Moi, Nyt tarttis saada tonttiemme/talojemme valiin, luonnollinen nakosuoja.Ei haluta rakentaa lauta eika mitaan muutakaan aitaa. Siksi haluaisin pistaa jotain puskaa tahi pensasta maihin.Antais mukavaa suojaa, luonnollisesti. Ongelma: Maapera aika heikkoa, alla kivikkoa ja kalliota.Paalla on toki maata, ja tuon siihen lisaakin.Tuskin siihen kuitenkaan montaa kymmenta senttia saan kasattua tai pysymaan. Onko mitaan pensasta tms, joka viihtyy ja kasvaa mukavasti ohuessakin maaperassa?Ja mieluiten olis talvellakin suoja.Jos ei nyt vihrea, niin ainakin pitais oksansa tiiviina. Luulen ettei esim tuijat menesty, kun maata tuskin enempaa kuin 10-20 cm saan paikalle roudattua. Kiitos neuvoista ja vinkeista.
kalliolle kukkulalle
6
1120
Vastaukset
- puutarhaaja
Eipä taida löytyä mitään isompaa pensasta joka pitemmän päälle menestyisi noin ohuessa multakerroksessa. Hyvä kasvu vaatii alleen 40-50 cm kerroksemn multaa tms. johon juuret voi tunkeutua. Jos sieltä kallionkoloista löytyisi edes muutama isompi kolo johon saisi reilummn multaa, niin niihin vosi pensaita istutella ja olisi edes vähän näkösuojaa. Vaikka vuorimäntyjä, tai joitain pensasangervoja, ne kestävät vähän kuivempiakin olosuhteita. Muuten tuollainen ohut maakerrros on otollinen kasvualusta vain varvuille ja kuivemman paikan maanpeittokasveille.
- viherpeukku
Hetken viivähdys tuossa viestiä kirjoittaessa, niin johan oli ehtinyt puutarhaaja samat asiat opastamaan.... Kiva nähdä taas. Ajattelin että kevätkiireet ovat varmaankin sitoneet sinua. No, kysyjä sai vastauksen ja muksu sai iltapuuroa. Kaikille jotakin. =) Hyvää kasvukautta 2009
- puutarhaaja
viherpeukku kirjoitti:
Hetken viivähdys tuossa viestiä kirjoittaessa, niin johan oli ehtinyt puutarhaaja samat asiat opastamaan.... Kiva nähdä taas. Ajattelin että kevätkiireet ovat varmaankin sitoneet sinua. No, kysyjä sai vastauksen ja muksu sai iltapuuroa. Kaikille jotakin. =) Hyvää kasvukautta 2009
Kevätkiireitä joo, sakset ja haravat heiluu pihalla, mut aina ehtii tänne kurkata, mistä puhutaan. Tulee vastattua, jos on mielenkiintoinen kysymys ja kukaan muu ei viel ole kysyjälle neuvoa tarjonnut ja itsellä jotain hajua asiasta on. Ja Sinulta tulee sitten aina se täydentävämpi tieto :) Nyt näyttäis häirikötkin rauhoittuneen, niin voi taas asiallisesti keskustella. Aurinkoisia kevätpäiviä!
- viherpeukku
20cm multaa ei kyllä riitä millekään aidaksi kelpaavalle pensaalle. Matalia maanpeitto-ja kivikkokasveja voi käyttää tuossa tietyillä varauksilla. Kuivuuus on tuossa niin paha ongelma, että vähäsateisina kesinä luonto kyllä siivoaa turhat "risut" pois kuivilta eli vääriltä paikoilta. Eli vaikka siinä muutaman vuoden vuorimännyt kituuttaisivat, niin kyllä ne kuitenkin huonona vuotena kärsivät. Samoin se toivottu tiheys ei toteudu huonossa maassa. Jos siihen saisi edes 40cm kallion päälle, niin valikoimaa alkasi jo löytymään esim sinikuusama, keltavuohenkuusama, pensasangervoja. Minkä korkuista suojaa olit ajatellut? Helpoin ja kestävin ratkaisu olisi kuitenkin puusta tehty aita. Siitä voi tehdä vaikka kuinka luonnollisen jos esim heinäseiväsaita sopii maisemaan. Aitaa voi verhoilla köynnöskasveilla jos vain niille löytyisi syvempää kuoppaa, eli puolta metriä. Jos siihen haluaa pensaita, niin sitten vain huono maa pois ja parempaa tilalle. Eihän tuo kivikko mitään haittaa, mutta kalliosta kyllä on ongelmaa mikäli se pinnassa on. Oikein karuille paikoille on kyllä mahdollista istuttaa pieniä puun taimia (jopa siemeniä). Hyviä tuohon olisi esim harmaaleppä, koivu, haapa ja mänty. Myös luumupuu sinnittelee pensasmaisena vähän huonommassakin paikassa. Jos tarkoituksena on saada näkösuojaa tonttien välille, niin muitakin vaihtohtoja löytyy kuin pelkän rajalinjan käyttäminen. Eli rajalle voisi hyviin paikkoihin(syvyys 50cm leveys 60cm) istuttaa vaikka syreeniä. Yleensä noista huonoista kivisistäkin paikoista löytyy vaikka rautakangella syvempi paikka johon voi istutuskuopan tehdä. Kun rajan hyvät paikat on käytetty, siirrytään pihalle niihin paikkoihin mihin suojaa halutaan ja katsotaan aukkopaikat. Sitten vain miettimään miten ne voisi istutuksilla peittää oman tontin puolella.
- ¸ø¤º°¨ ¨°º¤ø¸
Mahtaisko onnistua, jos tekisi turveharkoista pengerrykset molemmin puolin ja keskelle sitten multaa. Turveharkot voisi käsitellä sammaloituviksi ja koittaa maastouttaa niitä siten.
- tata pelkasinkin
¸ø¤º°¨ ¨°º¤ø¸ kirjoitti:
Mahtaisko onnistua, jos tekisi turveharkoista pengerrykset molemmin puolin ja keskelle sitten multaa. Turveharkot voisi käsitellä sammaloituviksi ja koittaa maastouttaa niitä siten.
Juupa juu, arvelinkin ettei kalliolle kasvimaata saa.... Harmi. Katsotaan mita saamme aikaan. Ehdottomasti kylla tahtoisin viherkasveja jonkin lankkuaidan sijaan. Kaivellaan ja katsellaan jos siella olis koloa ja monttua, edes. Sammaltahan siina kasvaa j apaikoin heinaa/ruohoa, paljonkin.Mutta kun ei ole niista iloa peittokorkeuden ollessa aika alhainen... Kun sais sellaisia 50cm - 1m pensaita siihen kasvamaan.Ja viihtymaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä313697- 1301508
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu111391- 711078
Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1911077- 581051
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26987Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38961Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.67940Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹78905