Miten Briteissä voi jätteitten kuljetus olla aivan samanlaista kuin reilut kaksi vuosikymmentä sitten,jolloin kävin Lontoossa ja jo silloin kummastelin mustia jätesäkkejä.Samaa peli näkyy olevan siellä edelleen,kun katsoo Simonin ja kumppanien jätekuljetusta.Onko kukaan toinen kiinnittänyt huomiota tuohon seikkaan?Minua se on häirinnyt sarjassa sen ajan mitä sitä on Suomessa näytetty.
onpa omituista!
kiikissä
4598
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei varmaankaan tässä asiassa hommat maiden välillä poikkea. Emmerdalessa tarvitaan vain kaksi äijää heittelemään säkkejä, Suomessa kun vain yksi riittää. Säkkejä heitetään täälläkin kyytiin, kun niitä on yli laatikon yläreunan roima keko. Omakotialueilla myös säkkisysteemi ainakin joissain paikoissa maassamme. Ei ole kait Nokian mies saanut myytyä britteihin Molok-systeemiä vielä. Siinä ei enää tarvita käsivoimia juurikaan.
Varmaan siksi Emmessä on aina kaksi henkilöä keräämässä roskia, kun siinä yhteydessä juttelevat ja näin saadaan kuvauksen aihetta. Jos esim. Simon keräisi säkkejä yksin, niin eipä se paljoa kiinnostaisi katsella. Molokit ei liene tarkoitettu kiinteistökohtaiseen jätteenkeräykseen (isoja ja maisemaa rumentavia). Esim. teiden levähdysalueilla niitä käytetään ja kuntien järjestämillä keskitetyillä jätteenkeräyspaikoilla. Säkki on maan pinnan alapuolella (viileämpää) ja siten ei haise niin pahasti.
En tosiaan tiedä, onko Emmikseen kirjoitettu vakituiseeen kaksi shit driveria maan todellisen tavan vastaisesti, mutta olen toki huomannut, että Jarvikset, Samit, Ivanit ja äidinpoika-Siimonit heittävät tärkeää läppää mustien säkkien ohessa. 80-luvulla Sveitsissä näin kaksi ukkoa tyhjentelemässä roskalaatikoita. Puhe oli vähän yleisemmin jätteenkuljetuksen kehityksestä britit/maamme. Ei ainoastaan ok-kiinteistöistä. Aiempaan asuintalooni hommattiin siisti Molok-systeemi vanhan katoksen tilalle. Tilaa tuli pihaan LISÄÄ, pinnalle näkyvät pömpelit ei pistä silmään yhtään ja Molokkden vierusta on siistimpi kuin vanha katos, jonne heitettiin myös asiaan kuulumatonta roinaa, kuten huonekaluja ja televisioita. Eikä Molokien ympärillä haise virtsa, kuten katoksessa. Bio-Molok on vain reilu puoli metriä leveä. Myös HOAS on hommannut Molokit suureen osaan taloistaan. Pihoilla säilytettävät roskalaatikot harvoin säilyvät ehjänä yhtä kesää plus tyhjänä ne liikkuvat pitkin pihoja kovalla tuulella vaikka olisi jarrut päällä.
kun laitoin kiinteistökohtaisia. Kerrostalot yms. on eri juttu.