että kun atria on vähentäny väkeä niin yxkax otetaanki 60 unkarilaista tilalle-missä mättää-eikö suomalaista työntekijää pidetä enää minään
kertokaa
te viisaat
251372
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
määrää pääomaa näinkin käyttämään... Elikkä Atrian omistajille lisää rahaa.
Atrian palveluksessa on Suomessa 2300 työntekijää, 60 unkarilaista on vain pieni osa Nurmoon on investoitu niin paljon, että toiminnan on pyörittävä. Jos kotimaista työvoimaa ei riitä niin haetaan ulkomailta. Hae Atrialle töihin, netistä löytyy hakulomake. Atria Suomi Oy:n tuotantolaitokset sijaitsevat: * Nurmossa * Kuopiossa * Kauhajoella * Forssassa * Karkkilassa Lisäksi Atria Suomi Oy:llä on asiakaspalvelukeskus ja toimistotiloja Seinäjoella ja myyntikonttorit Tampereella ja Helsingissä. Atria Oyj on nykyaikainen ja voimakkaasti kansainvälistyvä elintarvikealan yritys. Atria-konsernin liikevaihto oli vuonna 2008 noin 1,4 miljardia euroa. Atria on Suomen suurin lihanjalostaja ja yksi tuoreruoka-alan johtavista yrityksistä Pohjoismaissa, Venäjällä ja Baltian maissa.
Työvoian riittävyys on pelkkää puhetta. Työvoiman hinnasta tässä on kysymys.
uutisissa kerrottiin, että jotkut isot kansainväliset firmat pyrkivät alentamaan työntekijöittensä palkkaa jopa 20%. Työntekijät "lainaisivat" rahansa firmalle ja firma maksaisi "lainan" takaisin, jos/kun ajat olisivat paremmat. Työntekijä maksaisi itse "lainan" koron. Koskee suomalaisia.
ei voi tinkiä. Siksi päädytään kyseisiin ratkaisuihin. Ei ole kauaa siitäkään kun suuri suomalainen yrtys otti lainaa pitääkseen osinkngonjaon toivottavalla tasolla ja samalla jakeli työntekijöilleen lopputilejä.
noin 4% osingon suhteessa osakkeen hintaan, niin onko se mielestäsi paljon? pankkitilin koroillakin saa melkein enemmän, että kyllä tässä on muuta taustalla.
vain ja huonoa asioiden hoitoa. Kai ne tulot nyt alkaa pikkuhiljaa lisääntymään kun saadaan halpatyövoimaa käyttöön. Makkaranteko ei ole muutenkaan tarkoitus, vaan rahanteko.
liiketoimintaa nolla tuloksella haluaiskaan pyörittää?!? ja ulkomaista väkeä siellä on jo ennestään, ja nyt niiden tilalle tulee unkarilaisia. kyllä itsekkin valitsisin kahdesta vaihtoehdosta halvimman, en sentään mikään idiootti ole. jos sinne otetaan suomalaisia, niin sen jälkeen kaikki marisee kun on niin kallista ruokaa, ja että atria tekee rahaa sillä, ajattele se positiivinen puoli että ruoka ei ainakaan näitten unkarilaisten takia kallistu!
on atrian osakkeita kun noin innostuit?
kerroin tyhmemmille miten ne asiat on.
1:Yritys irtisanoi vajaa vuosi sitten parisataa työntekijää. Moni, varsinkin vanhempi väki (siis kokenein ja kallispalkkaisin) olisi taatusti tullut töiden perässä Nurmooseen (tai kuten nyt Unkarilaiset, Lapualle) jos heille olisi tarjottu asuntoja samaan tapaan kuin unkarilaisille, yksinkertaisesti siitä syystä, ettei yli 40-vuotias työllisty kovinkaan helposti, ja monelle on asuntolaina maksettavana. 2: Atria haki viimeksi työntekijöitä viime vuonna, siis silloin kun sanoi irti porukkaa muualta. samoin silloin pidettiin viimeiset rekrytointikurssit. Tällöin oli nousukauden huippu, ja porukat töissä. Sen jälkeen on tilanne muuttunut ja alueen yritykset suorastaan lahjoittavat työntekijöitä, joita Atria voisi työllistää.
Suomalainen lihanleikkaaja ei kelpaa suomalaiselle Atria Oyj:lle vaan Unkarista tulee halpatyövoimaan. Atria Oyj:n lihatuotteet tulisi asettaa ostoboikotiin valtakunnallisesti mainitusta syystä. Atrian nykyjohto ei ole tehtäviensä tasalla.
lähes kaikki yritykset ostoboikottiin. Atria sentään pitää tehtaat suomessa ja työllistää tuhansia suomalaisia. Sekä suoraan että välillisesti.
kertonut että suomalainen ei kelpaa?
kuvan, että Atriaa pitää ymmärtää ja rakastaa siitäkin huolimatta, että Suomessa ruoka ylipäätänsä on eu:n kalleimmasta päästä. Suomalaisessa kaupan kilpailutilanteessa halvat lihanleikkaajat kasvattavat vain tuottajan omistaja-arvoa, eivät alenna ruuan hintaa. Asia, jonka luulisi noille ymmärtäjillekin olevan tärkeätä?
suomalaiset saavat jo nyt atrialla liiankin hyvät palkat, ykstoikkoinen tai muutenvain helppo työ ja palkat reilu 12 tunti ihan linjan ääressä olijoilla. lihanleikkaajat ja teurastajat tekevät jo niin vaativaa työtä että ansaitsevatkin paremmat palkat, mutta että yli 20 tunti?!? kyllä tässä ruuan hintaa nostavat suomalaistyöntekijöiden ylisuuret palkat.
Saksassa on palkkataso korkeampi, mutta ruuat halvempia, kuten monissa muissa Euroopan maissa.
hamppariin pannaan on ainakin olleet Euroopan halvimmasta päästä. Teuraseläimet ja viljan hinta ei voi olla syynä kalliimpaan hamppariin. Korkeampi alv selittää osan. Jos palkkatasokaan ei ole sen kummempi kuin eu:ssa täytyy jossakin portaassa olla tehottomuutta. Onko suomalainen työntekijä tehoton vai ottaako kauppakeskusrakentaminen liian suuren osan hampparin hinnasta. Suuret lihatalot eivät ole viime vuosina voitoillaan kehuskelleet. Heidän tavoitteena on ollut 5% kate volyymista, johon eivät ole yltäneet. Järvi-Suomen Porttikin on tehnyt tappiota viimeiset 10 vuotta.
se on, joka kannattaa, jos kannattaa. Tuottajat siinä leikissä nuolkoot näppejään, tai ostakoot keskon tai atrian osakkeita.
Minä erehdyin aikoinaan ostamaan Atrian osakkeita, kun luulin tekeväni niillä tilin. Arvo on laskenut kuin lehmän häntä ja osinkoja ei ole pahemmin herunut. Jos saisin puolet sijoituksestani takaisin, niin olisin ikionnellinen! Maatilan olisin saanut ihan ilmaiseksi, mutta en ole niin rikas, että olisin voinut ottaa vastaan. Raaka-aineiden kalleudesta kallis ruoan hinta ei voi johtua, vaikka jossain Tanskassa onkin halvempaa tuottaa, sillä raakaineen osuus on kovin pieni valmiin tuotteen hinnassa. Jäljelle jää työn ja kaupan osuus. Jos kerran kaikki on kallista, niin palkankin pitää olla suuri, että ihmiset voivat ostaa tuotteita. Kuka laskisi paljonko maksaa maidon ja leivän kuljetus ympäri maata?
kuljetusfirma. Katsotaan vuoden päästä onko mieli vielä sama. Epäälen vahavasti että mieli muuttuu
ei osaa muuta kuin valittaa työpaikkansa huonoutta, etsiä omia etujaan missä pääsisi mah- dollisimman helpolla,valittaa,valittaa ja vielä kerran valittaa.Jos työnantaja joskus pyytää vähän joustoa heti vedotaan lastenhoito ongelmiin ym. seikkoihin.Suomalaiselle työpaikka on välttämätön paha,jossa pitäisi päästä mahdolli- simman helpolla.Ei se ole ihme jos työnantajat etsii sellaisia työntekijöitä jotka tosiaan tekevät työnsä marisematta. Ja tämä ei koske nimemomaan Atriaa vaan työpaikkoja yleensä.
poikkeuksiakin löytyy.
ihme, jos alaiset narisee, kun johtajille maksetaan kuukausipalkkaa siksi, että vaivautuvat olemaan työpaikalla, jos tekevät työnsä hyvin, niin sitten valtavat bonukset päälle. Sitäpaitsi nykyisestä työelämästä tulee aivan erilaista tietoa kuin mainittua "narinaa".
Italia espanja jo käyttää näitä n:s pakolaisia vähemmän aivoja töitä eu . Me maksamme italian työttömyyskorvauksia koska he ei voi n:s paska työ tehdä tämä rantautuu myös suomeen.