osataan kyllä antaa pilvin pimein. Ihan mihin tahansa ongelmaan. Seuraava on poiminta "kahdestakymmenestä keinosta välttää lapsen kiukuttelua ja selvitä tilanteesta". Haluaisin vaan nähdä, kun tuon tekee jossain isossa marketissa: 7. Yllättävät tilanteet voivat säästää kiukuttelulta Yllättävissä tilanteissa lapsen kiukku saattaa unohtua. Tee jotain hassua, kuten kuperkeikka, hölmöjä ilmeitä tai vedä vaikka sukkahousut päähäsi.
Hyviä neuvoja.....
11
396
Vastaukset
- neuvo,
että lapsen kiukku marketissa voi hyvinkin johtua isän ja äidin hölmöistä ilmeistä (kaikilla on niissä hölmö ilme, ja syystäkin).
- johtuu useimmiten
siitä, kun isi, tai äiti ei osta karkkia, eikä lapselle ole tehty selväksi, kuka on lauman johtaja.. Joka vitsaa säästää, se lastaan vihaa, sanoo jo vanha sananlaskukin.. :// Elikkä, kasvatuksesta on kysymys, jos lapsi raivoaa. Eri asia on tietenkin, jos lapsi on kipeä..
- mikhaildenisov
karamellejä,anna hälle,se on sen väärti!!
- sukkahousuista
..vedä sukkahousut päähäsi etteivät hattu ja silmälasit putoa huvipuiston laitteissa..heh johan nauras naurismaan aidatkin sitä näkyä !!!
- Akkametso69
pitää saada kiukutella joskus.:) Vaikkakin ostosreissuilla ne osaa käyttää sitä tilannetta hyväksi, jos ei uskalleta komentaa.;) Kiukutteluun ja tunteiden näyttämiseen pitää olla oikeus.:) Kiukutellaan me aikuisetkin, vaikkei heittäydytäkään pitkälleen lattialle kuin poikkeustapauksissa.;D http://www.youtube.com/watch?v=xbVw7entkxg&feature=related
tässä koko hoito.... http://www.helistin.fi/?page=9746491&id=8105622 Minua vain viehätti tuo sukkahousujen päähän laittaminen. Varsinkin kaupassa. Ettei vain ryöstäjäksi luultaisi? 8¤]
- Akkametso69
LaardiBee kirjoitti:
tässä koko hoito.... http://www.helistin.fi/?page=9746491&id=8105622 Minua vain viehätti tuo sukkahousujen päähän laittaminen. Varsinkin kaupassa. Ettei vain ryöstäjäksi luultaisi? 8¤]
kannata sitä tehdä.;) Mutta sekin, että vaikka lapsen saakin hetkeksi jollain tempulla unohtamaan kiukun, niin kokemuksesta sanon, että niillä on pirun hyvä muisti.;D Eli se sama märinä jatkuu hetken päästä.;)
ikävät tilanteet marketissa. http://www.youtube.com/watch?v=nojWJ6-XmeQ
Kun menen markettiin ja huomaan jonkun isin päässä sukkahousut,tiedän että lapsi on kiukutellutDD
- i-v atte
vois aiheuttaa erinäisiä kiljahduksia pankissa:)
- lokaaa
joooo
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796125Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695900Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452355Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1181395- 121231
- 1831064
- 59887