Missä ja miten

määritellään, mikä kuuluu ns. Vanhaan Liittoon ja mikä taas Uuteen? Käsittääkseni esim. vedenpaisumus on Vanhan Liiton asioita, mutta silti helluntailaiset uskovat siihen.
7213
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Vanhoja liittoja, juutalaisten ja heidän oman jumalansa välissä, on kasapäin vanhantestamentin kirjoituksissa mainittuna ja voimassa. Eikä yhtäkään uutta liittoa ole tehty ihmiskunnan ja Luojan välille. Sillä se kaikkein vanhin on yhä edelleen voimassa. Se ensimmäisenä päivänä tehty. Eikä sitä voi kumota kun Luoja itse.

Äänestä
  • vetoavat "Uuteen liittoon", joka on kumonnut "Vanhan liiton" ankaran lain.

    Äänestä

Uusiliitto alkoi Jeesuksen kuolemasta ja ylösnousemuksesta. Vanhaliitto oli kuin Uudenliiton varjo esikuvineen, jotka täyttyivät Jeesuksen syntymässä, elämässä, kuolemassa, ylösnousemisessa ja kirkastumisessa taivaassa. Vanhanliiton kirjoitukset juuri todistavat Jeesuksesta, että hän on Jumalan Poika ja Israelin kuningas, Messias. Jeesus sanoi kirjanoppineille: "Jos te Moosesta uskoisitte niin te uskoisitte minuun, sillä minusta hän on kirjoittanut".

Äänestä
  • on/oli pikkumainen pilkunviilaaja, joka vaati uhreja, jotta olisi ollut tyytyväinen. Hän harrasti totaalisia rangaistuksia. Kokonaisia kaupunkeja tuhottiin muutaman syntisen vuoksi. Ja tämäkö Jumala on edelleen uskovien Jumala?

    Äänestä

on Isä Jumalan Moosekselle antama laki, jossa mm. teurastettiin ja poltettiin alttareilla eläinuhreja syntien sovittamiseksi.. Sitten kun Isä Jumala sovitti Jeesus Kristuksen ristinkuolemalla koko maailman synnit, tuo Vanha Lakiliitto eläinuhreineen lakkasi olemasta voimassa, vaikka lain kymmenen käskyä säilyivätkin.. Vedenpaisumus on ollut ennen lain antamista.. Laki oli voimassa siitä saakka, kun Isä Jumala sen Moosekselle antoi kahteen kivitauluun kirjoitettuna..

Äänestä

opetat ihmisille vuosikausia miten Raamattua tulkitaan, etkä tiedä tuommoista perusasiaa kristinuskosta ja Raamatusta. Miten voi olla?

Äänestä
  • olen?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


J.Edgar kirjoitti:

määritellään, mikä kuuluu ns. Vanhaan Liittoon ja mikä taas Uuteen? Käsittääkseni esim. vedenpaisumus on Vanhan Liiton asioita, mutta silti helluntailaiset uskovat siihen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu