Kuningaskuluttajassa oli juttu poikien ulkonäköpaineista. 20- 25- vuotiaat miehet kuluttavat keskimäärin 10% enemmän rahaa vaatteisiin ja ulkonäköön kuin samanikäiset naiset.
Toisin sanoen, nuoremmissa sukupolvissa poikiin kohdistuu jo samanlaiset elleivät jopa suuremmat paineet ulkonäön osalta.
Otetaanpa tämäkin puoli huomioon tässä esineellistämiskeskustelussa, jossa on tapana pitää esillä esineellistämistä vain negatiivisena erityisesti tyttöjä koskevana ilmiönä.
Toisin sanoen, nuoremmissa sukupolvissa poikiin kohdistuu jo samanlaiset elleivät jopa suuremmat paineet ulkonäön osalta.
Otetaanpa tämäkin puoli huomioon tässä esineellistämiskeskustelussa, jossa on tapana pitää esillä esineellistämistä vain negatiivisena erityisesti tyttöjä koskevana ilmiönä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Höpsis. Tuonikäisillä miehillä vain on enemmän rahaa kuin vastaavilla naisilla. Tämä selittyy ammatinvalinnalla. Tytöt menevät useammin korkeakouluihin ja kituuttavat opintotuella. Pojat taas menevät useammin jo nuorena töihin, ja työttömänäkin saa enemmän rahaa kuin opiskelijana. Korkeakouluissakin pojat tekevät usein rahakkaita kesätöitä teollisuudessa, kun humanistitytöt poimivat mansikoita. Hieman kärjistäen siis.
Tytöt kiertelevät kirpputoreilla ja alennusmyynneissä, pojat ostavat uutta, kun sattuvat kohdalle. Ihan lonkalta heitän tämän väitteen. En kiellä, etteikö kehitys kulkisi väittämääsi suuntaan, mutta nykyään ei vielä olla noin pitkällä.
Aika loogisesti päätelty, mutta kyllä miehet ovat muuttuneet keskimäärin käytökseltään feminiisempään suuntaan, hajuvesillä ja vaatteilla koreillaan, jottta miellytettäisiin enemmän naisia. Kyllä se lisääntymisvietti ja pillunhimo jätkää paljolti ajaa itseään näyryyttämään.
että nykyisin miehet ostaa enempi kaikkea kivaa vaatetta ja ihonhoitoakin sen takia, ettei se enää ole "homon merkki", kuten ennen. Nyt kivan värisiä ja mallisia vaatteita on sitä paitsi paljon enemmän tarjolla kuin parikymmentä vuotta sitten.
Silloin jos oli vähänkin erikoisemmat kuteet (laumasta poikkevat) niin heti oli homo! Miehet pukeutuivat ennen hyvin vaatimattomasti ja yleensä siniseen ja mustaan sekä niiden ruskealla murrettuihin versioihin.
Nykyään kun homoliitotkin ovat tunnustettuja on helpompi muittenkin hengittää, uskaltaa. Yksilöllisyys on valttia.
Hyviä pointteja silti esititte...
Olen tänä vuonna tutustunut kahteen homomieheen ja sanoa täytyy, ettei milloinkaan ennen ole tavannut niin mukavia kavereita kuin nämä kaksi ovat! Enkä myöskään yhtä tyylikkäitä ja hyvin hoidettuja...entisenä homofobiasta kärsineenä tämä on paljon.
Jospa ne miehet toisiaan näin miellyttävät? :)(vitsi)
Hei, milloin sinä oikein näit viimeksi katukuvassa värejä? Ehkä kymmenen vuotta sitten? Kirkkaat värit puuttuvat katukuvasta jopa kesäisin, ainakin täällä Stadissa. Missä ihmeessä sinä niitä värikkäitä miehiä näet? Joo, puppelit ovat varmasti sinulle ihan oikeaa seuraa.