Haluaisin tietää, että miksi hylkäätte henkilön joka on erotnnut seurakunnasta? Henkilö saattaa olla oma perheenjäsenenne.
Mitä raamatullista rakkautta se on kun hylätään henkilö joka on tullut toisiin aatoksiin. Tuon pohjalta on mahdotonta edes kuunnelle mitä höpisette, tuo asia vie pohjan kaikelta mitä touhuatte ja teette.
Vanhemmat hylkäävät lapsensa ja lapset vanhempansa, se on teidän "käsky", jos henkilö eroaa kirkosta.
Tekopykää, sanon minä
Mitä raamatullista rakkautta se on kun hylätään henkilö joka on tullut toisiin aatoksiin. Tuon pohjalta on mahdotonta edes kuunnelle mitä höpisette, tuo asia vie pohjan kaikelta mitä touhuatte ja teette.
Vanhemmat hylkäävät lapsensa ja lapset vanhempansa, se on teidän "käsky", jos henkilö eroaa kirkosta.
Tekopykää, sanon minä
Vastaukset 20
Vanhimmat
Halusitko TODELLA esittää kysymyksen vai vaan lässyttää ja provosoida samasta vanhasta aiheesta????
Jäi vähän epäselväksi.
Tekopykää, tekopykää tuo sinun toimintasi...
"Halusitko TODELLA esittää kysymyksen vai vaan lässyttää ja provosoida samasta vanhasta aiheesta????
Jäi vähän epäselväksi.
Tekopykää, tekopykää tuo sinun toimintasi... "
Halusin todellakin esittää kysymyksen. Se koira älähtää johon kalikka kolahtaa...
Sukulaiseni oli jehovantodistaja aikoinaan. Hän erosi kirkosta. Hänellä oli kaikki ystävät siellä ja yht'äkkiä kukaan ei enää tervehtinyt ja tunnustanut tuntevansa häntä.
Ei ole tekopyhää esittää kysymystä. Mielestäni tekopyhää on julistaa sanomaa ja sitten käytännössä tehdä elämässä asiat vastoin raamatullisia periaatteita.
Voin kertoa että itse olen ollut yhden seurakunnan jäsen, (ei jt). Itse erosin ja vieläkin käyn silloin tällöin tervehtimässä vanhoja ystäviä. Myös äitini kuuluu edelleen kyseiseen seurakuntaa. Minua ei kukaan hylännyt vaikka en enää uskonut samoihin asioihin kuin he.
Se saa mieleni edelleen "lämpimäksi", ei katkeraksi. Kun joku eroaa seurakunnasta, häntä tulisi rakastaa rakastamisen jälkeen, eikö Jumalakin tee niin??? Jos eronnut henkilö kohtaa vain hyljeksintää, se ei tuo häntä koskaan takaisin. Muistaakseni rakkaus on se jolla Jumala ihmistä puoleensa kutsuu... Eli ihan asiasta halusin keskustella. En ole aiheesta ennen "lässyttänyt", joten sitä kommenttia en lähde edes kommentoimaan.
noin mustavalkoinen ole. Esim. vanhempien ja lasten välinen suhde ei katkea automaattisesti erottamisen myötä. Hengellinen kanssakäyminen lakkaa, koska erotettu tai eronnut ei enää noudata elämässään Raamatun periaatteita. Yleensä sellaisen henkilön asenteet ovat jo muuttuneet sellaisiksi että se näkyy kielteisenä suhtautumisena meihin ja varsinkin sellaisten seura, jotka alkavat taistelemaan entisiä tovereitaan ja heidän uskonnollisia näkemyksiään vastaan, ei enää kiinnosta. Erottaminen on rakkaudellinen teko siinä mielessä että se saa usein henkilön miettimään uudelleen asian vakavuutta ja toivottavasti palaamaan takaisin, kuten Jeesuksen kuvauksen tuhlaajapoika.
Ulkoa olet näemmä opetellut virallisen propagandan. Henkinen kiristäminen ihmissuhteilla EI ole rakkaudellista, vaikka musta-valko-ajattelu niin voisi luullakin.
Virallinen oppi:
http://www.geocities.com/valaisija/h_vp0802.htm
Esim. vanhempien ja [alaikäisten] lasten välinen suhde ei katkea automaattisesti erottamisen myötä. Aikuisten, etenkin kotoa muuttaneiden kohdalla ohje on lohduttomampi.
Hengellinen kanssakäyminen lakkaa, vaikka erotettu tai eronnut noudattaisi elämässään Raamatun periaatteita. Syynä erottamiseen voi olla yksinkertaisesti se, että hän ei noudata Vartiotorniseuran keksimiä sääntöjä
Usein erotetun henkilön asenteet ovat jo muuttuneet sellaisiksi että saamma niistä tarvitsemaamme käyttövoimaa. Tällaisen henkilön suhtautuminen meihin ja meidän omaperäisiin uskonnollisiin näkemyksiimme antaa meille mahdollisuuden syyttää heitä vainosta ja näin tuo kaipaamamme lopun ajan merkki täyttyy.
Erottaminen ja sukulaisuussuhteiden katkaiseminen on Jehovan rakkaudellinen teko siinä mielessä että se saa usein henkilön miettimään uudelleen asian vakavuutta ja toivottavasti palaamaan takaisin oksennukselle.
>Hengellinen kanssakäyminen lakkaa, koska erotettu tai eronnut ei enää noudata elämässään Raamatun periaatteita.
Mutta entä jos hän onkin alkanut noudattaa Raamatun eikä hallintoneuvoston periaatteoita?
Jehovantodistajien opissa hallintoelin voittaa mennen tullen Raamatun. Raamatussa on opin mukaan virheitä, hallintoelimen lausunnoissa ei ole. Kunnes toisin taas osoitetaan. Odottakaamme Jehovaa, ehkä se oppi vuodesta 607 eaa. vielä selviää ;-)))
Ehhe-hehhe.
No eihän sitten ole mitään hätää.
Senkus eroaa jehovantodistajista ja liittyy uuteen uskontokuntaan, jonka opit vastaavat paremmin omaa näkemystään.
Ottaa uudesta uskonnostaan hengelliset etuudet ja sukulaisiltaan sukulaisuuden tarjoamat etuudet.
-luterilainen-
Miten niistä sukulaisista muka voi ottaa sukulaisuuden tarjoamat etuudet, jos he epäkristillisen opetuksen mukaan eivät saa edes tervehtiä?
Ei minua ainakaan suku hylännyt ja yli puolet tutusta jt-seurakaunnasta moikkailee edelleen T ex-jt Juha.
hohho,....
mutta että ihan moikkaa?
entäpä jehovien tapa ennustaa maailman loppu?
onko nyt peräti 7 kertaa menny pieleen? vai oliko ne jotain harjoitusennustuksia?
hehhhe
"Ei minua ainakaan suku hylännyt"
Unohtui vain mainita, että olet suvustasi ainoa, joka on kokeillut oloa Jehovan todistajana. Suku ei hylännyt, kun liityi Jehovan todistajiin - sinä vain yritit tuolloin hylätä sukusi.
"yli puolet tutusta jt-seurakaunnasta moikkailee edelleen"
Unohtui vain mainita, että sinulla on taloudellisia koukkuja muutamiin seurakuntasi jäseniin. Näistä useimmat tervehtivät edelleen sinua ja syntyykin sellainen tunne, että pitää hieman liioitella tervehtijöiden määrässä. Kun olit JT, puolet seurakunnasta ei tuolloinkaan vaivautunut kasteesi jälkeen enää tervehtimään sinua.
Pitääkö olla hyvä valehtelija että edes liittyy jehovantodistajiin?
Heh :)
Sait vastauksen johon ei enää ollut nokankopauttamista... joten koitat hätäpäissäsi vetäistä hihastasi jotain muuta asetta.
Voi ressukkaa :)
-luterilainen-
"tavallisella" omia kokemuksia kun noin varmasti tiedät ja väität tietäväsi paremmin jonkun toisenkin asiat. Minä puhuin edellä myös omasta kokemuksesta ja tiedän etten ole hylännyt aikuista lähisukulaistani, joka on erotettu. Kun ette kykene hyväksymään mitä itse kerromme, väitätte valehtelijaksi.
>>tiedän etten ole hylännyt aikuista lähisukulaistani, joka on erotettu
Minä en tiedä, mutta oletan tämän karttamismääräyksen olevan eniten rikottu jt-määräys. Minunkin kohdalla tätä sääntöä on rikottu.
Moni odottaisi rehellisyyttä tällaisessa vastauksessa.
"Pitääkö olla hyvä valehtelija että edes liittyy jehovantodistajiin?"
Ensin sinun tulee olla mahdollisimman rehellinen ja sinisilmäinen, jotta ylipäätään haukkaat koukun. Jos olet synnynnäinen valehtelija, näet todennäköisesti ovellesi tulleiden tuntilapun täyttäjien kaavamaisten valheiden läpi.
Sinut opetetaan valehtelijaksi, älä siitä huoli. Menetelmään kuuluu totaalinen aivopesu ja fobioiden istuttaminen mieleesi. Usko pois, sinusta tulee takuuvarmasti valehtelija. Jos olet vielä hyvä sellainen, niin ylenemisesi organisaatiossa on varma - sillä edellytyksellä, että et ole nainen. Jos olet nainen, niin ainoa tapa saada vaikutusvaltaa on naida kovassa uraputkessa oleva tuleva vanhin ja mahdollisesti jopa tuleva kierrosvalvoja. Oikaisemaan ei pääse; kaikkien vanhinten oletetaan olevan jo onnellisesti naimisissa ja tulevilla leskillä on jo pitkä varausjono.
Olitko kastettu jt, ja sinä erosit tai erotettiin? Vaikea uskoa niin olevan. He todella kuitenkin tervehtivät sinua, vaikka olet ollut kastettu ja nyt erotettu/eronnut? He toimivat siinä tapauksessa vastoin uskontonsa oppia ja selviä sääntöjä. Minun kokemukseni mukaan erotettujen kanssa tekemisissä oleminen johtaa vanhimmiston puhutteluun, nuhteluun ja katumattomat erotettujen tervehtijät erotetaan.
Juu, kyllä mut pakkokastettiin jo ihan vauvana ev.luterilaisen kirkon jäseneksi.
Mutta en ole vielä eronnut kirkosta. Tälleesti on paljon mukavempaa... kun saa sanoa kaiken, mitä sylki suuhun tuo ja kukaan ei voi pistää vastaan tai syyllistää mua, kun oon luterilainen :)
-luterilainen-
Älä viitsi valehdella!!!!