Hallitus korottaisi työttömyyskorvauksia

se ei käy. Sillä tavallahan saataisiin parhaiten ostovoimaa. Siitä hyötyisi köyhät - ja ne ei ole sellaisia ihmisiä jota hallitus haluaisi auttaa rahalla vaan ainoastaan lupauksilla.
189
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

on ristiriitainen. Hallituksen toimet ovat rahansiirtoa köyhiltä rikkaille, vaikka ainoastaan kulutus eli ostopohjan laajentaminne sitä lisäisi. Hallitus on täysin metsässä talousopissaan, josko sitä sillä edes on. Kulutuksen lisääminen vie kylläkin ekologisen, kestävän pohjan maailmalta, mutta mitä se nyt on ahneuden rinnalla Perästä kuuluu... Olette vissiin huomanneet, että toverit porvarit listalla, Urpo, Kysyjä X ja antipunikki ovat luikkineet lähinnä piiloon, kun ovat noita hallituksen miehiä. Nyt, kun valheet paljastuvat päivittäin, on syytä vissiin piilotella puheitaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mutta, kirjoitti:

se ei käy. Sillä tavallahan saataisiin parhaiten ostovoimaa. Siitä hyötyisi köyhät - ja ne ei ole sellaisia ihmisiä jota hallitus haluaisi auttaa rahalla vaan ainoastaan lupauksilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu