http://yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2009/05/korkokatto_on_ollut_monelle_kallis_virheostos_731009.html?origin=rss
Onko totta että Osuuspankin asiakkaat eivät saa vaihtaa viitekorkoa jos ottivat korkokaton.
Siinä taas hyvä esimerkki kuinka kauniilla selityksillä on luotu hienoja mielikuvia
mutta todellisuus onkin taas aivan eri asia.
Oletko höyläytetty kerro minulle?
minä vaihdoin viitekoron omassa lainassani ja
eipä ole aikoinaan makseltu 2 % ja nyt 1,57 %
Eikö Osuuspankissa voi vaihtaa korkoa
korkokatto,
6811
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Meillä asuntolaina OP:ssa 12 kk:n euriboriin sidottuna kyseltiin pankissa , että haluttaisiin vaihtaa 3 kk:n euriboriin, niin hän sanottiin, että onnistuu vain, jos otan uuden lainan ja maksan sillä ensin vanhan lainan pois, tuttuni kyllä ovat saaneet viitekoron muutettua. tuo on melko kallis systeemi, otettiin vain vanhemmilta laina ja maksettiin kaikki pois.
Miten sinun ajatuksesi kulkevat? Jos asiakas on sitoutunut korkokattoon, ei kai siitä voi pankkia syyttää, ettei myöhemmin voi vaihtaa viitekorkoa? Kummallinen ajatuksenjuoksu joillakin.
Kerrankin joku täällä puhuu asiaa. Käsittämätöntä miten ihmiset eivät osaa asioita ajatella.
"ei kai siitä voi pankkia syyttää" voi hyvinkin syyttää, jos asioita ei tarpeeksi selvitetty, vaan luotiin hienoja mielikuvia ja puhuttiin asian sivusta paljon. vai voiko ? Eikös kaikki keskustelut nauhoiteta, suosittelisin keskustelun tarkistamista, ainakin se on muissa pankeissa joskus mahdollista.
Et kai ole tosissasi? Tarvitseeko sinua ja suomalaisia yleensäkin holhota? Kyllä aikuinen täysjärkinen ihminen tutustuu lainan ehtoihin ennen kuin ottaa sen. Ja jos ei näin tee, se on oma vika. Aivan varmasti pankeissa käydään lainan ehdot riittävällä tarkkuudella läpi, näin ainakin itseni kohdalla, minulla on ollut lainaa Postipankista, Samposta, handelsbankenista, osuuspankista, oolandsbankenista. Koskaan missään pankissa ei ole jätetty kertomatta oleellisia asioita.
"Jos asioita ei tarpeeksi selvitetty, däkä däkä dää" Kuka perkeleen idiootti kirjoittaa nimensä 200te lainapaperiin ymmärtämättä täydellisesti mihin nimensä laittaa?? Jos tällaisia vähä-älyisiä on, niin ketään muuta ei voi syyttää kun itseään. Ei pankin tehtävänä ole asiakasta kädestä pitää, syöttää juottaa, pyyhkiä pyllyä yms. Toki jos korkokatosta on puuttellisesti pankin puolelta infottu niin se on hanurista, mutta kuten sanoin jokainen täysijärkinen ottaa selvää ennenkuin nimeään mihinkään niin sitovaan kun asuntolaina kirjoittaa. Ei lainaa siltä istumalta oteta/saada kun pankissa käydään. Aikaa tutustua niihin papereihin on perusjuntillekkin kuten itse ihan riittävästi kotioloissa.