Onko rikkailla parempi mahdollisuus pelastua kuin köyhillä. Rikkaat maksavat valtavat kirkollis- ja yhteisöverot sekä laittavat seteleitä kolehtihaaviin.
Viime päivinä olen kokenut todellista jumalallista huolenpitoa köyhistä. Olen viikon verran syönyt pelkästään kaurapuuroa, mutta huomenna aion herkutella ja ostaa tarjouksesta purkillisen hernekeittoa.
Työtön
kysyypi
1104
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Taidat tietää itsekin, että iankaikkisuuteen ei rahalla pääse. Voi tuo liika omaisuus olla jopa esteenä. Ainakin rahan himosta varoitetaan pahan alkujuurena. Muistat myös jutun kamelista ja neulansilmästä? Simon Magus yritti ostaa Pyhän hengen ja sai terveiset mennä rahoineen helvettiin. Köyhyys sinänsä kai ei tee Jumalalle otolliseksi, mutta Raamatun mukaan hänellä on paljon myötätuntoa ja huomiota niiden suuntaan, joilla ei mene hyvin. Rikkaampia taas kehotellaan toimimaan kuin Sakkeus - jakamaan vääryydellä saatu muiden hyväksi. Toivottavasti hernekeitto maistuu. Minäkin tiedän, mitä on nälkä.