Miksi: Merirosvot saavat tehdä vakavia rikoksia, koska jotkut muka ryöstökalastavat ja myrkyttävät heidän vesiään. Heillä on oikeus: Kostaa kaikille merikululle, kaapata ihmisiä ja vaatia lunnaita.
Miksi: Maahanmuutajat saavat tehdä vakavia rikoksia Suomessa, koska heitä sorretaan. Meillä EI ole oikeutta: Estää heitä tekemästä rikoksia Suomessa edes karkoittamalla syylliset.
Merirosvologiikka: Me voidaan ojentaa kaikki samaan ryhmään kuuluvia
Miksi merirosvousta on oikeutettu kollektiivisillä kostoolla sivullisia kohtaan. Vain laiva on yhdistävä tekijä! Miksi karkoitusta ja ihmisten välttäninen (mikä väitetään syrjimiseksi!) kollektiivisesti ei ole oikeutettua. Ihmisryhmä joka syyllistyy rikoksiin on muuten sama molemmissa tapauksissa!
Onko joku ihmisryhmä oikeutettu...
...tekemään mitä vaan?
3216
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
vai niin.
Merirosvoista en sano mitään, mutta somalien karkoituksista sanon. Jatkuvasti on joku ihmettelemässä, miksi rikoksista tuomittuja somaleja ei karkoiteta Suomesta Somaliaan. Voi voi, kun se ei nyt onnistu! Nämä somalit ovat pelastaneet nahkansa hankkimalla Suomen kansalaisuuden! Eli: kun ihmisen kotimaa ja kansalaisuus on Suomi, niin miten hänet silloin voidaan karkoittaa vieraaseen maahan? Hehän ovat teknisesti -joskaan eivät etnisesti- suomalaisia!
"Ihmisryhmä joka syyllistyy rikoksiin on muuten sama molemmissa tapauksissa!" Siis Virolaiset? Mitäh? En ole kuullut että Virolaisia merirosvoja olisi ollut liikkeellä, mutta rikoksia Suomessa eniten tekee (suomalaisten jälkeen) Virolaiset, Venäläiset ja Ruotsalaiset. Suhteellisesti eniten rikoksia tekevät Turkkilaiset, Iranilaiset ja Vietnamilaiset. Sopii tarkistaa tilastoista, ne puhuvat selvää kieltä. Ulkomaalaisia saa mielestäni haukkua ihan vapaasti, kunhan haukkuu oikeita ryhmiä. Somaleista on turha jauhaa kun ne eivät kärkisijoilla ole.