Kyllä on Stadilaiset ääliöitä. He kutsuvat ympäröiviä kaupunkeja landeiksi sillä perusteella että siellä asuu spurguja. Olen asunut vuosia ihan oikealla landella, mm. Iitin Vuolenkoskella ja Herralassa. Tikkakoskella on sukulaisia joten sekin alue on tuttua. Landella ei juurikaan spurguja näy! Siellä on maanviljelijöitä ja karjankasvattajia, siitä se landenimityskin tulee. Lisäksi siellä on ehkä joku kaupanpitäjä, kioskinpitäjä, myyjiä yms. Mutta sossupummeja jotka norkoilevat kaljakassien kanssa ojissa, niitä siellä ei näy. Spurgut ovat KAUPUNKIEN elämään kiinteästi kuuluva osa-alue. Missään muualla en näe niin paljoa spurguja kuin Helsingissä, vaikka koko pks-seudulla heitä työni puolesta kaupoista ulos taluttelenkin.
landekäsitys
jeppe
81372
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Itse olen asunut 20 vuotta 6000:nnen asukkaan kunnassa ja 400:n asukkaan kylässä ja täytyy sanoa, että harvoinpa täällä on poliiseja näkynyt tai spurguja istumassa kauppojen rapuilla.
Olen asunut Espoossa reilun vuoden ja näen paskaisia, haisevia spurguja joka päivä juna-asemalle kävellessäni...hyi! Vieläkö Stadi ja pääkaupunkiseutu rulaa? =)
ESPOO on PARAS! AINA !!!!!!!!!!!!!!!!
Kannattaa silti pitää se joillekin espoolaisille ominainen räkättävä ja juoruileva puhetyyli piilossa, mikäli tänne muualle eksytte. Muuten teidät jyrätään. Teidän henkinen kantti ei kestä, kun aletaan tosissaan katsomaan kuka on kuka.
Miten perustelet väittämäsi kusipää?? VIttu otetaan selvää kuka on kuka.. Saatana sovitaan aika ja paikka vitun lannalle haiseva kusipää?? Noh, sano aika ja paikka niin katotaan ku espoolainen hakkaa vittu kaikki mennentullen.... Vittu, mistä tuo sun väittämäs ees tulee?? Ootsä vittu joku saatanan narkkari ku houritkin kusipää....
Mistäköhän tuo on lähtöisin, että lademaisuus tarkoittaa jotenkin jotain spurgutouhua? Landemaisuus on ehkä ennemminkin pitkiä välimatkoja, peltoa, aitoja maalaisia jnejne.
Ja melko huvittavaa luettavaa tuo paikkakuntalaisten kinastelu. "Espoolainen, tuu tänne niin katotaan kuka on kuka", "vittu, sovitaan aika ja paikka". Ja tämäkö johtuu siitä, että asutaan eri paikkakunnilla?!?!
Kypsää!
...vapaasti lähteä sinne mistä tulitkin, kukaan ei todellakaan estä! Jos ei Espoo miellytä niin sit ei miellytä, sovitkin selvästi paremmin sinne landelle...mutta ÄLÄ auo päätäsi täällä!
mut sä oot huono tekosyy ihmiseks ainaki kielenkäytön perusteella, hah
Se, et Pääkaupunkiseudulla (muttei Hesas) asuvat jutsuu itseensä "landelaisiks" ei tarkota kirjailmellisesti sitä. Se on ikäänku vitsi. Vitsin vääntöä siitä, että asutaan mukamas landella, kun täytyy stadin matkustaan "niiiiin pitkä matka ja bussin ikkunasta näkee vaan metsää ja järviä" . Kyl kaikki erottaa Espoon/Vantaan/Kauniaisen landesta. :)