Jos menee useita eri velkoja ulosottoon. Voiko näistä tehdä yhteistä maksusuunnitelmaa ulosoton kanssa eli maksais vain yhtä summaa vai pitääkö joka velasta erikseen maksella?
useita velkoja ulosottoon
Paula______________
41271
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Asialla ei ole nähdäkseni merkitystä. UO ottaa lain puitteissa niin paljon kuin pystyy ja tilittää rahat velkojille harkintansa mukaan.
Kaikkia velkojia pitää kohdella tasa-arvoisesti, laki sanoo näin ja jos uo "harkitsee", niin potkut tulee ja vielä syyte päälle. Siellä on jotain ensisijaisia, kuten elatusmaksut, mutta muuten menee velkasuhteessa. Ap:lle, et voi määrätä, että lyhennät vain jollekin velkojalle.
...ulosotto vie sinulta laissa määrätyn osan tuloistasi joka kuukausi. Sinun ei tarvitse huolehtia mistään. Ulosotto lähettää aina pari viikkoa ulosmittauksen jälkeen sinulle "valtion virallisen perimiskuitin", josta selviää miten ulosmitatut rahat ovat jakautuneet. Kuten myös UO-kuluihin käytetty rahasumma.
josta ei vouti voi ulosmitata. Jos tulot ovat pienet meneekö joka tapauksessa lyhennys voudille.