http://www.karjalainen.fi/Karjalainen/Uutiset_maakunta/5255167.jpg
Suuri osa poliiseista kuvittelee olevansa kimiräikköisiä, kun sireeni ja vilkut kytketään päälle. Tosiasia on se, ettei amatööri pärjää pakettiautolla kilvanajossa.
Onhan poliiseilla ajoharjottelurata Tampereeen Hervannassa, muttei siellä käytännössä opita "kaahaustaitoja".
Veronmaksajille kallista leikkiä.
Kannattaisi poliisisetien ja -tätien harkita pari kertaa milloin kannattaa lähteä takaa-ajoon. Jos rekisterinumero on saatu selville, niin sen jälkeen ei pitäisi olla kiirettä. Ajoneuvon omistaja/haltija saadaan ainakin selvitetyksi ja sitä kautta kyseinen kuljettajakin.
Poliisien ajotaito
puutteellista
17712
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Palasin samaaa reittiä hieman myöhemmin. RUAHAHAHAH, meinasin tikahtua nauruuni!
Antsa, antsa,ei ne olleet siellä lähisiwan nurkalla, mistä sinä rollaattorin kanssa kaljaa lisää hait. Ne oli vain vartiointiliikkeen poikia katselemassa, mitä antsa nyt aikoo kääntää.. Ja se mihin meinasit tukehtua, oli krapulaoksennus.
samasta asiasta. kaaharit saa kaahaa ja poliisit kahville.
kädetön kyttä kun suoralla pellolle! Tuollanen tarvii taitoo! Kytän näkee niin HANAA SAATANA!
Minähän olen tietysti köyhä puppelipoika Auto-Antero, ja olen virallisesti IDIOOTTI. Minulla on siitä jopa lääkrin lausunto.
On siinä taas yksi näsäviisas ja idioottimainen kommentoija. Myötähäpeäkerroin on pilvissä, kun lukee näitä valittajien turhanpäiväisyyksiä. Toivottavasti poliisit/ambulanssit ajavat ohi, kun ajat onnettomuuden, ja säälittävästi yhtäkkiä haluatkin poliisin apua. Yököttävä fasisti.
Toisille on tietysti oletusarvona se, että onnettomuus tulee. Parempi lähtökohta on kuitenkin pysytellä tiellä ja olla törmäämättä kanssaliikkujiin. Poliiseille vaan näköjään sattuu yllättävän paljon "mokia". Onhan se kivaa ajaa lujaa sireenit huutaen, mutta vielä kivempaa olisi ajella taitojensa mukaisesti. Ei ne poliisiautot ilmaisia kuitenkaan ole, ja siinä kaahatessa saattaa tappaa sivullisia tai työparinsa. Poliisiautojen tehoja olisi kenties syytä laskea. Tekniikan maailman lahja-Jaggekin meni pellolle, kun virkaintoinen kyttä lähti mopopojan perään. Pohjois-Karjalassa tapahtuu: http://www.karjalainen.fi/Karjalainen/Uutiset_maakunta/päihtynyttä_etsineet_poliisit_joutuvat_kolariin_5061588.html
Ohhos - en haluaisi olla se joka kolaroisi poliisin kanssa. Vähän vaikea olla syytön siinä paikassa :D
löytyy ainesta joka lähtöön. Jonkinlainen poliisiviha sinusta löytynee, kun perustat väitteesi maijankaatoon. Vai oletko kenties hävinnyt kilvanajon heidän kanssaan? Kun katsoo esim Poliisin tekniikkakeskuksen 12.5 huutokaupattavien ajoneuvojen kilometrimääriä myytävien ajoneuvojen listasta, väitän että tuo mainitsemasi tapaus menee tilastotappion piikkiin.
"Ajoneuvon omistaja/haltija saadaan ainakin selvitetyksi ja sitä kautta kyseinen kuljettajakin" Meinaatko, että autovarkaankin saa selvitettyä ihan vaan omistajalta kysäisemällä?
Ilman avaimia tehdyt autovarkaudet alkavat olla aika lailla harvenevaa kansanhuvia, sillä ajonesto on ollut pakollinen jo yli 10 vuotta. Mutta jos auto siitä huolimatta varastetaan, niin ei se oikeuta poliisia rikkomaan virka-autoaan. http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1598037
Tuostakin erään kaupan pihasta lähti auto varkaan matkaan, kun omistaja unohti avaimet paikoilleen. Eikä ole montaakaan vuotta, kun uusi arvokas Bemu vietiin liikkeestä ilman avaimia. Eräässä oikeusjutussa taannoin oikeus piti lieventävänä asianhaarana poliisin hyvää ajotaitoa, mutta minulle jäi ainakin epäselväksi miten se todettiin. Tuon uutisen mukaan yleistää ei ainakaan voi.
Niin, kuinkahan monta autonrusinaa vuodessa syntyy juuri noissa takaa-ajoissa joita poliisit aloittavat saadakseen kaaharit tai muut kiinni? Hautajaisiakin vietellään saman asian vuoksi joka ikinen vuosi. Ensi kerralla voi olla kyseessä Sinunkin tuttavasi tai sukulaisesi, koskaan ei tiedä. Silti vain ajajan vastuulla kokoa asia, kävi miten kävi, kanssamatkustajat mukaan lukien. EI KOSKAAN POLIISIN VIKA!
se kaaharin mulkku ajaa jonku yli ku poliisi ei tehny mitään?? eiks se sillonki oo polliisin vika?? ihme valitusta.
Niin eihän niiden kanssamatkustajien mitään väliä koskaan ole ollutkaan. Pitääkö vielä ilosta hihkua kun niin hyvin on käynyt että ihan eloon jäi lähes yhtenä kappaleena, ettei haljennut lopullisesti kahtia. Turhaa ruikutusta sielläkin! Kuten selkeästi sanottua, kukaan ei syytä poliisia. Poliisi tekee aina oikein. Hiton peelo, että voikin ärsyttää ihmiset jotka ei näe kuin oman anusongelmansa ja luulee silti tietävänsä kaiken.
Poliisin autonkäyttöä vastustava nimimerkki "puutteellista", medialähteeseen viitaten, viestittää tiedotusopillisesti klassista linjaa tapaillen suurelle yleisölle, että poliisin rikollisten takaa-ajot ovat yhteiskunnallisesti epäedullisia. Tiedottaja kirjoittaa: "Kannattaisi poliisisetien ja -tätien harkita pari kertaa milloin lähteä takaa-ajoon." Sedittely ja tädittely on tyypillistä populistista toiminnan kyseenalaistamista ja halveksuntaa. Tiedottaja vetoaa oikeaoppisesti myös veronmaksajiin. Poliisien takaa-ajot voinevat kohdistua useiden rikollisuuden lajien edustamiin autonkäyttäjiin. Onko tiedottaja jonkun tietyn lajityypin asialla vai onko kyseessä strateginen desinformaatio?
mielestä parempi ottaa poliisit pois liikenteestä kokonaan ja ajaa sen jälkeen kuin kreikas tai venäjäl.