"Kampanjasta kerrotaan julisteiden avulla potilaille, jotta he eivät pahastuisi kättelyn puuttumista. Julisteet on jo jaettu sairaanhoitopiirin sairaaloihin ja ne alkavat näkyä lähiaikoina".
http://www.mediuutiset.fi/uutisarkisto/article281871.ece?s=r&wtm=mediuutiset/-04052009
Käsihygienian tarpeellisuudesta muistuttavat viime viikon sikainfluenssauutiset. Hyvä siivous ja laitoshuolto ovat myös tärkeitä Anttilan mukaan. Tosin kaikki yksiköt pyrkivät ostoissaan säästämään myös laitoshuollon kuluista.
Kampanja jatkuu toistaiseksi.
Kättely loppui Husin
sairaaloissa..
3100
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kättely on kyllä turha tapa kun voi ihan puhumallakin moikata. viimeksi kun oli ravintolassa palaveri ja juuri olin tullut pesemästä kädet niin eiköhän joku halunnut kätellä. no kohteliaasti sanoin että olin juuri käsipesulla ja seuraavaksi aion syödä, joten kätellään ruokailun jälkeen jos vastapuoli näkee sen tarpeelliseksi. taisi ottaa vittuiluna kun ei sitten ruokailun jälkeen tyyppi tullut kättelemään :D
ei turhia kättelyjä ja jonoja.
kun satoja vieraita kättelee.