Niin elikkä mikä on paras seikkailu, jossa myös toimintaa sekä vähän draamaakin ehkä, niin elokuva. Hyvänä esimerkkinä elokuva Viimeinen Samurai, jos olette nähneet, samantyylisiä siis. Ja siinä saa olla sotaa mutta ei koko aikaa
Paras seikkailu/toimintaelokuva?
11
4058
Vastaukset
- Marielta
Kurosawan Seitsemää samuraita, koska varmaan olet niin nuori. Itse voisin katsoa tämän klassikon kymmeniä kertoja. Siinä on kaikki mitä haluat, siis minun mielestäni.
- elmo
7 samuraita..maailman paras!siinä on ihan kaikkea!...pääsääntöisesti omat suosikkini ovat mustavalkoisia(jostain syystä) paitsi blade runner:ehkä maailman paras värifilmi!..unohtamatta capran lost horizon ja the most dangerous game ja gunga din...näitähän riittäis kyllä!!
- Kake ...
Ridley Scottin "Kingdom of Heaven" on jossakin määrin samantapainen (kannattaa tarkastaa ohjaajan alkuperäinen versio). 7 Samuraita on vähemmän Hollywoodia.
- aivan nannaa
siittä katsomaan ja sassiin! Riippuu miten määrittelet "seikkailun". Blade Runnerhan on scifiä. Viimeinen samurai draama. Jne. Itselläni n. 3000 elokuvan kokoelma, että kyllä riittää.
- indy 500 bensakäki
paras seikkailu elokuva on indiana jones kun jätetään tämä uusin pois laskuista mutta tarkkaan siis puhtaasti seikkailuelokuva.. hmmm pitää miettiä muutama päivä
- 78
"If adventure has a name, it must be:
I n d i a na J o n e s
&
TEMPLE OF DOOM.
- Asdertson
Räsynukke (Night of the Hunter), 1955
Mies Riosta (L´homme de Rio), 1965
Sierra Madren aarre (Treasure of Sierra Madre), 1948
Eli ei ihan sarjaa "Matrix-ja-sen-jälkeen"....- Maisteri
Onko Räsynukkea ja Miestä Riosta saatavana dvd:nä?
- Asdertson
Maisteri kirjoitti:
Onko Räsynukkea ja Miestä Riosta saatavana dvd:nä?
"Mies Riosta" oli yllättäen kotikaupunginosani kirjaston kokoelmissa. Tosin VHS-versiona ja kirjaston kopiot ovat yleensä ihan katselukelvottomiksi kuluneita.
KVG? - Max T W
Asdertson kirjoitti:
"Mies Riosta" oli yllättäen kotikaupunginosani kirjaston kokoelmissa. Tosin VHS-versiona ja kirjaston kopiot ovat yleensä ihan katselukelvottomiksi kuluneita.
KVG?aikoinaan parin vuoden välein töllöstä.
Noh, tuskinpa olisi yhtä hauska katsoa kuin 30-vuotta sitten...
- Anonyymi
Max Max Fury Road on ylivoimaisesti paras koskaan tehty elokuva, koska se on ainoita elokuvia, jossa ei ole a) niitä pakollisia suutelukohtauksia ja b) nykyajalle tyypillisiä pakkon***kereitä (anteex ilmaus). Nykyään ei oikein voi tehdä elokuvaa tai sarjaa ilman, että näyttelijäkaarti sisältää ainakin yhden arabin tai tummaihoisen. Vaikka elokuva kertoisi Tuupovaarassa asuvasta perhepäivähoitaja Maaritista, niin silti näyttelijäkaartiin on vaikka väkisin ympättävä rooli etnisesti erilaiselle, jotta elokuva tai sarja olisi poliittisesti korrekti, hyväksyttävä.
Pidän Mad Max Fury Roadista myös sen takia, että se on hyvin vertauskuvallinen, monitulkintainen. Sen sijaan, että näyttelijät olisivat puhuvia botox-päitä, he oikeasti näyttelevät; esittävät ja välittävät tunteita. Elokuvassa on itseasiassa aika vähän vuorosanoja.
Valitettavasti George Miller on sortunut tuomaan tulevassa teoksessaan tarinaan sen pakkon**kerin. Minulla ei ole mitään erityisiä antipatioita tummaihoisia kohtaan mutta näyttelijävalinnat joko nostavat tai laskevat teosta. En pidä myöskään ensimmäisistä Mel Gibsonin tähdittämistä Mad Max -elokuvista. En näet voi sietää Gibsonia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst24614328Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1443753PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1283702Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1621440Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3471389Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn411180En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O10976Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok44893Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var8841En pystynyt vaan vastaamaan...
Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔90736