Tampere on junttila. Koko Häme on suuri junttila!
Joudun ajamaan usein Hämeen läpi pohjoiseen ja etelään ja kyllä täytyy sanoa että jos jonkinlaista munailijaa edessä köröttelee joka kerta. Helpotus on suuri kun etelään päin mennessä alkaa moottoritie ja saa painaa floton pohjaan. Miks manselaiset on niin junttia porukkaa, kysympähän vaan?!
Joudun ajamaan usein Hämeen läpi pohjoiseen ja etelään ja kyllä täytyy sanoa että jos jonkinlaista munailijaa edessä köröttelee joka kerta. Helpotus on suuri kun etelään päin mennessä alkaa moottoritie ja saa painaa floton pohjaan. Miks manselaiset on niin junttia porukkaa, kysympähän vaan?!
Vastaukset 19
Vanhimmat
hyppää nyt hesan pelle voltti tai rupee leegot lentää. vittu te niitä pellejä ootte suomessa on tietääkseni nopeusrajoitukset ja kun niitä noudattaa niin pitäisí homman toimia. sit tulee joku kotivatanen ja saa koko maan sekaisin kaahailullaan. kortti pos ja linnaan tollaset törpöt
Olen Tampereella asuvana samaa mieltä. Uskomatonta köröttelyä. Tampereella 2 autoa saa ruuhkan aikaiseksi, kun ajavat Herwoodin valtaväylää taio Kekkosentietä rinnakkain 10-15 km alinopeutta. Saamarin urvelot, tekis mieli vetää juntteja lättyyn!
Sen lisäksi, että kökkivät alinopeudella, niin sitten taas ei älytä antaa tilaa. Yritä vaihtaa Hämeenkadulla kaistaa, niin ei millään. Puuttuu Hesalainen joustavuus liikenteestä.
Tampereen taksikuskit ne vasta Suomen paskimpia on. Vituttaa, kun taksitolpalla seisoskelevat keskellä tietä, kun juttelevat muiden mulkkujen kanssa. Ensi kerralla en ala kiertämään, ajan yli!
Niin tota.. kai sä tiedät mikä se Hervannan valtaväylän ja kekkosen tien nopeusrajoitus on?
se ei ole se 90km/h mikä yleensä se ajonopeus on...
Tampereella monella on muuten varmaan sukulaisia ruotsissa. meinaan sen verran verissä näyttää tuo takapuskurissa ajo olevan...
Kekkosentiellä paukkuu pelti monesti niissä liikennevaloissa, kun ei osata pitää turvaväliä.. eli kannattaa olla varovainen.
70, 60 paikoin. Eniten ärsyttää tyyli, että vasenta kaistaa ajetaan samaa nopeutta kun oikean kaistan liikenne etenee näsinneulalta TTKK:n (tai mikä nykyään onkaan) risteykseen nopeusrajoitusten mukaan, vaikka oikealla kaistalla olisi 500m väli autojen välillä. No on aikakin ajoissa ryhmittynyt. Onneksi liikenne on niin hiljaista yleensä, että oikean kaistan kautta pystyy ohittamaan vasemman kaistan "rajoituksen" mukaan ajajat (eli mittarissa 70, tod.nopeus 65).
Näsin neulalta lähtee 50--60--70km rajoitukset muuttuen.jossa 60 kohdalla hätäisemmät lukee60:sen 90:seksi ja 70:sen 100km/h rajoitukseksi.Yleisin nopeus on mittarissa 10km yli rajoituksen mikä on n.3-5km yli rajoitus merkin.Olisko näitä pääkaupunki seudulta tulleita "kohmo ruusperia" kun kuvittelee olevansa "vormula radalla" kun on 2 kaistaa edessä?
Ja sinä ajat alinopeutta karvalakki päässä vasenta kaistaa? Ryhmittäydyt Lapinniemen kohdalla, että pääset Hervannassa varmasti Sääksjärven suuntaan?
tuli muuten mieleen et lielahteen päin mentäessä se seuraava risteys onkineimestä, Niissä liikennevaloissa on varmaan tampereen yleisin peräänajo paikka..
niitä liikennevaloja kun ei moni tunnu edes huomaavan ja sit ajetaan ihan takapuskurissa kiinni ja nopeus on se tavallinen 10-15km yli rajoitusten.. sen risteyksen lähestyessä ajan hiljennän aina ja ajan yli suurella turvavälillä. Ihan vaan kun ei kiinnosta mitään corollaa saada takapuskuriin.....
esim. viime kesänä näin 3 ketjukolaria samassa paikkaa.
Ajan n.kympin yli nopeutta (mittari).En omista "karva reuhkaa".Käynyt autokoulun kerrasta,ripitetty ,rokotettu ja oppi mennyt perille?jota ei voi sanoa kaikista.PS.vasen kaista tuttu Tampereen keskustasta.
...kasva teini!!!
Oon itte asunu Hesassa vuoden ja täytyy nostaa hattua sikäläiselle liikennekulttuurille! Siellä ymmärretään se että jos päästät pari autoo sun etees, matkas ei hidastu kun tääl Hämees mennään kaasupohjassa ja ajatellaan vaan "Et sul on kolmio, en varmaan väistä!!" Hesassa on niin helpompi ajaa ku Trella vaikka on huomattavasti isompi kaupunki! Menkää ihmiset Hesaan ja laskekaa montako sekuntia menee kun vihreet vaihtuu ja jono lähtee virtaan ja tehkääpä sama Tampereella niin huomaatte kyllä ison eron!
Niin se vaan on. puolisen vuotta täällä asuneena täytyy myöntää että Tampere on omien kokemusteni mukaan todella juntti paikka. Tuo junttius ei päde pelkästään liikenteessä vaan kaikissa pikkuasioissa myös. Pettynyt olen. Muuttaisin pois jos työsysteemit olisi toisenlaiset.
Ja pahinta kaikista on se että paikalliset itse luulevat olevansa oikein suurenkin metropolin urbaaneja ihmisiä. Pistää käyrän nousemaan vaan enemmän.
Kun stadiin sataa vähän lunta, on kehä kolmosen jengi autoineen kusessa ja kolarit ylittävät uutiskynnyksen. Eivät ressukat osaa enää sitte ajaa.
Suuri osa helsinkiläisistä on sinne muuttaneita "juntteja" -Aika harva on alkuperäinen stadilainen..
Liikenne on täällä yhtä helvettiä.Tuntuu et ihmiset on jotain aivovammasia zombeja jotka ei tiedä mihin ne on menossa.Vasen kaista tukitaan jos vaan mitenkään mahdollista,kun liikennevalot vaihtuu nii aletaan miettiä et pitäskö mahdollisesti laittaa vaihde silmään ja liikkeelle lähetään yx auto kerrallaan 50m välein.Täältä puuttuu helsinkiläinen joustavuus liikenteestä...
Helsingissä nimenomaan osataan liikennekulttuuri. Mitä nyt välillä joku juntti jostain hämeestä sotkee kuvioita munailemalla edessä je keräämässä kilometrien jonoa. Helsingissä on ehdottomasti Suomen joustavin ja paras liikenne. Vaikka liikennettä on aika ajoin paljon, varsinkin aamuisin klo 8-9, se sujuu silti loistavasti! Täällä ei jäädä kuupoilemaan valoihin puoleksi tunniksi eikä ajella körö körö kirkkoon-mentaliteetilla. Täällä mennään eikä meinata. Ottakaa mallia juntit!
Luulen että jos Manseen olisi tullut sama määrä lunta yhdessä yössä kun Hesassa tuli, eli 30 cm, niin siellä ei olisi vieläkään selvitty kuiville.
Hämäläisillä olisi mennyt monta viikkoa tuumaillessa tilannetta.
Kun seuraavaksi ajat Tampereelta sinne
hikiseen Hesaasi niin otappa kunnon vauhti,
niin ajat Hesan ohi ja päädyt mereen.
En tuu pelastaan sua sieltä! Tulee taas
yksi 18-vuotias nuorena hukkunut !
koko vitun suomi yhtä juntti paikka.ihan sama onko kyseessä helsinki,tampere,oulu taikka pori. anteeks ny vaa mut helsinki meidän mahtava pääkaupunkimme on käpypaikka.
Voi sua kun joudut paikan läpi ajamaan.. kierrä koko paikka. kyllähän se sulta varmastikin onnistuu..
Kyllä tuntuu ennemminkin siltä että hesan pellet ne on oikein itsekeskeisiä juntteja koko sakki! Mutta meillä "junteilla" menee täällä mansessa varmasti kaikki vielä paremmin jos sinä kierrät koko paikan ensi kerralla.. Ja me ollaan sit kai juntteja siks ku JUNTTEUS ON NIIN IN NYT!:)