Venäjä pitää Yhdysvaltoja suurempana uhkana maailmanlaajuiselle turvallisuudelle
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/arkistot/ulkomaat/2009/05/877549
Todellisuudessa Venäjä on aloittanut terrorismin vastaisen sodan ja pitää Yhdysvaltoja maailman johtavana terroristijärjestönä.
Venäjä: USA suurin uhka
maailmassa!
11399
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Molemmat, usa ja venäjä ovat pahimpia uhkia maailmalle, kumpikin yhtä pahoja paskaläjiä.
Kyllä Yhdysvallat ovat maailmanlaajuisesti levittäytyneinä maailmanlaajuiesti suurin uhka.
Yhdysvaltojen kanssa käydään jatkuvaa vuoropuhelua kaikilla tasoilla yksityisestä kansalaisesta korkeimpaan valtiojohtoon. Venäjän kanssa vuoropuhelu takertelee ja on yksipuolista.
Hyvä vain, että pelkäävät, roistovaltiolla on syytäkin.
Natsi Saksalle uskallettiin laittaa hanttiin, mutta Yhdysvaltojen kaltainen liittovaltio, joka koostuu 50 osavaltiosta on jo hankalampi vastus.
Sama valheellinen sinisilmäisyys leijuu ilmassa kuin Saksan sotilasmahdin aikaan.Jotkut höynähtäneet seniilit pitivät silloinkin Saksaa voittamattomana mutta maailmassa on yli 6 miljardia ihmistä ja esim usan maavoimat hukkuvat maailman valtamereen kuin pieru saharaan.Voihan sitä yrittää ja yritetty on ja aina tehty samoja virheitä mutta kyllä siperia opettaa ja jos ei opeta niin sitte vaikka Tsingiskaan laittaa hiljaisemmille metsästysmaille.
NATO on laajentunut koko ajan Neuvostoliiton ja Varsovan liiton hajoamisesta lähtien. Uudet Natomaat ovat itse hakeneet aktiivisesti Natojäsenyytensä, vaikka vanhat Natomaat ovat olleet ajoittain jopa hieman vastahankaisia.
tajuaa, että usan pankkiirit ajavat uutta totalitaarista maailmanj'ärjestystä, jossa pieni rahaeliitti edustaa käytännössä samaa kuin bolshevikkieliitti NLssa aikoinaan.
Minua ei ainakaan tuollainen kyhäelmä vakuuta.
Voidaan aina selittää että toimitaan inhimilliseltä pohjalta ,halutaan oikeutta kaikille ihmisille Mutta myös Usan hallinnon toimiin vaikuttaa ensisijassa omien taloudellisten etujen turvaaminen ( niin kansakunnan kuin viime vuosina myös yksityisten toimijoiden tasolla). Usa teollisuus sekä muukin rakenne ja liikenne kuluttaa valtavasti energiaa , se tarvitsee sitä aina vaan enemmän , ehkä tämäkin nähdään Venäjällä jonkinlaisena uhkana ? Mahdollisia tulevia sotia (tai sen viimeisen suursodan )energiasta voisi estää jokin uuden energian tuotanto keinon keksiminen ?
rinnakkain.