Seuraavaksi kaiketi virallisestaan luterilaiseen kirkkoon moniavioisuus, eli yhtaikaa voi olla on naimisissa kahden miehen, tai kahden naisen kanssa. Mitä piispat edellä sitä narrit perässä.
Seuraavaksi moniavioisuus
arvo von Bentshowitz
4217
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ruotsissa jo Setaa ja vihreitä vastaavat liikkeet ovat vaatimassa tätä.
Homostelu on suuri synti ja Herralle kauhistus. Moniavioisuuden sen sijaan on Isä Jumala meille sallinut. Raamatun mukaan miehellä voi olla useita vaimoja tai konkubiineja. Jeesuskaan ei missään kohtaan kieltänyt moniavioisuutta tai konkubiinien pitoa, eikä Jeesus kumonnut Tooran lakia. Miksi siis kieltää sitä, minkä Jumala on meille sallinut?
Oletetaanpa sitten vielä, että moniavioisuuden tulee olla tasa-arvoista!
Näin jokaisella moniavioliitossa olevalla tulee olla yhtäläiset oikeudet ottaa puolisoita.
Kun tällainen joukko ihmisiä lisääntyy , mistä tiedetään mikä lapsista on kenenkin miehen jälkeläinen? Taitaa jo äiditkin mennä sekaisin?
yhtä aikaa aviossa vaikkapa kahden tyypin kanssa, kun kerran nytkin saa pettää jättää ja viedä petetyn rahatkin vielä mennessään ja jättää lapset käytännössä puoliorvoiksi?