Paras seikkailu/toimintaelokuva?

Jäbäjeasssss

Niin elikkä mikä on paras seikkailu, jossa myös toimintaa sekä vähän draamaakin ehkä, niin elokuva. Hyvänä esimerkkinä elokuva Viimeinen Samurai, jos olette nähneet, samantyylisiä siis. Ja siinä saa olla sotaa mutta ei koko aikaa

11

4058

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Marielta

      Kurosawan Seitsemää samuraita, koska varmaan olet niin nuori. Itse voisin katsoa tämän klassikon kymmeniä kertoja. Siinä on kaikki mitä haluat, siis minun mielestäni.

      • elmo

        7 samuraita..maailman paras!siinä on ihan kaikkea!...pääsääntöisesti omat suosikkini ovat mustavalkoisia(jostain syystä) paitsi blade runner:ehkä maailman paras värifilmi!..unohtamatta capran lost horizon ja the most dangerous game ja gunga din...näitähän riittäis kyllä!!


    • Kake ...

      Ridley Scottin "Kingdom of Heaven" on jossakin määrin samantapainen (kannattaa tarkastaa ohjaajan alkuperäinen versio). 7 Samuraita on vähemmän Hollywoodia.

    • aivan nannaa

      siittä katsomaan ja sassiin! Riippuu miten määrittelet "seikkailun". Blade Runnerhan on scifiä. Viimeinen samurai draama. Jne. Itselläni n. 3000 elokuvan kokoelma, että kyllä riittää.

    • indy 500 bensakäki

      paras seikkailu elokuva on indiana jones kun jätetään tämä uusin pois laskuista mutta tarkkaan siis puhtaasti seikkailuelokuva.. hmmm pitää miettiä muutama päivä

      • 78

        "If adventure has a name, it must be:
        I n d i a na J o n e s
        &
        TEMPLE OF DOOM.


    • Asdertson

      Räsynukke (Night of the Hunter), 1955
      Mies Riosta (L´homme de Rio), 1965
      Sierra Madren aarre (Treasure of Sierra Madre), 1948

      Eli ei ihan sarjaa "Matrix-ja-sen-jälkeen"....

      • Maisteri

        Onko Räsynukkea ja Miestä Riosta saatavana dvd:nä?


      • Asdertson
        Maisteri kirjoitti:

        Onko Räsynukkea ja Miestä Riosta saatavana dvd:nä?

        "Mies Riosta" oli yllättäen kotikaupunginosani kirjaston kokoelmissa. Tosin VHS-versiona ja kirjaston kopiot ovat yleensä ihan katselukelvottomiksi kuluneita.

        KVG?


      • Max T W
        Asdertson kirjoitti:

        "Mies Riosta" oli yllättäen kotikaupunginosani kirjaston kokoelmissa. Tosin VHS-versiona ja kirjaston kopiot ovat yleensä ihan katselukelvottomiksi kuluneita.

        KVG?

        aikoinaan parin vuoden välein töllöstä.

        Noh, tuskinpa olisi yhtä hauska katsoa kuin 30-vuotta sitten...


    • Anonyymi

      Max Max Fury Road on ylivoimaisesti paras koskaan tehty elokuva, koska se on ainoita elokuvia, jossa ei ole a) niitä pakollisia suutelukohtauksia ja b) nykyajalle tyypillisiä pakkon***kereitä (anteex ilmaus). Nykyään ei oikein voi tehdä elokuvaa tai sarjaa ilman, että näyttelijäkaarti sisältää ainakin yhden arabin tai tummaihoisen. Vaikka elokuva kertoisi Tuupovaarassa asuvasta perhepäivähoitaja Maaritista, niin silti näyttelijäkaartiin on vaikka väkisin ympättävä rooli etnisesti erilaiselle, jotta elokuva tai sarja olisi poliittisesti korrekti, hyväksyttävä.

      Pidän Mad Max Fury Roadista myös sen takia, että se on hyvin vertauskuvallinen, monitulkintainen. Sen sijaan, että näyttelijät olisivat puhuvia botox-päitä, he oikeasti näyttelevät; esittävät ja välittävät tunteita. Elokuvassa on itseasiassa aika vähän vuorosanoja.

      Valitettavasti George Miller on sortunut tuomaan tulevassa teoksessaan tarinaan sen pakkon**kerin. Minulla ei ole mitään erityisiä antipatioita tummaihoisia kohtaan mutta näyttelijävalinnat joko nostavat tai laskevat teosta. En pidä myöskään ensimmäisistä Mel Gibsonin tähdittämistä Mad Max -elokuvista. En näet voi sietää Gibsonia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      246
      14328
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      144
      3753
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      128
      3702
    4. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      1440
    5. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      347
      1389
    6. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      41
      1180
    7. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      10
      976
    8. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      44
      893
    9. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      841
    10. En pystynyt vaan vastaamaan...

      Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔
      Ikävä
      90
      736
    Aihe