Se on kuulemma sitä vapaata kauppaa.
No, en minäkään halua perunoita yhtään lähemmältä.
Vanhanen kannattaa perunoiden tuontia
Kanarialta
5116
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
asumaan Kanarialle? Voitais antaa lähtörahaakin. 69-mies.
En pidä kanarialaisista uusista perunoista, mutta viime vuonna sain kyproslaisia ja ne olivat todella maukkaita. Tänä keväänä en ole vielä ainakaan niitä löytänyt. Suomesta ensimmäiseksi tulevat uudet perunat ovat lähes syöntikelvottomia.
Sama kokemus on minulla - luultavasti parhaita, mitä maailmasta löytyy. Oliko keitetty kuorineen ja suhteellisen hyvin suolatussa vedessä? Nam ja siihen lammasta kyytipojaksi... Ei valitettavasti onnistu moisen herkun tuottaminen meillä suomessa;-(
ostaa hirveällä hinalla noita kasvihuoneissa kasvaneita vetisiä ja mauttomia tai pahan makuisia kotimaisia perunoita. Mutta odota avomaan Siikliä, samahan se on, milloin kauden aloittaa, kyllä siinä kyproslainenkin jää toiseksi.
jos jollekin kelpaavat nuo Kanarian saarten uudet perunat. Ruotsalaiset ovat jo mleko hyviä. Mutta minä aloitan uuden perunan kauden, kun saa suomalaista avomaan Siikliä ja mieluiten torilta. Joku toimittaja sanoi, että ne olisivat vähintään yhtä suosittuja kuin uuden sadon parsa, jos olisivat kalliinpia. En ole kepulainen ja syön paljon ulkomaista ruokaa, mutta kotimaista uutta perunaa ei voita mikään. Mitä pahaa muuten siinä on, jos Vanhanen totesi tosiasian eli sen, että ei tuota perunantuontia saa eikä pidä lopettaa, jos ne jollekin kelpavat.