millä perusteella lapset samaa sukupuoltaoleville? eihän he edes voi biologisesti hankkia lapsia?
lapset isälle ja äidille.
suomessa
35502
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
JO heillä. Nyt vain halutaan parantaa näiden LASTEN juridisia oikeuksia. Niin, ja useimmat näistä lapsista on homojen biologisia omia lapsia. Pidätkö homoja niin tyhminä, etteivät he tiedä kuinka lapsia hankitaan? Vai oletko itse niin tyhmä, ettet tiedä?
kaksi kikkeliä kun kohtaa ei tule lapsia eihän?
kuten heterotkin. Tuntemallani homoparilla (miehiä) on kolme biologista lasta. Toinen on peruja edellisestä heterosuhteesta ja kaksi muuta syntyneet Homo Lesbo -luomumenetelmällä. Pysyitkö perässä?
kuuluu tuleeko kahdelle samaa sukupuolta olevalle lapsia?
heteropareillekaan 'kuulu' tulla lapsia.
Muutamia kymmeniä??
luonnollisesti, seurauksena on raskaus. Homojen pariutumisessa taas ei ole mitään luonnollista, vaan se on kauhistus luonnolle ja ihmiskunnalle, eikä seurauksenakaan voi olla mitään muuta kuin yleistä kuvotusta.
pariutumista voi mitenkään pitää luonnonmukaisena. Siitä ei synny jälkeläisiä, ja ehkäisyseksin ainoa motiivi on nautinto. Luonnotonta.
"kaksi kikkeliä kun kohtaa ei tule lapsia eihän? " ..kunhan vaan kohtaavat oikeassa ympäristössä. Jäikö pakkobiologoia oppimatta sinultakin? Vai onko se vielä edessä?
"tuleeko kahdelle samaa sukupuolta olevalle lapsia? " No kohta tulee, kun laki menee läpi. Sitten et tarvitse kysellä enään.
"Heteroparin pariutuessa luonnollisesti, seurauksena on raskaus." No heteroparin pariutuessa luonnollisesti tai epälunnollisesti sillä ei ole väliä. Hyvin harvoin siitä raskaus seuraa. Välillä ei tule vaikka yrittäisikin. Silloin siirrytään erittäin luonottomaan kauhistukseen lapsiryöstöön, eli adoptioon. Nyt vain ollaan sitä mietä että lapsiryöstöoikeudessakin voidaan olla tasa-arvoisia. erilaisten parisuhteiden välillä.
mites homo tai lesbopari, miten se kirjoitetaan? jätetäänkö nämä "pariutumiset" tästedes viisaimmille, te persut voisitte keskustella keskenänne maataloustukiaisista... tai vaikka imee toistenne munia? miltäs se kuulostais?
niin tuleeko kahdesta kakka kokkareesta lapsi?
Onneksi. Yrittäkää te nyt lisääntyä vaikka hauvelienne kanssa...
kaksi samaa sukupuolta oleva pystyy saamaan biologisesti lapsen kyllä paska haisee.
En tunne yhtäkään homoa, joka kuvittelisi paskan ja lasten saamisen liittyvän toisiinsa. Mutta persuilla sen sijaan tuntuu menevän tämän lisäksi sekaisin mm. lasten oikeudet, eläinseksi kuin oman eduskuntaryhmän rahatkin...
heti kun samaa sukupuolta olevat saa biologisesti lapsen minä kannatan lakiehdotusta.
minä en kannata lakiehdotusta, -..........................
olevat saavat lapsia, jopa biologisia, kuten aiemmin kerroin. Samoin kuin heterotkin. Se on vain sinun fiksaatio, että se lapsi pitäisi tulla mies mies tai nainen nainen -seksistä. Mutta kuten jo kerroin, homoilla ei tätä fiksaatiota ole.
kahdelle samaa sukupuolta olevalle biologisesti?
Vastaus: EI TIETENKÄÄN tule. Silloin ne on adoptoitava tai hankittava hedelmöityshoidolla! Ihme säätämistä ja hiusten halkomista sanon minä.
kun se ei biologisestikaan ole mahdollista?
samaa sukupuolta olevat kyllä adoptoikkaan mitään.
saada, jos niitä halutaan ja heistä sitoudutaan pitämään hyvää huolta läpi elämän. Tässä mielessähän homoadoptio on lapsen kannalta hyvin turvallinen, koska ennen adoptiota pariskunta tutkitaan huolellisesti, että ovat varmasti kunnon vanhempia lapselle. Sen sijaan heterot saavat silloin tällöin ns. vahinkolapsia, joiden hyvästä huolenpidosta vastaavat joskus sosiaaliviranomaiset silloin, kun lapsen elämä on jo mennyt pilalle. Homoperheen lapsi on aina hartaasti toivottu ja häntä varmasti sitoudutaan rakastamaan.
Helvetti mitä argumentaatiota. Ensin kiellät homoilta adoption, koska he eivät keskenään voi lisääntyä, mutta kun jotkut heterot ei voi keskenään lisääntyä, niin enää sama argumentti ei estäkään näiden heteroitten adoptiota... Ootko kuullut koskaan mitään loogisesta päättelystä?
ei ole samanlaiset vanhemmat kuin muilla valtaväestöön kuuluvilla.lapsen näkökulma on teidän osaltanne nyt pelimerkki jota ei kuunnella.
sai heti vastauksia sekä vihreiltä että kokoomukselta. Missä menee se raja, että vanhemmat ovat niin erilaiset kuin valtaväestöllä, että heiltä kielletään kokonaan lapset? Pitäisikö Suomessa esim. kieltää lihavia tai tummaihoisia lisääntymästä? Entä onko ylipäätään oikein yrittää helpottaa kiusaamista vähentämällä kiusattuja vai kenties sittenkin yrittämällä ASENNEKASVATTAA kiusaajia hyväksymään erilaisuus ja elämän monimuotoisuus? Entä kuinka adoptiolaki voisi lisätä JO OLEMASSAOLEVIEN lasten kiusaamista, kun se vain parantaa heidän yhteiskunnallista asemaa? (Tätäkin kysyttiin Oinoselta!) Olisiko ehkä niin, että näiden lasten kiusaaminen lisääntyisikin siitä, jos eduskunta antaisi adoptiolain hylkäyksellä sen signaalin, että nämä lapset ja heidän perheensä eivät ole yhteiskunnalisesti tunnustettuja? Minusta kiusaaminen paremminkin vähenee tämän lain myötä, kun yhteiskunta tunnustaa homoperheet ja niissä elävät lapset yhtä arvokkaiksi kuin kaikki muutkin perheet. Ainakaan se kiusaaminen ei siitä lisäänny. Iso vastuu on myös näitä homovastaisia puheenvuoroja pitävillä kansanedustajilla siinä, kuinka paljon erilaisia lapsia kiusataan. Eli annetaanko eduskunnasta viesti, että heidän perheensä ovat verrattavissa vaikkapa eläinseksiperheeseen?
olen epäillytkin.
Tai sitten jomman kumman riippuen tilanteesta. Jotta heille muodostuisi luonnonmukainen sukupuoli-identiteetti ja saisivat oikeanlaisen perhemallin. Asiassa pitäisi ensisijaisesti ajatella lasten etuja, eikä vanhempien tarpeita!!!!
Lapsen edun puolelle kallistuivat mm. kirkot ja Mannerheimin lastensuojeluliiton asiantuntijat. NIMENOMAAN lapsen etua lakiesitys parantaa. Lain vastustajat sitävastoin näkyvät välittävän vain omasta edustaan, eli yrittävät torpedoida lain, jotta heidän itsensä kammoksumat homot (ja heidän lapsensa!) eivät saisi mitään lisäoikeuksia. Tästä kertoo sekin, että asiatiedot lain valmistelusta ja sisällöstä näkyvät olevan ihan tuntemattomia kiivaimmille arvostelijoille.
Samaa sukupulta olevien lapset tulee ihan biologisesti. Ja toisaalta eri sukupuolta oleville ei aina tule. Miksi toisille annetaan oikeus ryöstää toisten biologisia lapsia adoptoimalla ja toisille ei. Se on epätasa-arvoista, ja kohta tämä vääryys siis poistuu. Persujen pitäisi vastustaa adoptio-oikeutta, eikä adoptioioikeuden tasa-arvoa.
"Jotta heille muodostuisi luonnonmukainen sukupuoli-identiteetti ja saisivat oikeanlaisen perhemallin. " Höpöhöpö. Tutkimuksissa on todettu että heteropariskuntien lapset kasvavat täsmälleen yhtä usein homoiksi/lesboiksi kuin homo/lesboparien lapset. Miten on jos yksihuoltajaperheessä sattuu olemaan myös koira. Onko tämä persuille lunnotonta?
"Asiassa pitäisi ensisijaisesti ajatella lasten etuja, eikä vanhempien tarpeita!!!! " Nimenomaan. Näiden lasten suurin ongelma on pinttynyt homofobia joissain piireissä. Mutta se on nopeasti vähentymässä ja yhteiskuntakin esimerkiksi lainmuutoksella tänään osoittaa sen. Homoja on aina ollut yhtä paljon. Nyt ne uskaltavat ulos kaapeistaan koska homofobia vähenee. Persut ovat tässäkin mielessä "die hard" änkyröitä.
Kysymys ei siis ole lapsen saamisesta, vaan nimenomaan siitä ettei niitä saa. Jos ei itse saa silloion adoptoidaan. Ja tämä oikeus pitäisi olla tasa-arvoinen. Persut voi toki vastustaa adoptiota ihan niin paljon kuin lystäävät.
"millä perusteella lapset samaa sukupuoltaoleville? eihän he edes voi biologisesti hankkia lapsia? " Jos perustelet biologisella kyvyttömyydellä, niin silloinhan liki kaikki adoptiot pitäisi kieltää. Suurin syy adoptioihin on juuri biologinen kyvyttömyys lisääntyä. Mutta ethän sitä sillä perustele, vaan ahdasmielisyydelläsihän sinäkin sen perustelet. Muita perusteluja kuin ei juuri ole. Tai no yksi on, mutta se on perussuomalaiselle liian asiallinen ja epäpopulistinen. Ehkä jopa empaattinen ja järjellinen - hyi soikoon pois sellainen perusista.