Kertokaa omista suosikeistanne. Mikä Speden leffa on jäänyt lähtemättömästi mieleenne tai mikä on paras?
Lapsuudestani muistan Viuhahtajan ja Koeputkilapsen. Ne olivat erinomaisia!
Paras Speden elokuva?
19
5868
Vastaukset
- Raquel
Nerokkain: X-paroni
Hauskin: Jussipussi
Varhaiset Uuno Turhapurot - tepi
oma mielipide oli Hirttamattomat,kun asiaa hanelta joskus kysyttiin tv.ssa... olen samaa mielta.. Noin seitseman veljesta on myos mestariteos!
- T.S.
Mielestäni yksi parhaista Spede-leffoista on ehdottomasti Näköradiomiehen ihmeelliset siekailut.
- Alppikengät
Eikös ne elokuvat olleet: Viuhahhahtaja sekä Koeputkiaikuinen?
- Alppikengät
Leikkikalukangsteri oli minun mielestä paras. Ja Risto Mäkelä Oli tosi hyvä gangsteri. Niinkuin Fazerin Chigaco purkkamainoksessa:
- Olga R
Kyllä se on ehdottomasti paras!
- Pekka
Olga R kirjoitti:
Kyllä se on ehdottomasti paras!
Kannatetaan!!
- Hugo
Olga R kirjoitti:
Kyllä se on ehdottomasti paras!
Kyllä Pikkupojat on paras Spede -leffa 80 -luvulla!!! Sen voi kattoo monta kertaa peräkkäin, eikä tule tylsäksi kuten jotkut elokuvat.
- Anonyymi
Hugo kirjoitti:
Kyllä Pikkupojat on paras Spede -leffa 80 -luvulla!!! Sen voi kattoo monta kertaa peräkkäin, eikä tule tylsäksi kuten jotkut elokuvat.
Pikkupojkarnat tulee tänään subilta klo 21.
- Paksu
Hirttämättömät on ehdottomasti paras. Sitten seuraa Pähkähullu Suomi ja Noin 7 Veljestä.
- J.Moon
jotka Spete jätti tekemättä :-)
- uuku
haista pitkä paska
- Lauri
Pahan pistit. Minä en pysty yhtä valitsemaan, joten tässä luetteloni:
Paras Uuno: Uuno DG Turhapuro
Paras Ei Uuno: Koeputkiaikuinen
Paras alkutuotanto: Pähkähullu Suomi
Paras Veskun suoritus: Hirttämättömät/
Koeputkiaikuinen/
Uuno DG Turhapuro
Muita tykki Uunoja on lottovoittaja, Rautakauppias, Häpy endkö?
t: Richard Iljevitsh - Eulalia
Ne minulla on oikein ostovideoina... Telkasta tullessa niistä oli törkeästi leikelty osia pois! Sama juttu Viu-hah-hahtajan kanssa, jonka nauhoitin tv:stä.
- onneton
Tietääkö kukaan missä olisi saatavilla speden leffaa: "naisen logiikka" ?
- Anonyymi
Omasta mielestäni top 5 "Spedeä":
1. Hirttämättömät
2. Pohjan tähteet
3. Speedy Gonzales - noin 7 veljeksen poika
4. Noin 7 veljestä
5. Viu-hah hah-taja
Ja top 5 Uunoa:
1. Muuttaa maalle
2. Armeijan leivissä
3. Häpy Endkö?
4. Epsanjassa
5. Lottovoittaja - Anonyymi
Ne joissa Loiro sätkii, yrittää pitää filkat pinnalla.
- Anonyymi
Ne, jotka Spede ymmärsi jättää tekemättä.
- Anonyymi
Parhaat top5 1. Leikkikalugangsteri 2. Speedy gonzales 3. Jussi pussi 4. Hirttämättömät 5. X paroni
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856304
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42859