Oi niitä aikoja, tai sitten ei. Mutta joskus täällä kumminkin oli aika, jolloin kepu oli kiinnostavampi kuin kapi. Silloin Oiva Härkönen ja keriskin saivat lähes yhtä paljon huomiota kuin silloinen K.K.Korhonen eli Kapi.
Nyt ketään ei ole kiinnostunut enää Oivista eikä keriksistä eikä paljon kepustakaan. Ainakin kaikkien kepulaisten huulilla on vain kapi, kapi, kapi, kapi, kapi, kapi, kapi, kapi, kapi. Loputtomiin vain kapi.
Ihme mies on se Kapi kepulaisille. En ymmärrä. Minusta se on vain tavallinen mies, joka tietää melko paljon niin politiikasta kuin historiastakin ja kirjoittaa niistä hyvin, vaikka en ole näkemyksissäni aina samaa mieltä hänen kanssaan. Ei minua ärsytä sekään, että Kapi kirjoittaa paljon myös itsestään. Mukavahan on lueskella vanhan miehen kokemusrikkaasta elämästään kertomaa.
Josko kepulaiset panisitte jäitä hattuunne ja koittaisitte ottaa Kapinkin ihmisenä joukossanne! Onko se mahdollista? Jookosta, kepulaiset?
Erityisesti kepulaisille
tämä:
11281
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
keskustalle niin suurta äänimäärän lisäystä, että siitä kannattaisi häntä kovin palkita?
Siis kepun kannatuksen maksimointi? Isänmaallisuutta, sivistyneisyyttä, käytöstapoja, ihmisyyttäkin suurempi arvo? Taisin yrittää vedota väärään ihmisryhmään väärin argumentein. Sorry.
sen, että hyväosainen, ulkomailla matkusteleva herrankekkuli ei ole sinun asiallasi?
... me kepulaiset emme voi häntä ottaa joukkoomme edes ihmisenä. Hän on uskossaan sairaalloinen ja en ainakaan minä ole pätevä hoitamaan sairasta. Hänen pitää hakea apua ammatti-ihmisiltä.
Lueppas tuosta ja varsinkin vastineista, sillä niissä on viisasta puhetta http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000043983125
Siis sellaista, jolla tullaan kepulaiseksi? Tarvitaanko siihen muuta kuin luopumista aivojensa käyttöoikeudesta? Miten se tapahtuu? Kerro, kun kokemuksesta sen varmaan tiedät! En taida sittenkään välittää kuulla. Mieluummin pidän aivojeni käyttöoikeuden itselläni loppuun asti, kun olen saanut sen pitää jo ainakin 16-vuotiaasta alkaen, jolloin aloitin itsenäisen elämäni. Olet tullut säälittäväksi reppanaksi, Oiva! Niinkö pahasti sinua rassaa tuo kepun kova alamäki? Tuollaisella sille pieneltä osaltasi vain vauhtia lisäät. Ylivoimainen valtaosa suomalaisista on pitänyt aivojensa käyttöoikeuden itsellään, ja jos kuka tahansa heistä täällä käy ja näkee joukkonne - sinä, keris, sonni"mies" ja nikittömien kepulaisten armeija - niin ei hän suurin surminkaan halua sellaiseen seurueeseen liittyä. No, vain hyvin pieni merkitys teillä sittenkin on siihen, että kepun kannatus menee oikeaan suuntaan. Kepun johtajat ja heidän politiikkansa koko ajan viisastuttavat suomalaisia.
Eihän ne riittäneet muuhun kuin kansakoulun käyntiin ja vaatimattomaan rottakouluun. Ne vähäisetkin harmaat solut olet tuhonnut ryyppäämällä.
Et sinä sitä noin saa. Kapin jalkoihin olet jäänyt, pikku ressukka, etkä sieltä noilla keinoin ylös pääse. Noin vain pahennat kurjaa oloasi.
On upea asia suomalaisille jos Keskustan viisaus tarttuu yhä useampiin.
Viisasta Sipilän puhetta saimme äsken kuulla.
markkinamies. Kapin historianvääristelyn levittely saa vastauskia aikaan. Kapi myös tietää sen ja pitää aihetta yllä. TUollainen valehtelu Keskustan saitilla tuottaa väkisinkin mielipiteitä. Ei Kapin tarkoituksenakaan ole muu kuin saada pitkät keskustelut aikaan. En usko että edes Kapi ottaa vakavasti sen Lehtisen väitöksen jota täällä viljelee. Ei ainakaan yksikään tarveellä järjellä varustettu ota. Nimittäin jos Lehtisen väitteet pitäisi pakkansa Suomi oli osa Venäjää tänäkin päivänä. Eli valhetta, valhetta vaan...