Jos sijoittaisi taksifirmaan vaikka satatonnia niin mikä olisi sijoitetulle pääomalle tuotto seuraavan kymmenen vuoden aikana, valistunut arvaus?
Sijoitetun pääoman tuotto
Kysyn vaan
8726
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Nykyisellä lupa/asiakasmäärällä yhtälö on pakkasen puolella.
Ajaisitko itse vai et? Kuuluisitko mihin välitys järjestelmänään vai et? Sijoituksesi sijoituksena menee miinukselle.
Taksi ei ole tänä päivänä sijoitus. Taksin saattaa saada tuottamaan vain ajamalla ahkerasti itse, edellyttää, että kuulut johonkin kunnolliseen tilauskeskukseen ja taksissa on mittarivarustus. Sivutoimisuuskaan ei kannata, koska taksissa on liian suuret kiinteät menot.
Satatonnia voi sijoitttaa johonkin kannattavaan, ei taksiin.
Jos täällä kyselet neuvoja niin ehkä kannattaa unohtaa sijoittaminen tykkänään.
Osta vaikka koko rahalla ässäarpoja, tuottaa paremmin.
Vanha auringonpolttama pirssi pihassa ja iso kasa loppuun ajettuja renkaita.
Nämä ku myy torissa, niin varmaan jonku € 1500,- yhteensä tienaa.
kjäh kjäh kjäh
näin seva in on
ja minä nautin
2-3 prossan tuoton voi saada jos kaikki menee kuin elokuvissa. Sadalla tonnilla saa kolme uutta autoa mittareiden ja varusteineen.
Pörssistä viimeisen 10 vuoden periodilla on saanut lähes 10 prossan tuoton, etevimmät jopa 15 prossan tuoton, vink vink.
Joten taksia hyvänä sijoituksena ei voi pitää.
Asuntosijoittajan tuottaa enemmän pienemmällä riskillä.
Taksissa saa tosin ostettua itselleen samalla työpaikan ja tekemällä 250 tuntia töitä kuukaudessa, niin hankkii ihan mukavasti keskituloisen ansiotason. Vuorotyö ja muutenkin epäsäännölliset työajat vaan ei sovi kaikille, joten riskinä on parisuhteen ja oman terveyden menetys.
Joka tapauksessa on riskialtis sijoitus, mistä kuitenkin suuret sijoitus tuotot puuttuvat.
Onko se silloin sijoitus edes?
Tulevaisuudessa ei taksat on homma ainakaan helpotu.
Tuottoa+voi+arvioida+silläkin,+että+renki+saa+30%++alvittomasta+hinnasta+ja+auton+omistaja+70%+omistamalla+auton.+Lisäksi+omistaja+sai+autoveroa+vielä+takaisin+ja+alv+vähennyksen+verotuksessa.+Siksi+yleisin+auto+edelleenkin+on+MB.
Taksiauton+arvo+laskee,+mutta+niin+laskee+renginkin+oman+auton+arvo,+josta+ei+ole+saatu+autoveroa+takaisin+eikä+alv+alennusta+verotuksessa
Että+kannattaako+omistaa+ja+sijoittaa++taksiautoon?