Venäjän tilanne

Medialähetysjärjestö IRR-TV tekee lähetystyötä mm. Venäjällä ja sieltä kuuluu hälyttäviä uutisia. Itsekin olen rukoillut Venäjän lähetystyön, asukkaiden ja siellä olevien uskovien puolesta - ja pari viikkoa sain siitä vielä Herralta suuremman rukoustaakan kuin ennen. Rukoilkaa tekin! "Missiotiimi pidätettiin Orenburgissa 28.4.2009 Kevään ensimmäisessä missiokaupungissa Orenburgissa Venäjällä mission kolmas viikko oli myrskyisä. Kaksi viikkoa missio oli edennyt esteittä, kunnes 23.4. aamulla missiotiimi sai soiton, että missiokirjoja Nizhni Novgorodista kuljettanut kuorma-auto on pysäytetty poliisin tarkastuspisteeseen Orenburgin rajalle. Missiotiimiläiset ajoivat tarkastuspisteelle, missä viisi heistä pidätettiin. He olivat kahdeksan tuntia kuulusteluissa Orenburgin sisäasiainministeriön rakennuksessa. Kuulustelijoina toimivat alueen turvallisuuspoliisin eli FSB:n miehet. Leimaavat uutislähetykset People in streetPari päivää ennen pidätystä Orenburgissa kahden TV-kanavan paikallisissa uutisissa alkoi evankelisia kristittyjä vastaan kohdistettu hyökkäys, jonka taktiikka muistutti neuvostoaikaa. Kohteena olivat kaikki kristilliset kirkkokunnat paitsi ortodoksikirkko. - Ruutuun haettiin nuoria ortodoksipappeja, jotka pursuivat evankelisten kirkkokuntien vastaista lietsontaa. Asialle lähetettiin nuoria tutkivia TV-journalisteja. Esiin metsästettiin kaupungin kiihko-ortodoksinen hallituksen jäsen, joka oman ilmoituksensa mukaan teki kyselyn kaupunkimissiosta hallitukselle, Hannu Haukka kuvailee. Uutisissa evankelisten seurakuntien edustajien puheita oli leikelty mielivaltaisesti. Välillä esitettiin kaupunkimissiosta ja taantumuksellisista lahkoista varoittavia yhteenvetoja. Venäjän uskontopolitiikka kiristyy Ennen ortodoksien hyökkäyksen alkua Orenburgin missio oli ehtinyt kantaa hyvää hedelmää. Yli 3000 soittoa ja tekstiviestiä oli kirjattu missiotoimistolla. Keskimäärin kolme soittajaa on tullut päivittäin uskoon puhelinkeskustelujen aikana. Samalla viikolla Orenburgin 300 hengen Evankelisen uskon kristittyjen seurakunta menetti kokoontumistilansa Sojuz-elokuvateatterissa, kun nimetön viranomaistaho oli vaatinut vuokraisäntää purkamaan sopimuksen tiloista. Orenburgin tapahtumat ovat oire uskontopoliitiikan kiristymisestä maassa. - Nyt on selvää, että uskontopoliittinen tilanne Venäjällä kiristyy selkeästi – kovaa tahtia. Venäjän seurakuntien mahdollisuuden päivät evankelioida oma kansansa vapaasti ovat lasketut, Hannu Haukka painottaa." http://www.irrtv.fi/aikaisempia_uutisia.html#20090428_Missiotiimi_pidatettiin_Orenburgissa

15

1341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinne

      suuntautuvia ulkomaalaisten ristiretkiä. Ehkä missiolaiset eivät viisumia anoessaan olleet ilmoittaneet millä asialla he olivat. Siksi ilmeisesti heidät pidätettiin. Venäjällä on omat perinteiset kirkkonsa. Ei siellä kaivata protestanttista lähetystyötä. Menkää pakanoiden, muslimien ja juutalaisten pariin tekemään käännytystyötä!

      • No eipä ollut sinusta venäläisten auttajaksi. Et soisi heidän tulevan uskoon ja pelastuvan taivaaseen. Muistatkos, miten uskovia vietiin Neuvostoliiton aikana Siperiaan, suljettiin mielisairaaloihin ja vankiloihin?


      • Kristuksen kuningaskuntaa r...
        uskova_1 kirjoitti:

        No eipä ollut sinusta venäläisten auttajaksi. Et soisi heidän tulevan uskoon ja pelastuvan taivaaseen. Muistatkos, miten uskovia vietiin Neuvostoliiton aikana Siperiaan, suljettiin mielisairaaloihin ja vankiloihin?

        Taidat hieman sotkea asioita. Ensimmäinen viestisi kertoi nimenomaan siitä, että ortodoksit eivät halua sinne lännestä kilpailijoita, jotka useimmat sinne tulevatkin muitakin tarkoitusperiä kuin Kristuksen kuningaskuntaa edistäen. Toinen viestisi taas viittaa valhejuutalaisten pyörittämään keskitysleiriin nimeltä Neuvostoliitto, jossa vainottuina olivat myös ortodoksiuskovat ehkä luopioita lukuunottamatta. Lännestä tulkoon kristittyjä auttamaan venäläisiä hädässä, mutta Babylonin huoraoppia ei tarvitse kukaan eikä sillä kukaan pelastu, ei myöskään lännessä. Länsi itsessään on jo täysin sekasortoisessa tilassa ja tuhoutumassa, mistä osasyyn kantavat läntiset porttoseurakunnat ja muut uskonnolliset organisaatiot. Liki jokainen Venäjälle lännestä tuleva taho opettaa Jumalan Pyhän Lain ja Järjestyksen rikkomista edistäen samalla läntistä siionistikristillistä demo(ni)kratiaa Jumalalta oikeuden ja vallan saavan Venäjän autokraattisen tsaarikunnan sijaan. Kuten tunnettua, sotilaallista valloitusta edeltää uskonnollinen ja tajunnallinen valloitus. Yhtenä työvälineenä ovat tietenkin käännytykset. Venäjän ortodoksikirkko on kyllä sekin puhdistettava Jumalan Sanan ja lain rikkomuksista kuten tuosta älyttömästä kuvanpalvonnasta, mutta se onkin sitten toinen asia.


      • ja kuulun
        uskova_1 kirjoitti:

        No eipä ollut sinusta venäläisten auttajaksi. Et soisi heidän tulevan uskoon ja pelastuvan taivaaseen. Muistatkos, miten uskovia vietiin Neuvostoliiton aikana Siperiaan, suljettiin mielisairaaloihin ja vankiloihin?

        ortodoksiseen kirkkoon. Venäläiset voivat pelastua oman kirkkonsa piirissä. Venäjälle ei kaivata protestanttista lähertystyötä sekottamaan asioita. Neuvostoaikana ortodoksit Venäjällä kärsivät eniten, koska bolshevikkien tarkoitus oli hävittää koko näkyvä Kirkko Venäjältä. Protestantit taas hyötyivät aluksi vallankumouksesta ja heitä suosittiin. Protestantteja vainotiin vasta Hrustsevin ajasta alkaen. Mielisairaaloihin suljettiin paljon myös ortodoksisia uskovaisia esim luostarinvanhimpia.


    • oiuyui

      Ortodoksien ja protestanttien. Kaikkien. Rakkaus pitäisi olla välillämme. Niinkuin Jeesus sanoi.

      • Nyt kaikki yhteiseen rukousrintamaan venäläisten puolesta, että siellä saisi herätys jatkua ja ihmisiä tulisi suuria määriä uskoon, kasvaisi uskossa ja pääsisi taivaaseen.


      • ortodoksien reviirille

        vaan pysykää omissa maissanne.


      • tai...
        ortodoksien reviirille kirjoitti:

        vaan pysykää omissa maissanne.

        voivathan he tulla tänne meitä suomalaisia käännyttämään oikeaan uskoon mikä se sitten lienekin, kuten amerikkalaisetkin tekevät... Venezuelassa mentiin jo eri tavalla http://www.logosmedia.fi/uutisarkisto/1448.html


      • ongelmia
        uskova_1 kirjoitti:

        Nyt kaikki yhteiseen rukousrintamaan venäläisten puolesta, että siellä saisi herätys jatkua ja ihmisiä tulisi suuria määriä uskoon, kasvaisi uskossa ja pääsisi taivaaseen.

        ei ratkota tunkemalla sinne uskovaisten paskaa. Ihan oikein että heittivät hihhulit ulos.


      • ja Suomessa

    • Atte Ateisti

      Vittuako menette tyrkyttämään paskaanne maahan joka omasta mielestään on ihan tarpeeksi kristitty ja oikealla tavalla?

      • käännytys

        pitää viedä venäjälle? Siellähän jo kunnon luterilaiset ovat rakentaneet kirkoja vaikka kuinka paljon. Eiköhän kirkkorakennusten hinnalla voisi auttaa köyhyydessä eläviä ja orpolapsia?
        Kirkoilla on sitä turhaa rahan heittelyä ja puutteessa elävien hyljeksintää ihan tarpeeksi.


      • hyvä idis
        käännytys kirjoitti:

        pitää viedä venäjälle? Siellähän jo kunnon luterilaiset ovat rakentaneet kirkoja vaikka kuinka paljon. Eiköhän kirkkorakennusten hinnalla voisi auttaa köyhyydessä eläviä ja orpolapsia?
        Kirkoilla on sitä turhaa rahan heittelyä ja puutteessa elävien hyljeksintää ihan tarpeeksi.

        >Eiköhän kirkkorakennusten hinnalla voisi auttaa köyhyydessä eläviä ja orpolapsia?>

        Tuollaista lähetystyötä voisi suunnata jopa Yhdysvaltoihin, siellä kun on miljoonia köyhiä ja kaduilla asuvia.


    • pasuna

      Ymmärrätkö että karhussa (venäjä)on tulossa vallankaappaus.Googin pitää lähteä sotimaan.Pitää ymmärtää kirjoitukset oikein.Ei auta vaikka koko maailman puolesta rukoilisit.Kyllä Raamatun profetiat täyttyvät viimeistä piirtoa myöden.Siksi se tärkeä ymmärtää oikein,koska tietää mitä tuleman pitää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4138
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      108
      2617
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2162
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1823
    5. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      28
      1779
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1556
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      16
      1335
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      112
      1191
    9. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1168
    10. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      51
      1138
    Aihe