Ruohonjuuritason aktivismia Suomessa?
Suomalaisena tottuu näkemään asioita telkkarista ja ajattelemaan, että koskahan tuokin juttu saapuu tänne Pohjolan perukoille asti. Oli kyse sitten elokuvista, lasten leluista, muoti-ilmiöistä tai poliittisista suuntauksista, me olemme eurooppalaisittain katsottuna aina hieman jäljessä.
Sama koskee luonnollisesti myös Suomen kansallismielisiä ja muita systeemikriitikkoja. Me olemme pieni, marginaalinen ryhmä, jolla on tuskin yhtään näkyvyyttä julkisuudessa, kun taas naapurimaassa Ruotsissa ollaan jo luotu mittava kansallismielinen verkosto, johon kuuluu puolueita, poliittisia aktivistijärjestöjä, kirja ja levykauppoja, lehtiä, kampanjoita, poliittisia merkkipäiviä, internetyhteisöjä, jne. Toisin sanoen länsinaapurissa ollaan askel edellä. Asiaan vaikuttaa tietysti se, että myös demograafisesti katsottuna Suomi on vuosikymmeniä jäljessä, asia, jota me kämyt varmasti arvostamme. Itse ihmettelin kauan, miten Medelsvensson oikein sietää maataan johtavaa eliittiä, julkista poliittista ilmapiiriä ja rappeutuvaa yhteiskunnallista tilannetta ylipäätään. Eräs suuresti arvostamani ruotsalaisbloggaaja Oskorei ilmaisi asian erittäin osuvasti:
I takt med att de etniska och religiösa konflikter som både Wallerstein och Faye förutspår blir tydligare för gemene man, så kommer gemene man att anpassa sig till den nya situationen (om än med en tröghet som gränsar till idioti, och förmodligen redan säkrat svenskarna en plats i historieböckerna för all framtid).
Ja samma på finska:
Kun niin Wallensteinin kuin Fayenkin ennustamat etniset ja uskonnolliset konfliktit käyvät yhä selvemmäksi kadunmiehelle, tulee kadunmies sopeutumaan uuteen tilanteeseen (joskin hitaudella, joka on typeryyden rajamailla, ja joka on jo luultavasti varmistanut ruotsalaisille paikan historiankirjoissa ikuisiksi ajoiksi).
Suomalaiset eroavat hieman ruotsalaisista, sillä omien kokemusteni nojalla me olemme toistaiseksi konservatiivisempia (takapajuisia) ja isänmaallisempia (rasisteja). Meillä Suomen kämyillä on siten kenties helpompi toimia ja saada viestiä eteenpäin, koska yleisö on jo valmiiksi lähempänä meidän taajuuttamme. Olen myös melko varma, että Suomessa vastareaktio syntyy paljon nopeammin kuin Ruotsissa, mikäli tilanne täällä kehittyy samaan suuntaan.
Mutta koska Ruotsissa ollaan siinä pisteessä, jossa ollaan, on luonnollista, että kansallinen vastarinta on myös paljon järjestäytynempää ja mittavampaa. Uusi mielenkiintoinen ilmiö, joka ei toki ole pelkästään ruotsalainen, on vapaiden nationalistien tulo pelikentälle. He ovat olleet olemassa jo kauan ja idea on varmasti vanha, mutta nyt on Ruotsissa alkanut tapahtua ja näitä vapaiden nationalistien pieniä aktivistijärjestöjä on alkanut kasvamaan kuin sieniä sateella. Idea on hyvin yksinkertainen: luodaan pieniä paikallisia aktivistijärjestöjä, jotka sitten levittävät aatetta laittamalla ylös flyereita ja tarroja, julisteita ja nettiosoitteita, sekä järjestävät illanistujaisia ja muuta ohjelmaa. Minusta konsepti on loistava, monesta syystä.
Ensinnäkin kuka tahansa voi perustaa tällaisen järjestön, se ei vaadi oikeastaan minkäänlaista rahoitusta eikä isoa talkooporukkaa. Ei tarvitse tehdä muuta kuin kerätä muutama hengenheimolainen ja aloittaa propagandasota!
Toiseksi, tämäntyyppiset järjestöt sopivat kuin nyrkki silmään internetaikakauteen, jossa on helppo luoda verkostoja, jakaa ideoita ja materiaalia välimatkoista välittämättä. Pieni, kolmen-neljän hengen porukka voi helposti vastata kokonaisen kaupunginosan propagandakampanjasta. Tärkeintä on saada viesti esille, näkyville. Jos viesti näkyy, mekin näymme. Jos me näymme, me olemme olemassa julkisessa tajunnassa. Mitä enemmän me näymme, sitä enemmän tukijoita me tulemme saamaan. Maailmankatsomuksemme yleistyminen rohkaisee epävarmoja. Jos sattuisin matkalla kouluun/töihin/kauppaan törmäämään johonkin kansallismieliseen julisteeseen, ilahtuisin suunnattomasti. Tietäisin, että en ole yksin.
Ainakin teoriassa siis nerokas konsepti. Pienellä panoksella voi saada merkittäviä voittoja, jotka johtavat siihen, että panosta voi korottaa, joka taas parantaa tulosta entisestään. Noidankehän antiteesi.
Tässä pari esimerkkiä länsinaapurista:
Aktivism Öresund
Svenska Uppsala
Helsingborgskampanjen
Identitet Väst
Motstånd.nu
http://www.youtube.com/watch?v=xzzbn3Qr-v4
Nämä järjestöt ovat maanlaajuisen kansallismielisen verkoston peruspilarit. Yhteistyö ja yhteydenpito on meidän aikanamme helppoa, ja näiden paikallisten järjestöjen varaan voi hyvin perustaa mittavampaa maanlaajuista toimintaa.
Riippumattomat-projektin yksi päämäärä onkin tämän aktivistimallin tuominen Suomeen, ja tarjoamme ohjeita ja materiaalia sivuillamme. Me tiedämme, että monet suomalaiset ovat ratkaisevissa kysymyksissä samaa mieltä kansamme. He eivät tiedä sitä, koska he eivät tiedä meistä eivätkä he tiedä mielipiteistämme, sillä suurin osa suomalaisista on täysin valtavirtamedian varassa. Tarjotkaamme heille vaihtoehto.
http://riippumattomat.wordpress.com/
Suomessa Vastarintaliike vissiin ajaa samanlaista toimintaperiaatetta...
Ruohonjuuritason AKTIVISMI
Jotain vaihtoehtoa "ne...
6225
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Käsittämätöntä kun Suomessa ei haluta ottaa oppia ruotsalaisten virheistä nyt kun siihen olisi vielä hyvä tilaisuus.
Tarkoitit todennäköisesti virheillä tätä länsinaapurimme "oman kansan vihaamispolitiikkaa". Onhan se kumma, kun monikulttuurisuuden varoittavat esimerkit ovat jokaisen silmien edessä, ja silti sellaisen rappeutuneisuuden kannattajia täältä vielä löytyy. Aktivismi-artikkeli kannattaa lukea, järjestäytyneenä kaikki on vahvempaa!
Aika rohkeaa yrittää luoda vaihtoehtoa sisulaisuudelle. Näitä poikia taitaa odottaa Henrik Holapan kohtalo... Toivottavasti ovat salanneet jälkensä paremmin kuin hörökorva Holappa.
... ja puhutaan että Mulkkuluodon yksinkertainen soutaja olisi jo käynyt Oulun poliisilaitoksella raportoimassa sivustosta?
...kriittisten sivujen kirjoittajat. Varokaa "Luumua"!
Näitä reinoja riittää... Älkää ikinä antako IP-osoitteenne näkyä missään. Ei missään, kuulitteko.