vb6 .hlp tiedosto ei aukea

Teen vb6:lla ohjelmaa ja haluan sen yhden pudotusvalikon avaavan n.hlp tiedoston. .hlp tiedosto avautuu normaalisti windowsissa ja on luettavissa, mutta vb:n koodiin tarvitsisin apua. Ellikä Private Sub mnuApua_Click() ? n.hlp End Sub Kiitos vastauksista jo etukäteen!
3365
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

eiköhän nuo Shellexecute- komennolla (winapi, kirjastoa en muista) luulis aukenevan...

Äänestä
  • Juuri noin KIITOKSIA suunnattomasti. Tuo Shell (Winhlp32 n.hlp) oli oikea vastaus. Nyt rokkaa!!! Jotenkin arvelinkin, että Essosta tähän ei ole apua, tarvitaan Shell :)

    Äänestä

  • Apuvaaaa kirjoitti:

    Juuri noin KIITOKSIA suunnattomasti. Tuo Shell (Winhlp32 n.hlp) oli oikea vastaus. Nyt rokkaa!!! Jotenkin arvelinkin, että Essosta tähän ei ole apua, tarvitaan Shell :)

    Usealla foorumilla oli vastaavia avun huudahduksia, kuin minullakin tässä. Heille kaikille tiedoksi, että win xp (ainakin prof) winhelp.exe, kuten kirjoissa mainitaan ei löydy winukan tiedostosta, vaan sieltä löytyy winhlp32.exe. Ts. ongelma ratkesi seuraavasti:

    Private Sub mHelppi_Click()
    Shell "Winhlp32.exe C:\n.hlp", vbMaximizedFocus

    End Sub

    Että tommosta!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Apuvaaaa kirjoitti:

Teen vb6:lla ohjelmaa ja haluan sen yhden pudotusvalikon avaavan n.hlp tiedoston. .hlp tiedosto avautuu normaalisti windowsissa ja on luettavissa, mutta vb:n koodiin tarvitsisin apua. Ellikä Private Sub mnuApua_Click() ? n.hlp End Sub Kiitos vastauksista jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu