Tässä puhuu lisäski dosentti Bäckman asiaa,sekä venäläinen toimittaja,hienoa,että dosentti Beäckman osaa keskutella myös venäjäksi historiann totuuden.
http://www.youtube.com/watch?v=TBjk-h2DfRs&feature=related
estonia2128
Talvisota Venäläissilmin
estonia2182
2190
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
-niin köyhät duunarit yms. ajettiin metsään palelemaan nälissään -39 kun piti aatun kanssa maailmaa valloittaa.. meidän aatun kaveri mannerheim oli jo parikymmentä vuotta aijemmin tapattanut kymmeniä tuhansia duunareita suomessa meidän veljiämme.koska vaativat sosiaalisia etuja, kuten maa-orjuuden poistamista yms. "katso hesarin viimeinen kuukautisliite suuret suomalaiset maalarit" -ja niiden mallit- sitten kun oli -39 - 44 v vuonna sodittu niinettä kellään eiollut ees kunnon vaatteita päällä eikä mitään suuhun pantavaa ruokaa, tuli venäjää puhuva wigsu paasikivi, ja hyppäsi junaan keinottelemaan moskovaan ja hän voitti hävityn sodan ja itsenäisyyden. ps. toivoo, ettei "suomen herrat lyö pitkään aikaan päätään karjalan kovaan mäntyyn#.. mok..
Siellä metsässä palelivat talolliset ja talottomat, duunarit ja porvarit samoissa juoksuhaudoissa ilman titteleitä. Ilman heitä olisi Suomessa rupla valuuttana ja kurjuus alati seuranamme, niin se vaan olisi ollut. Mutta siihen sopimukseen, kuka aluksi oli kenenkin kaveri. MolotovRibbentrop-sopimus (myös HitlerinStalinin sopimus) oli Natsi-Saksan ja Neuvostoliiton välinen hyökkäämättömyyssopimus, joka solmittiin 23. elokuuta 1939. Sopimus sai nimensä maiden ulkoministereistä Joachim von Ribbentropista ja Vjateslav Molotovista, jotka allekirjoittivat sopimuksen. Sopimuksen salaisessa lisäpöytäkirjassa sovittiin etupiirijaosta. Suomi, Viro, Latvia, Liettua, Puola, Romania olivat jaon kohteina. Näin suurvallat pystyisivät ilman toistensa uhkaa laajentamaan alueitaan. Saksa saattoi ryhtyä sotaan Puolaa ja mahdollisesti myös sen riippumattomuuden taanneita Yhdistynyttä kuningaskuntaa ja Ranskaa vastaan ilman pelkoa Neuvostoliiton hyökkäyksestä niiden tukemana. Samalla Neuvostoliitto valmistautui omiin operaatioihinsa Puolan, Suomen ja Baltian maiden osalta.