko tavoitteen ja suojatyöpaikkafunktion. Nyt TV2 on menettänyt tarpeellisuutensa samassa merkityksessä kuin lukuisat yhteiskuntarahoitteiset, yhden asian painotuotteet. Printtipuolella osa pelastautui vapaan median palvelukseen, tosin osa vielä vapaammista sai tehdä tilaa semivapaille. TV2 on nykyään Suomen suurimpia ammattiosastoja ja kun sen poliittinen merkitys on nykyään ex-isännilleen enimmäkseen haitta, niin suunniteltu mediamaksu on hyväksyttävä inhimillisenä pehmovaiheena YLE:n kehittämiseksi kohti valtion budjettirahoitteista palvelulaitosta. Oikea, aidosti demokraattinen ja korkeamoraalinen hyvinvointiyhteiskunta huolehtii sen arvoja halusta tai pakosta murentamaan pyrkineiden yksilöiden ja heidän perheidensä henkilökohtaisesta hyvinvoinnista, aikaisemmista aikeista riippumatta.