Pieni ylinopeus

esm, alueella on nopeusrajoitus 40km/h, en pidä pahana jos joku ajelee 50km/h. Asia muuttuu kertaheitolla nekatiiviiseen suuntaan, jos joku päräyttää alueella esm, 90km/h. Siinnä tulee virhearviointeja helposti, kun on tottunut rauhallisempaan menoon alueella jossa suurin ajonopeus on 40km/h.
3175
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ne ketkä ei osaa ajaa niin niille ei sovi se 10km/h ylinopeus. Väärät asenteet ja heikot ajotaidot sekä liikennesääntöjen tuntemus. Eihän tässä muusta ole kyse kuin perinteisestä joukkorangaistuksesta. Suuntavilkkua ei osata käyttää, omallakaistalla pysyminen on vaikeaa kaikissa tilanteissa, ohittaa ei osata, turvavälejä ei noudateta, nopeutta ei osata sopeuttaa tilanteen mukaan, liikennettä ei osata lukea vaan risteykset ajetaan tukkoon ja suojatien päälle jäädään tukkimaan kevyenliikenteen liikkuminen. Tätähän se on arkipäivän liikenne. Miksi ajaminen on niin vaikeaa?

Äänestä
  • aloituksessani tarkoitin noita räikeitä ylilyöntejä, niistä pitäisi päästä eroon, ne ovat todella vaarallisia.

    Äänestä

Taitava kuljettaja voi ajaa kovempaa - väärin Onnettomuuden todennäköisyys kasvaa ajonopeuden kasvaessa. Nopeuden kasvaessa aika havaintojen tekoon ja reagointiin pienenee. Ajoneuvon hallinta vaikeutuu ja pysähtymismatka pitenee. 100 km/h nopeudella kulkevan henkilöauton pysäyttäminen kestää hyvissäkin olosuhteissa kauan: 5 sekuntia ja lähes 85 metriä. Jäisellä tiellä 100 km/h tunnissa ajavan auton pysäyttäminen vie 20 sekuntia ja pysähtymismatka on autosta riippuen noin 285 metriä. Vaikka kuljettaja olisi taitavakin, ei hän välttämättä ehdi tehdä mitään tilanteen välttämiseksi. Moni myös yliarvioi kykynsä. Nopeuden alentaminen antaa lisää pelivaraa ja aikaa ennakoida http://www.valppainmielin.fi/valppain_mielin/fi/nopeus/harhaluuloja_nopeuksista/index.php

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei ole vaarallinen kirjoitti:

esm, alueella on nopeusrajoitus 40km/h, en pidä pahana jos joku ajelee 50km/h. Asia muuttuu kertaheitolla nekatiiviiseen suuntaan, jos joku päräyttää alueella esm, 90km/h. Siinnä tulee virhearviointeja helposti, kun on tottunut rauhallisempaan menoon alueella jossa suurin ajonopeus on 40km/h.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu