Lehdet mainitsee

2192
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

juttua,kuten teki somalitytön kunnianloukkauksesta.

Äänestä

Kyseessä oli "tumma". Minä olen kantasuomalainen, mutta en kuitenkaan arjalainen :P . Hiukseni ovat tummat, joten minusta käytetään mainintaa "tumma" - viitaten hiuksiini. Ehkä tässä tapauksessa mahdollisesta rikoksesta epäiltyjen kiinnisaamiseksi on paikallaan mainita lisäksi ihonvärikin. Tuollaisessa tapauksessa puolustuskyvyttömän lapsen kaappaamiseen syyllistyneet on syytä saada nopeasti kiinni. En oikein tiedä mikä muu tuntomerkki kuvaisi yhtä hyvin näitä henkilöitä? Tietysti samassa yhteydessä voi mainita vaatteiden värin. Sehän on myös hyvä tuntomerkki - hetken aikaa, kunnes vaatteet on vaihdettu.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Myös ihonvärin !!! kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200905159592444_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu