Palstan helluntailaisille kysymys:
Milloin Jumala loi helvetin ja ketkä olivat ensimmäiset jotka sinne joutuivat?
Miksi esimerkiksi Adam ja Eeva eivät joutuneet helvettiin? Ainakaan sellaista ei mainita. Adamista tuli maan tomua, ei hän mennyt mihinkään hellarien keksimään helvettiin kuoltuaan.
Jehovan todistajat taitavat olla oikeassa sanoessaan, että helvettiopetus on peräisin kreikkalaisista taruista, jotka luopiokristikunta on ominut opeikseen pelotellakseen ihmisiä.
Helvetistä kysymys
hellareille.
10372
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
>>Jehovan todistajat taitavat olla oikeassa... Onko mielestäsi olemassa nk. totuus? Jos mielestäsi on näin, niin paljonko mielestäsi tuossä nk. totuudessa saa olla ilmiselvää valehtelua?
Onko mielestäsi olemassa nk. totuus? En ota kantaa. Kysyin vain yksittäisestä opista. Pidän jt tulkintaa tässä asiassa järkevämpänä kuin helluntailaisten. En tiedä mikä on totuus, mutta ennemmin uskon jt helvettikäsitykseen kuin hellarien.
Helvettiä ei valmistettu ihmisten kiduttamista varten, vaan Saatanaa ja hänen enkeleitään varten. Mutta ihminen, joka tekee syntiä on synnin orja, ja orja menee samaan paikkaan kuin isäntänsäkin. Mutta Jumalan tahto on että kaikki pelastuisivat, sen takia Hän lähetti Jeesuksen kärsimään meille kuuluvan rangaistuksen. Helvetti ei mielestäni ole sama paikka kuin tuonela, koska viimeisen tuomion jälkeen tuonela ja kuolema heitettiin tuliseen järveen (helvettiin) Sitä ennen henget olivat tuonelassa.. Siellä Jeesuskin kävi julistamassa voittoaan ristinkuoleman jälkeen ja vei saaliit ylös taivaaseen. En usko Aadamin ja Eevan olevan kadotuksessa, koska kyllä silloinkin sai syntejä anteeksi eläinuhrien kautta. Miksi raamattu puhuu iankaikkisesta rangaistuksesta, jos sellaista ei oikeasti tarvitse pelätä, miksi niin paljon varoituksia, ja pelastuksen sanomaa. Jos ei mitään rangaistusta ei kuitenkaan olekkaan. Miksi iankaikkinen rangaistus ei kestäkkään iankaikkisesti mutta iankaikkinen elämä kuitenkin kestää, miksi puhutaan iankaikkisesta rangaistuksesta. jossa ei ole lepoa yöllä, eikä päivällä. Noita raamatunopetuksia ei voi sivuuttaa vain, koskei se tunnu mukavalta. Miksi Jeesuksen täytyi kuolla ristillä, jos hyvät ihmiset, jotka elävät kuuliaisesti, saavat ikuisen elämän, ja muut häviävät vaan olemattomiin. Tietysti sellainen oppi kuulostaa hyvältä ja siihen ennemmin haluaisi uskoa, ja opetukseen siitä, ettei olekkaan mitään rangaistusta, ja kadotusta tai helvettiä, ei teidän mistään tarvitse pelastua, vaikka miten eläisi.
Helvettiä ei valmistettu ihmisten kiduttamista varten, vaan Saatanaa ja hänen enkeleitään varten -Aha, ja kuitenkin suurin osa ihmisistä joutuu sinne. Selitys ei toimi.
Helvetti on ikuinen ero Jumalasta.
"Aha, ja kuitenkin suurin osa ihmisistä joutuu sinne" Miksi ajattlet noin? Itse uskon, että suurin osa ihmisitä pelastuu. Olen optimisti, koska Jumala on hyvä Jumala. Jos se on minusta kiinni, niin suurin osa saattaa joutua Helvettiin, mutta onneksi se ei ole minusta kiinni.
..Joka siinä merkityksessä esiintyy raamatussa vain kerran; Täällä sitä helvetti-intoilijat yrittävät kääntää sitä tietoiseksi paikaksi, mutta sitä se ei ole, vaan "Deuteros Thanatos" on Hävityksen paikka.
Milloin Jumala loi helvetin ja ketkä olivat ensimmäiset jotka sinne joutuivat? Jumala ei ole vielä luonut Helvettiä. Tällä hetkellä jumalattomat ovat tuonelassa. Tuonela on maapallon sisällä. Jumalattomat kuolleet joutuvat sinne odottamaan valkean valtaistuimen tuomiota. Toinen kuolema (tulinen järvi) odottaa vielä asiakkaitaan.
katkeraa ihmistä jolla huono olla.Ota yhteyttä lähimpiin JT:n ja juttele vain asiasta
Onko Markku Meilolla huono olla? Mistä hän on katkera Neitoni? Tunnetko sinä hänet? Pitäisikö Meilosta jutella JT:n kanssa?