Työvoimapula jo HUUTAVAA!!!

Nyt auttavat vain epätoivoiset toimet työvoimapulan torjumiseksi. On todetta otettava KAIKKI KEINOT käyttöön! http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2009/05/873060
3542
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

vuoden 2010 loppuun mennessä Suomesta lähtee vielä 500 000 työpaikkaa ja ellet näistä potkun saaneista löydä itsellesi sopivaa työntekijää niin katso peiliin.

Äänestä
  • Minulle on tänäänkin tullut jo kaksi puhelua, joissa on tarjouduttu töihin. Parin viikon sisällä varmaan jo kymmenen kysyjää. Kun ajatellaan, että kyseessä on lilliputti firma niin kai se jo jotain kertoo. Vaan perkele kun sais edes itselleen ja noille kahdelle työntekijälle hommia kohtuuhinnalla. Valmiita sopimuksia puretaan kun joku lyö väliin vielä halvemman tarjouksen. Halvimmat tuntiveloitukset on olleet 22 euron luokkaa arvonlisäveroineen (jos ne niitä yleensä edes maksavat). Yritä siinä sitten. Rakennusalalla on huutava (hyytävä) työttömyys.

    Äänestä

Turha haaveilla pakkotyövoiman käyttöönotosta...sitäpaitsi kuka vain voi konkurssin jälkeen joutua tekemään itse "työtä"

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Rikastaja kirjoitti:

Nyt auttavat vain epätoivoiset toimet työvoimapulan torjumiseksi. On todetta otettava KAIKKI KEINOT käyttöön! http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2009/05/873060

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu